REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiele nowości podatkowych w 2009 roku

EM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowy rok przyniósł liczne zmiany w polskich podatkach i w Ordynacji podatkowej. Kilka z nich jest bardzo istotnych.


W Ordynacji podatkowej najistotniejsza jest nowa zasada, zgodnie z którą - co do zasady - wykonaniu podlegają jedynie decyzje ostateczne. Dopuszczalne są wyjątki, czyli nadanie decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności, lecz w takich przypadkach organ podatkowy powinien uprawdopodobnić, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane. Ponadto organ podatkowy wstrzymuje wykonanie decyzji ostatecznej w razie wniesienia skargi do sądu administracyjnego - aż do momentu uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Warunkiem jest tutaj jednak złożenie przez podatnika zabezpieczenia lub prawomocny wpis hipoteki przymusowej, względnie wpis zastawu skarbowego.

Autopromocja

W ustawie o CIT istotna zmiana dotyczy uznania za koszty uzyskania przychodów kosztów zaniechanych inwestycji, a także kosztów wytworzenia lub nabycia produktów spożywczych przekazanych organizacjom pożytku publicznego - na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje. Ponadto wprowadzono zasadę, że różnice kursowe od pożyczek waloryzowanych walutą obcą stanowić będą koszt, co dotąd - wobec braku efektywnego zrealizowania różnic kursowych w takim przypadku - było bardzo wątpliwe.

Dodatkową zmianą jest uznanie za dochód podlegający opodatkowaniu wartości niepodzielonych zysków spółek kapitałowych przy przekształceniu w spółki osobowe. Aczkolwiek tego rodzaju przekształcenia formy prawnej spółek nie są częste, to jednak wspomniane zagadnienie budziło od lat istotne rozbieżności interpretacyjne.

W ustawie o PIT najbardziej istotna i powszechnie znana nowelizacja objęła obniżenie stawek podatkowych - z 19, 30 i 40 proc. do 18 i 32 proc., a ponadto wprowadzenie możliwości odliczenia w Polsce składek ubezpieczeniowych zapłaconych za granicą, co ma istotne znaczenie dla polskich podatników, zatrudnionych za granicą, lecz objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce i tutaj ostatecznie rozliczających swoje podatki. Zmiana objęła także zasady opodatkowania dochodu z tytułu zbycia nieruchomości - likwidacja tzw. ulgi meldunkowej i wprowadzenie zwolnienia od opodatkowania dochodu ze zbycia nieruchomości wydatkowanego na nabycie nieruchomości, na własne cele mieszkaniowe, położonej zarówno w Polsce, jak i w innym państwie UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii - spowodowała, że obecnie obowiązują aż trzy różne reżimy rozliczenia dochodu z tytułu zbycia nieruchomości, uzależnione od daty jej nabycia. Na szczęście, wśród tego (zdecydowanie nadmiernego) bogactwa sposobów opodatkowania dochodu, pozostało obowiązujące dotąd pełne zwolnienie takiego dochodu od opodatkowania w przypadku zbycia nieruchomości po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości.

W najbardziej skomplikowanej i obszernej ustawie o VAT wprowadzono kolejne dziesiątki zmian, z których można wymienić jedynie dwie: wyłączenie z zakresu stosowania ustawy zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zamiast określonego dotąd tzw. zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans oraz objęcie opodatkowaniem wkładów niepieniężnych (aportów) wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na koniec warto wspomnieć o nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdzie najważniejszą zmianą jest zwolnienie od opodatkowania pożyczek udzielanych spółce kapitałowej przez jej akcjonariusza (wspólnika).

dr JANUSZ FISZER

partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA