| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Zaliczki uproszczone, czy kwartalne

Zaliczki uproszczone, czy kwartalne

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem dochodowym i mający kalendarzowy rok podatkowy do dnia 20 lutego 2014 r. mogą wybrać sposób wpłacania zaliczek, których będą dokonywać w trakcie roku podatkowego. Do wyboru mają kwartalny lub uproszczony sposób wpłacania zaliczek.

Podstawą wyliczenia uproszczonych zaliczek na 2014 r. jest dochód wykazany w zeznaniu podatkowym złożonym w 2013 r. (zeznanie za 2012 r.). Jeśli w tym zeznaniu podatnik dochodu nie wykazał (lub dochód nie przekraczał kwoty powodującej obowiązek zapłaty podatku), podstawą określenia wysokości zaliczek może być dochód wykazany w zeznaniu złożonym przed dwoma laty (zeznanie za 2011 r.). Zaliczka uproszczona wynosi 1/12 kwoty podatku wykazanego w tych zeznaniach.

Ustalona kwota zaliczki w formie uproszczonej może ulec zmianie, tylko jeśli na skutek korekty zeznania podatkowego zmieni się wysokość dochodu, który został przyjęty do obliczenia uproszczonych zaliczek (art. 25 ust. 9 updop i art. 44 ust. 6f updof).

Jak wypełnić informację PIT-11

Obiady i lunche biznesowe można zaliczyć do kosztów


Przykład

Slawpol Sp. z o.o. od 2014 r. płaci zaliczki w uproszczonej formie. Podstawą wyliczenia tych zaliczek było zeznanie podatkowe za 2012 r. Jeżeli w trakcie 2014 r. okaże się, że spółka wykazała błędny dochód w zeznaniu rocznym za 2012 r., to kwota zaliczek uproszczonych ulegnie zwiększeniu lub zmniejszeniu. Zmiana wysokości zaliczki nastąpi, rozpoczynając od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona korekta zeznania.


Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Nowoczesnych Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "
Wybór formy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy - zaliczki uproszczone i kwartalne" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »