| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak prawidłowo ustalać różnice kursowe

Jak prawidłowo ustalać różnice kursowe

W praktyce zdecydowana większość jednostek stosuje w ciągu roku przepisy podatkowe do ustalania różnic kursowych. Przyjęcie tej metody nie wymaga zawiadomienia urzędu skarbowego.

4) kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,

5) kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Różnice kursowe od przychodów

W sytuacji gdy faktury są wystawiane w walucie obcej, przelicza się te waluty na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury (pod warunkiem że faktura jest wystawiana w terminie).

Zgodnie z updop przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 12 ust. 2 updop).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Różnice kursowe w przypadku kosztów

Kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury (pod warunkiem że faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia). Według updop (updof) koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (art. 15 updop, art. 22 updof). Ustawa o VAT nakazuje przeliczenie według kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Różnice kursowe powstałe przy nabyciu środków trwałych

Różnice kursowe, które powstają przy nabyciu środków trwałych od dostawców zagranicznych, wpływają na wartość początkową tych środków.

W przypadku organizacji pozarządowych problem różnic kursowych może w szczególności dotyczyć środków transportowych (samochodów ciężarowych i osobowych) sprowadzanych z zagranicy.

Sposób ewidencji tego typu zdarzeń ilustruje przykład.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zasady wyceny aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych na dzień bilansowy

Ustawa o rachunkowości w art. 30 ust. 1 stanowi, iż wycena nie rzadziej niż na dzień bilansowy wyrażonych w walutach obcych aktywów i pasywów dokonywana jest według następujących zasad:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK