| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Samochody a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Samochody a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Nowe przepisy dotyczące zasad odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem i użytkowaniem samochodów, które obowiązują od 1 kwietnia 2014 r., powodują wątpliwości interpretacyjne. Szczególnie odnoszą się one do wykorzystania mieszanego i ewentualnych skutków takiego używania pojazdów w podatku dochodowym.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. zmiany, wynikające z wejścia w życie ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, uzależniają prawo do odliczenia podatku naliczonego od tego, w jaki sposób wykorzystywany jest samochód. Ma to wpływ nie tylko na zakres odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu pojazdu (przy jego najmie, dzierżawie, leasingu itp.), lecz także na odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu usług oraz towarów związanych z eksploatacją samochodu.

Najważniejszym skutkiem zmian jest to, że tzw. wykorzystanie mieszane samochodu (tj. w części na cele niezwiązane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem) co do zasady ogranicza możliwe odliczenie VAT naliczonego do 50% kwoty podatku wykazanego na fakturze.


INFORLEX.PL Księgowość i Kadry poleca artykuł Samochody a prawo do odliczenia podatku naliczonego


Artykuł szczegółowo opisuje zasady jak i ograniczenia dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem i użytkowaniem samochodów.

Zapisz się na nasz newsletter

Odliczenie VAT od samochodów 2014 - wydatki eksploatacyjne

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »