| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Rozliczenie na zasadach ogólnych jest często bardziej opłacalne

Rozliczenie na zasadach ogólnych jest często bardziej opłacalne

Opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według skali jest podstawową formą rozliczenia z urzędem skarbowym. Od przyszłego roku zastosowanie stawki progresywnej może być korzystniejsze niż liniowej.

Za dzień poniesienia jakiegoś wydatku uważa się datę wystawienia faktury lub innego dowodu będącego podstawą ujęcia tego kosztu.

W praktyce prowadzący działalność do kosztów może zaliczyć m.in. wydatki na narzędzia i sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności, zakup towarów do sprzedaży, wyposażenie firmy, użytkowanie samochodu, amortyzację środków trwałych, rachunki za telefon i inne opłaty abonamentowe czy też wydatki na promocję i reklamę firmy. W przypadku gdy skumulowane koszty poniesione w ciągu roku podatkowego są wyższe niż przychody, powstaje strata, którą podatnik może odliczyć w ciągu następnych pięciu lat od uzyskanego dochodu, z tym że odliczanie w żadnym roku nie może być wyższe niż 50 proc. kwoty tej straty.

Obliczenie zaliczki na podatek

W podstawowym miesięcznym systemie zapłaty zaliczek, zaliczka obliczana jest według skali. Podatek oblicza się od sumy dochodów osiągniętych od początku roku do końca miesiąca, za który naliczana jest zaliczka. Od kwoty tego podatku odejmuje się sumę zapłaconych od początku roku zaliczek. Dodatnią różnicę, będącą bieżącą zaliczką, odprowadza się do urzędu skarbowego. Kwotę zaliczki na podatek pomniejsza się w pierwszej kolejności o zapłacone w roku podatkowym przez podatników składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Miesięczne odprowadzanie zaliczek

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych zobowiązani są do regularnego odprowadzanie do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy - co do zasady - co miesiąc. Jednakże podatnicy, którzy rozpoczną działalność, oraz mali podatnicy PIT (przychód ze sprzedaży wraz z kwotą należnego VAT nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 tys. euro), mogą odprowadzać zaliczki co kwartał. Wszyscy podatnicy mają też możliwość skorzystania z uproszczonej formy zapłaty zaliczek, czyli opłacanie stałej kwoty podatku.

W przypadku podstawowego systemu miesięcznego, obowiązek zapłaty zaliczki powstaje od miesiąca, w którym uzyskane dochody przekroczą kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, czyli w 2009 roku powyżej 3091 zł.

Prawo do opłacania zaliczek w systemie kwartalnym przysługuje podatnikowi rozpoczynającemu prowadzenie działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą o PIT przez podatnika rozpoczynającego po raz pierwszy prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej rozumie się osobę, która w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie trzech lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej oraz działalności takiej nie prowadził małżonek tej osoby, o ile między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa. W tym przypadku obowiązek zapłaty zaliczki powstaje, poczynając od kwartału, w którym dochody podatnika przekroczą kwotę wolną od podatku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »