REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie dochodów z pracy poza Polską

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polski podatnik, który pracuje za granicą, ale nie zmienił miejsca zamieszkania na zagraniczne, będzie miał obowiązek rozliczenia zarobków uzyskanych za granicą w Polsce. W tym celu będzie trzeba złożyć PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG.

 

 

Obowiązek rozliczenia dochodów zagranicznych w Polsce zależy przede wszystkim od ustalenia miejsca zamieszkania danej osoby. Gdy znajduje się ono w Polsce, podatnik podlega w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że wszystkie swoje światowe dochody musi rozliczać w polskim urzędzie skarbowym, stosując odpowiednią metodę, aby uniknąć podwójnego opodatkowania tych samych zarobków. Jeśli jednak podatnik przeniesie swoje miejsce zamieszkania za granicę, w kraju będzie podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. To z kolei oznacza, że w Polsce będzie musiał rozliczać dochody tylko uzyskane na terytorium RP.

Nowa definicja

W rozliczeniu za 2007 rok podatnicy pracujący za granicą, po raz pierwszy, określając swoje miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, skorzystają z nowej definicji zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie 1 stycznia 2007 r. Co ważne, obecna definicja pozwala w łatwiejszy sposób zmienić miejsce zamieszkania na zagraniczne. W konsekwencji Polacy pracujący poza krajem mogą uniknąć rozliczeń z polskim fiskusem.

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę fizyczną, która:

- posiada na terytorium RP centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

- przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Warto dodać, że polskie regulacje dotyczące rezydencji podatkowej mogą być modyfikowane przez umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Będzie tak zwłaszcza w przypadku powstania konfliktu rezydencji, tzn. gdy oba państwa będą uznawały daną osobę za swojego rezydenta podatkowego. O tym, jak taki problem rozwiązać, za chwilę.

Przy określaniu miejsca zamieszkania ważne jest spełnienie choć jednej z wymienionych w ustawie o PIT przesłanek. Aby podatnik miał miejsce zamieszkania w Polsce, musi przebywać na jej terytoriom 183 dni lub mieć tutaj centrum interesów życiowych lub centrum interesów gospodarczych.

Odnosząc się do pierwszego warunku, przepisy podatkowe nie precyzują, jak należy liczyć 183 dni pobytu. Można tu wskazać na dwa sposoby. Pierwszy, zgodny z komentarzem do Modelowej Konwencji OECD - należy liczyć każdy dzień pobytu na terytorium kraju, nawet częściowy. Przykładowo, gdy podatnik przyleci do Polski w niedzielę o 22.00, to będzie to już dzień pobytu w Polsce.

Drugi sposób, zgodny z przepisami Ordynacji podatkowej - licząc długość pobytu w Polsce nie należy uwzględniać dnia, w którym zdarzenie nastąpiło.

Centrum interesów

Omawiając dwa kolejne warunki, trzeba przede wszystkim wyjaśnić ich znaczenie. Centrum interesów gospodarczych podatnika będzie tam, gdzie prowadzi on główną działalność zarobkową, spłaca kredyt itp. Natomiast centrum interesów osobistych to więzi rodzinne, powiązania gospodarcze i osobiste. Interpretacje organów podatkowych wskazują jednak, że kluczową rolę w określaniu miejsca zamieszkania będzie miało ustalenie centrum interesów osobistych.

Fiskusa najbardziej będzie interesować, gdzie znajduje się rodzina podatnika, zarabiającego za granicą. Jeśli podatnik wyjedzie do pracy poza Polską i zabierze ze sobą rodzinę nie będzie wątpliwości, że zmienił on swoje miejsce zamieszkania na zagraniczne.

Konflikt rezydencji

Do konfliktu rezydencji dochodzi w sytuacji, gdy przykładowo dwa państwa uznają jedną osobę za swojego rezydenta podatkowego. Kryteria pozwalające na ostateczne ustalenie kraju rezydencji podatkowej są następujące:

- stałe miejsce zamieszkania, np. dom, mieszkanie, wynajęty pokój;

- centrum interesów życiowych (powiązania osobiste i gospodarcze; gdy centrum interesów osobistych jest w innym kraju niż centrum interesów gospodarczych, ważniejsze będzie centrum interesów osobistych);

- zwykłe przebywanie (w którym kraju podatnik przebywa częściej);

- obywatelstwo;

- porozumienie władz krajów roszczących sobie prawo do rezydencji podatkowej.

Co istotne, wymienione kryteria muszą być stosowane w dokładnie takiej kolejności, w jakiej są wymienione. Gdy po zastosowaniu pierwszego z nich rezydencja podatkowa zostanie ustalona, nie wolno stosować kolejnych.

Metody rozliczeń

W zawartych przez Polskę umowach przy rozliczaniu dochodów z pracy występują dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: metoda wyłączenia z progresją oraz metoda proporcjonalnego odliczenia.

W sytuacjach gdy podatnik uzyskał dochód w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, stosowana jest metoda proporcjonalnego odliczenia.

Metoda wyłączenia z progresją oznacza, że w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty za granicą, zwolniony z opodatkowania na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak dla ustalenia stawki podatku od pozostałego dochodu - osiągniętego w Polsce - stosuje się stawkę podatku właściwą dla całego dochodu, tzn. łącznie z dochodem osiągniętym za granicą.

Metoda odliczenia proporcjonalnego oznacza, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to możliwe jest tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Zeznanie roczne

Podatnik, który w 2007 roku zarabiał poza Polską, a musi rozliczyć się z krajowym fiskusem, rozliczenia rocznego dokona na PIT-36. W druku tym znajdują się specjalne rubryki na wpisanie zagranicznych dochodów.

Wypełniając PIT-36 z wykazanymi dochodami zagranicznymi, konieczne będzie także uzupełnienie załącznika do tego zeznania - PIT/ZG. Trzeba w nim podać informacje o wysokości zagranicznych zarobków i zapłaconym od nich podatku.

JAKIE DOCHODY SĄ OPODATKOWANE W POLSCE

Za dochody (przychody) osiągane w Polsce uważa się dochody (przychody) z:

- pracy wykonywanej w Polsce na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

- działalności wykonywanej osobiście w Polsce, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

- działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce,

- położonej w Polsce nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

KTO JEST ZWOLNIONY Z ROZLICZANIA DOCHODÓW ZAGRANICZNYCH W POLSCE

Z PIT od dochodów zagranicznych wolni są członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz inne osoby korzystające z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych na podstawie umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych, jak również członkowie ich rodzin pozostający z nimi we wspólnocie domowej, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają stałego pobytu w RP.

 

Wszystko o rozliczeniu dochodów osobistych za 2007 r. w serwisie PITY 2007.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 3, art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA