| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak rozliczać WDT od 1 grudnia 2008 r.

Jak rozliczać WDT od 1 grudnia 2008 r.

Od 1 grudnia 2008 r. zostały wprowadzone uproszczenia w rozliczaniu WDT. Na podstawie nowych przepisów podatnik uzyskał prawo do rozliczenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w następnym okresie rozliczeniowym, gdy nie zgromadzi w terminie dokumentacji potwierdzającej dostawę.

b) wykazuje dostawę w ewidencji i deklaracji za następny kwartał ze stawką krajową, jeżeli nie zgromadzi dokumentacji przed upływem terminu złożenia deklaracji za ten kwartał;

Przykład

Podatnik rozliczający się kwartalnie sprzedał towary kontrahentowi z Niemiec. Dostawy towarów dokonał w I kwartale 2009 r. Do 25 lipca 2009 r. nie zebrał dokumentacji potwierdzającej WDT. Podatnik wykazuje tę dostawę jako dostawę krajową w deklaracji za II kwartał 2009 r.

c) składa korektę deklaracji VAT oraz korektę informacji podsumowującej, jeżeli zgromadzi dokumentację przed upływem terminu złożenia deklaracji za następny kwartał.

Przykład

Podatnik rozliczający się kwartalnie sprzedał towary kontrahentowi z Niemiec. Dostawy towarów dokonał w I kwartale 2009 r. Do 25 lipca 2009 r. zebrał dokumentację potwierdzającą WDT. Podatnik nie wykazuje tej dostawy jako dostawy krajowej w deklaracji za II kwartał 2009 r. Dokonuje korekty deklaracji VAT oraz informacji podsumowującej za I kwartał 2009 r., w których wykazuje WDT (stawka 0%).

Korekta WDT

Otrzymanie dokumentów potwierdzających WDT po tym, jak podatnik wykaże dostawę jako krajową (z krajową stawką VAT), upoważnia podatnika do dokonania korekty tej deklaracji, przy czym:

• jeżeli dostawa została wykonana w danym kwartale lub w trzecim miesiącu kwartału:

a) podatnik wykazuje dostawę w ewidencji ze stawką 0% za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana (kwartał - u podatników rozliczających się kwartalnie lub trzeci miesiąc kwartału - u podatników rozliczających się miesięcznie);

b) podatnik składa korektę deklaracji VAT złożonej za dany kwartał (dot. podatnika rozliczającego się kwartalnie) lub trzeci miesiąc kwartału (dot. podatnika rozliczającego się miesięcznie);

c) podatnik składa korektę informacji podsumowującej za okres, w którym dokonał WDT;

• jeżeli dostawa została wykonana w pierwszym lub drugim miesiącu kwartału:

a) podatnik wykazuje WDT ze stawką 0% za ostatni miesiąc kwartału,

b) podatnik składa korektę za okres rozliczeniowy, w który wykazał tę dostawę jako krajową,

c) podatnik składa korektę informacji podsumowującej za okres kwartalny, w którym dokonano dostawy.

Przykład

Podatnik sprzedał towary kontrahentowi z Niemiec. Dostawy towarów dokonał w lutym 2009 r. Do 25 marca 2009 r. nie zebrał dokumentacji potwierdzającej WDT. Podatnik nie wykazuje WDT w deklaracji za luty. Podatnik nie zebrał również dokumentacji do upływu terminu złożenia deklaracji za marzec 2009 r., czyli do 25 kwietnia 2009 r. W deklaracji za marzec 2009 r. podatnik wykazał dostawę jako krajową. W maju 2009 r. podatnik zebrał dokumenty potwierdzające WDT. Podatnik dokonuje następującej korekty:

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK