| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

Obowiązujące przepisy przewidują możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w różnych formach prawnych. Wybór właściwej formy działalności dla naszego biznesu przynosi wiele skutków – determinuje sposób rozliczania podatków, prowadzenia księgowości, określa możliwości i ograniczenia firmy, ustala sposób kierowania przedsiębiorstwem.

 


Spółka kapitałowa


Bardziej zaawansowanymi formami działalności są spółki kapitałowe. Wśród nich dużą popularnością cieszą się spółki z ograniczona odpowiedzialnością.

Spółka z .o.o. to forma posiadająca osobowość prawną. Za tym faktem idzie szereg korzyści. Wspólnicy uwalniają się od odpowiedzialności majątkowej - jest ona ograniczona jedynie do wysokości własnego wkładu w kapitał. Ten jest jednak wymagany - obecnie jest to minimum 5000 PLN.

Odpowiedzialność wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Sam akt założenia takiej spółki jest skomplikowany i wymaga wielu formalności - akty notarialne, wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego, dodatkowe opłaty - to tylko niektóre przeszkody. Struktura zarządu jest dość ściśle określona przepisami.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą podejmować różnego rodzaju działalność, nie tylko gospodarczą. Dużo łatwiej jest zdobywać dodatkowy kapitał, zmieniać wspólników i nie ma wymogu ujawniania nazwisk w nazwie spółki (jak to jest w przypadku jednoosobowej działalności i spółek cywilnych).

Jak ustanowić pełnomocnika firmy przez internet


Spółka osobowa


Przedsiębiorcy mają do wyboru jeszcze inne rodzaje spółek - akcyjną, komandytową, komandytowo-akcyjną, partnerską czy jawną.

- Niestety nie da się odpowiedzieć wprost na pytanie jaka forma działalności jest najlepsza. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Jedna będzie korzystna podatkowo, inna pod względem odpowiedzialności finansowej, jeszcze inna pod względem wypłacania zysków właścicielowi.  Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytania w jakim celu zakłada się firmę, jaka będzie skala działalności, jakie będą zagrożenia, czy będzie konieczne poszukiwanie inwestorów lub jakiejś formy finansowania itd. - mówi Małgorzata Bazan z katowickiego biura rachunkowego KPDA.

Porady dotyczącej formy działalności można szukać właśnie w biurach rachunkowych.

- Klienci często decydują się na konsultację z doradcą podatkowym, jednak zdarza się, że doradcy nie mają doświadczenia w tym zakresie a jedynie posiłkują się przepisami. Pracownicy biura rachunkowego najczęściej mieli już do czynienia z wieloma przypadkami, znają ich wady i zalety i są w stanie „wczuć się w tok myślenia Klienta” - dodaje Małgorzata Bazan

Wybór odpowiedniej formy działalności przynosi wiele skutków - determinuje sposób rozliczania się z fiskusem, określa możliwości i ograniczenia firmy, ustala sposób kierowania przedsiębiorstwem. Formy działalności można zmieniać i przekształcać, ale wymaga to czasem długotrwałych i żmudnych procedur. Dlatego na początek warto wybrać odpowiednią formułę, która będzie mogła się sprawdzić w pierwszych latach działalności.


Biuro rachunkowe KPDA Sp. z o.o.
od 1998 roku świadczy usługi księgowe oraz szereg różnorodnych usług finansowych. Firma oferuje kompleksową obsługę swoich partnerów. KPDA posiada biura w Katowicach i Gliwicach.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK