| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > PCC od umów pożyczek - jak można uniknąć jego płacenia?

PCC od umów pożyczek - jak można uniknąć jego płacenia?

Czynności cywilnoprawne, jakimi są umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, zostały włączone przez ustawodawcę do katalogu przedmiotów opodatkowania podatkiem PCC, którego stawka wynosi 2% od wartości pożyczki, przy czym obowiązek podatkowy, który powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, ciąży na biorącym pożyczkę lub przechowawcy.

Również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 30 czerwca 2009 r. (sygn. I FSK 903/08) stwierdził, że „spółka udzielając innym podmiotom (...) pożyczek, wykonuje działalność usługową, określoną w PKWiU 65.22.10-00.90 „Usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym” (...) udzielanie tego rodzaju pożyczek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z tym że usługi te korzystają ze zwolnienia od tego podatku”. Na tym założeniu bazują ponadto liczne interpretacje podatkowe wydane właśnie w zakresie konieczności opodatkowania umowy pożyczek PCC, np. Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15.10.2013 r. Sygn. IPPP1/443-882/13-2/ISZ).

Pewnie podatnik pochyli się teraz nad powyższymi zdaniami i zada pytanie: przecież tematem artykułu miał być PCC, a nie VAT.

Właśnie w tej kwestii jest tak wiele wątpliwości i pytań. Wróćmy do uregulowań prawnych czynności cywilnoprawnych. Ustawodawca poza tym, że określił w nich katalog tych czynności, które podlegają opodatkowaniu, przewidział również takie, z płacenia których podatnik jest zwolniony.

Opodatkowanie PCC przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę osobową

Opodatkowaniu PCC nie podlegają m. in. czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach

- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Ponieważ jednak umowa pożyczki pieniężnej nie należy do żadnego z dwóch wyżej wymienionych punktów, aby nie płacić podatku PCC wystarczy wykazać, że czynność jest zwolniona z VAT.

Ale tutaj pojawiają się kolejne zagwozdki. Wszakże nie wystarczy przyjąć założenia „udzielam pożyczki zwolnionej z VAT”, ale konieczne jest wykazanie tego zwolnienia. Jak to zrobić? Na fakturze VAT dotyczącej odsetek od pożyczki, zamiast stawki oraz kwoty podatku od towarów i usług, należy wykazać przepis stanowiący podstawę dla zastosowania zwolnienia z opodatkowania VAT, tj. art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku VAT. Poza tym, w umowie pożyczki warto złożyć oświadczenie, że pożyczkodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

INFORFK: Zmiany w VAT 2014

Plusy i minusy zmian w VAT

Kwestię opodatkowania umowy pożyczki PCC najlepiej jednak skonsultować z doradcą lub specjalistą, ponieważ wiąże się ona z biegłą znajomością prawa podatkowego, które w dodatku nie zawsze jest zrozumiałe i oczywiste dla Podatnika. A przecież za nieuregulowane zobowiązania z tytułu PCC ustawodawca przewiduje sankcję w wysokości 20%, jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zamiany, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony.

Również Podatnicy, którzy niezasadnie uiścili podatek od czynności cywilnoprawnych, mają prawo ubiegać się o zwrot nadpłaty w tymże podatku (pod warunkiem, że nie ulegnie on przedawnieniu).

Sławomir Ekman

 

Dyrektor, 24EasyAudit

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj także

Eksperci:

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK