| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kurs waluty przy rozliczaniu WNT w 2014 roku

Kurs waluty przy rozliczaniu WNT w 2014 roku

Po jakim kursie należy przeliczyć fakturę dokumentującą kilka dostaw towarów w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia? Dostawy towarów następowały w różnych terminach, jednak we wszystkich przypadkach faktura została wystawiona przed 15 dniem miesiąca następującego po dokonaniu dostawy towarów.

W konsekwencji w przedstawionej sytuacji do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej należy przyjąć kurs średni waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski albo ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień roboczy poprzedzający:

• dzień wystawienia faktury - w zakresie, w jakim faktura została wystawiona po dostarczeniu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

• dzień dostarczenia towarów - w zakresie, w jakim faktura została wystawiona przed dostarczeniem towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

PRZYKŁAD

20 lutego 2014 r. podatnik otrzymał od unijnego dostawcy wystawioną 17 lutego 2014 r. fakturę w euro dokumentującą dostawy towarów otrzymanych przez polskiego podatnika w dniach 3, 10 i 15 lutego 2014 r., jak również dostawy towarów, które zostały dostarczone polskiemu podatnikowi w dniach 24 i 27 lutego oraz 3 marca 2014 r. W tej sytuacji kursem przeliczeniowym dla wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów otrzymanych w dniach 3, 10 i 15 lutego 2014 r. jest kurs średni euro ogłoszony przez Narodowy Bank Polski 14 lutego 2014 r. (w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wystawienia faktury), względnie kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny na ten dzień. Natomiast dla wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów dostarczonych w dniach 24 i 27 lutego oraz 3 marca 2014 r. kursami przeliczeniowymi są kursy średnie euro ogłoszone przez Narodowy Bank Polski w dniach - odpowiednio - 21, 26 i 28 lutego 2014 r. (tj. kursy średnie euro ogłoszone przez Narodowy Bank Polskich w ostatnich dniach roboczych poprzedzających dzień dostarczenia tych towarów), względnie kursy wymiany opublikowane przez Europejski Bank Centralny na te dni.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 2 pkt 31, art. 17 ust. 1 pkt 3, art. 20 ust. 5 oraz art. 31a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 105; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1608

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

 

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK