REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować aport wg nowych przepisów VAT

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowe rozporządzenie wykonawcze do ustawy o VAT nie zawiera m.in. zwolnienia z podatku aportów wnoszonych do spółek. Podatnicy będą więc mogli odliczać podatek naliczony przy zakupie towarów będących przedmiotem aportu.

Obowiązuje już nowe rozporządzenie ministra finansów wykonawcze do ustawy o VAT. Konieczność wydania nowych przepisów wykonawczych wynikała z wejścia w życie 1 grudnia 2008 r. obszernej i długo oczekiwanej przez podatników nowelizacji ustawy o VAT. Tego dnia musiało również zacząć obowiązywać nowe rozporządzenie wykonawcze.

Autopromocja

Po nowelizacji ustawy o VAT zmieniły się niektóre delegacje ustawowe będące podstawą wydania rozporządzenia z 2004 roku. Ponadto zmodyfikowano lub uchylono niektóre przepisy, które były regulowane również w przepisach wykonawczych. Z tych wszystkich względów niezbędne było wydanie nowego rozporządzenia. Należy podkreślić, że jego zasadnicza część stanowi kontynuację dotychczas obowiązujących przepisów. Nowe rozporządzenie wprowadza jednak kilka istotnych zmian, na które należy zwrócić uwagę, np. w zakresie zwolnień z podatku. Ponadto nie uwzględnia niektórych regulacji zawartych w poprzednim akcie prawnym.

Zwolnienia z podatku

Nowe rozwiązania wprowadzono m.in. w rozdziale dotyczącym zwolnień z podatku. Przede wszystkim zostało zlikwidowane zwolnienie z VAT dla wkładów niepieniężnych (aportów) wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego. Przepis ten był regulowany w par. 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z 2004 r. Uniemożliwiał on podatnikom wnoszącym aporty odliczenie podatku naliczonego. W efekcie podatnicy, którzy dokonali wcześniejszego odliczenia VAT od towarów będących przedmiotem aportu, byli zmuszeni do korekty rozliczenia. Uchylenie zwolnienia wynikało również z konieczności dostosowania polskich przepisów do prawa wspólnotowego. Po zmianach podatnicy będą mogli odliczać VAT przy wnoszeniu aportów do spółek. Zgodnie z przepisem przejściowym rozporządzenia, zwolnienie z VAT będzie można stosować do 31 marca 2009 r.

W nowym rozporządzeniu został podniesiony z 200 do 600 litrów limit zwolnienia w imporcie paliw przewożonych w standardowym zbiorniku handlowego pojazdu samochodowego służącego do przewozu towarów. Zmiana ma na celu ujednolicenie regulacji w zakresie należności publicznoprawnych z tytułu importu paliwa przewożonego w standardowych zbiornikach środków transportu przeznaczonych do działalności gospodarczej. Należy bowiem podkreślić, że takie same rozwiązanie ma zastosowanie w prawie celnym.

Nowy przepis został także wprowadzony w rozdziale dotyczącym towarów i usług, dla których stawka VAT została obniżona do 0 proc. Określono również warunki jej stosowania. Przepis polega na objęciu zerową stawką wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów, jeżeli transport ten stanowi część usługi transportu międzynarodowego. Warunkiem zastosowania obniżonej stawki będzie posiadanie przez podatnika odpowiednich dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak niektórych regulacji

W nowym rozporządzeniu nie uwzględnia się niektórych rozwiązań, które obowiązywały na podstawie dotychczasowego rozporządzenia. Jest to ściśle związane ze zmianami wprowadzonymi do ustawy o VAT.

Nowe rozporządzenie nie zawiera przepisu, który pozwalał podatnikom prowadzącym przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzającym funduszami inwestycyjnymi, agentom oraz zleceniobiorcom na stosowanie faktycznej wartości sprzedaży przy obliczaniu limitu obrotów do zwolnienia podmiotowego zamiast 30-krotności prowizji. Wbrew pozorom nie jest to jednak zmiana niekorzystna. Przepis ten stracił rację bytu z uwagi na uchylenie w ustawie o VAT ust. 8 w art. 113, który w przypadku tych podatników nakazywał stosować szczególne zasady określania limitu. Po zmianach przedsiębiorcy ci będą stosować ogólne zasady wynikające z art. 113 ustawy o VAT. Nie jest już zatem konieczne utrzymywanie przepisu rozporządzenia, który zrównywał podatników prowadzących m.in. przedsiębiorstwa maklerskie z pozostałymi podatnikami. Dotychczasowy przepis rozporządzenia będzie miał zastosowanie do końca grudnia 2008 r.

Rozporządzenie nie uwzględnia także dotychczasowych uregulowań m.in. w zakresie możliwości odliczenia podatku przy nabyciu lub imporcie towarów i usług za inne środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej niezależnie od spełnienia warunków związanych z zaliczeniem wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Jest to konsekwencją wykreślenia w ustawie o VAT regulacji warunkujących prawo do odliczenia podatku od zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów o podatku dochodowym.

MAGDALENA MAJKOWSKA

PODSTAWA PRAWNA

• Rozporządzenie ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 212, poz. 1336).

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA