REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać przychody z praw autorskich

Sebastian Bobrowski
inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczanie autorskich praw majątkowych w ramach prowadzonej firmy od kilku lat sprawiało przedsiębiorcom problemy. Organy podatkowe zajmowały w tej kwestii rozbieżne stanowiska nie mogąc zdecydować się, jak zakwalifikować to źródło przychodów. Na szczęście niedawno Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w tej kwestii, kończąc ostatecznie wieloletnie spory. Warto wiedzieć, jak prawidłowo rozliczać tzw. twórcze przychody.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Autopromocja


Którzy przedsiębiorcy sprzedają autorskie prawa majątkowe?


Niektóre rodzaje działalności gospodarczej wiążą się z koniecznością rozliczania przychodów z tytułu autorskich praw majątkowych. Dotyczy to tych przedsiębiorców, którzy świadczą usługi lub wytwarzają towary o charakterze twórczym, wymagającym indywidualnego talentu lub umiejętności wykonawcy. Zazwyczaj sprzedaż takiego towaru lub usługi wiąże się z przekazaniem nabywcy praw autorskich zezwalających na korzystanie, czy rozpowszechnianie przekazanego dzieła.

 „Twórcze przychody” mogą osiągać m.in. jednoosobowi przedsiębiorcy będący:

- programistami,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- dziennikarzami,

- tłumaczami,

- architektami,

- naukowcami,

- grafikami,

- copywriterami,

- fotografami.

Powyższe zawody można również wykonywać w ramach tzw. działalności wykonywanej osobiście bez konieczności rejestracji firmy. Wtedy rozliczenia następują na podstawie umów o dzieło.

Posiadanie zarejestrowanej działalności gospodarczej może jednak ułatwić nawiązywanie współpracy z innymi firmami, które nie zawsze chcą dokonywać rozliczeń za wykonawcę. Twórca-przedsiębiorca ma bowiem możliwość wystawiania faktur za wykonane dzieła, zaś nabywca nie ma wobec niego żadnych obowiązków, gdyż przedsiębiorca sam płaci swój podatek dochodowy i ew. składki ZUS.

Zapisz się na nasz newsletter


Kontrowersyjne interpretacje organów podatkowych...


Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera żadnych unormowań, które wykluczałyby możliwość uzyskiwania przychodów z praw autorskich w ramach działalności gospodarczej. Mimo tego w ciągu ostatnich kilku lat organy podatkowe wydały kilka postanowień i interpretacji podatkowych, w których zabraniały przedsiębiorcom wytwarzającym twórcze towary lub usługi rozliczania w ramach działalności przychodów uzyskiwanych z praw autorskich (m.in. wynagrodzeń, honorariów, opłat licencyjnych, tantiem).

Ich zdaniem powinny one być rozliczane jako przychody z praw majątkowych opodatkowanych na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Zakwalifikowanie autorskich zysków do tego źródła, oznacza że uzyskany przez twórcę przychód powinien być wykazywany w zeznaniu rocznym jako przychód z praw autorskich i innych praw.

Odtwarzanie muzyki w firmie. Co z prawami autorskimi?


...i związane z nimi problemy


Taka interpretacja zrodziła szereg problemów. Przedsiębiorcy uzyskujący część przychodów o charakterze twórczym, a cześć przychodów o innym charakterze mieli problem z odpowiednim kluczem podziału takich przychodów i kwalifikacją kosztów podatkowych.

Na przykład fotograf wykonujący zarówno fotografie artystyczne (o charakterze autorskim), jak i zwykłe zdjęcia nieobjęte prawami autorskimi (np. legitymacyjne, paszportowe), mógł mieć wątpliwości jak rozliczyć podatkowo zakupiony na potrzeby działalności sprzęt fotograficzny.

Nie było jasne, czy nabyty aparat stanowi koszt uzyskania przychodu związany ze źródłem jakim jest działalność gospodarcza, czy też nie. Takie rozwiązanie podatkowe było również kłopotliwe dla zamawiających autorskie dzieła, gdyż wiązało się ono z koniecznością odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy za wykonawcę.


Twórcy mogą rozliczać przychody w ramach firmy


Na szczęście w marcu br. Ministerstwo Finansów ostatecznie ukróciło kontrowersyjne praktyki organów podatkowych jednoznacznie rozstrzygając, że twórcy uzyskujący przychody autorskie mogą rozliczać je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Tak więc obecnie twórca prowadzący jednoosobową firmę:

- Ma możliwość wyboru sposobu opodatkowania swojej działalności, na takich samych zasadach jak inni przedsiębiorcy. Może m.in. rozliczać się według skali podatkowej na poziomie 18% lub 32% lub płacić podatek liniowy.

- Może zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodów wszelkie wydatki związane z wytwarzanymi usługami lub towarami o autorskim charakterze (m.in. wydatki na sprzęt komputerowy, oprogramowanie, lokal, materiały biurowe itp.).

- Mie musi korygować deklaracji rocznych PIT za ubiegłe lata, w przypadku gdy zaliczał przychody z autorskich praw majątkowych do przychodów z działalności gospodarczej. Korekt nie muszą dokonywać również klienci twórcy, którzy kupowali od niego utwory.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło także, że do przychodów uzyskiwanych z majątkowych praw autorskich w ramach firmy, nie mają zastosowania zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodów (koszty te dotyczą rozliczeń na podstawie umowy o dzieło zawartej pomiędzy klientem, a twórcą jako osoba fizyczną).

Metody optymalizacji podatku w firmie

Zapraszamy do dyskusji na forum

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA