| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Ile można zyskać dzięki nowej skali podatkowej

Ile można zyskać dzięki nowej skali podatkowej

Mimo obniżenia stawek i podniesienia progu podatkowego w 2009 roku wolna od podatku będzie ta sama kwota co dziś. Zmaleje też ulga na dzieci. Można też liczyć w styczniu na wynikającą z obniżenia podatków podwyżkę pensji.

Koszty bez zmian

Bez zmian pozostaną pracownicze koszty uzyskania przychodów, które podobnie jak dziś w 2009 roku:

• wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,

• nie mogą przekroczyć łącznie 2002 zł 05 gr za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,

• wynoszą 139 zł 06 gr miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1668 zł 72 gr, w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę,

• nie mogą przekroczyć łącznie 2502 zł 56 gr za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

Nie zawsze 18 proc.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że najniższa stawka PIT dotyczy tylko przychodów opodatkowanych według skali podatkowej. Dla pewnych kategorii przychodów nadal będzie obowiązywała stara stawka wynosząca 19 proc. Taką stawkę nadal będą zmuszeni stosować przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie stawką liniową PIT. To zaś dla wielu osób, szczególnie tych, które znajdują się w grupie samozatrudnionych, może okazać się mało korzystne, jeśli ich dochody nie przekraczają 90 tys. zł rocznie.

Wyższa stawka będzie nadal stosowana w przypadku sprzedaży przed upływem pięciu lat nieruchomości (tylko wówczas gdy podatnik nie korzysta ze zwolnień podatkowych).

Podobnie będzie w przypadku dochodów kapitałowych w tym podatku od odsetek z lokat bankowych oraz dochodów z inwestycji giełdowych. Tu również w nowym roku będzie obowiązywała stawka 19 proc.

Składki prawie bez zmian

Mówiąc o styczniowych pensjach, warto też zaznaczyć, że wysokość składek ZUS w części płaconej przez pracowników nie zmieni się i będzie wynosiła w 2009 roku: ubezpieczenie emerytalne 9,76 proc., ubezpieczenie rentowe 1,5 proc., ubezpieczenie chorobowe 2,45 proc. Składka na ubezpieczenie zdrowotne nadal będzie pobierana według stawki 9 proc., z możliwością odliczenia od podatku kwoty nie wyższej niż 7,75 proc. podstawy wymiaru tej stawki.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK