Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu amortyzacja podatkowa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące amortyzacja podatkowa.
Aktualizacja: 22.10.2010
Kosztem uzyskania przychodów, stosownie do art. 22 ust. 8 ustawy o PIT, są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23 ustawy o PIT. »
Czy można amortyzować znak towarowy nie objęty prawem ochronnym
Aktualizacja: 03.10.2010
Amortyzacji podatkowej może podlegać tylko znak towarowy, na który zostało udzielone prawo ochronne w rozumieniu ustawy Prawo własności przemysłowej. Tak interpretują przepisy NSA i sądy administracyjne. »
Czy wprowadzając używany samochód do firmy można ustalić indywidualną stawkę amortyzacji
Aktualizacja: 03.10.2010
Zgodnie z brzmieniem art. 22j ust 1 pkt 2 ustawy o PIT podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. Jednak w takim przypadku okres amortyzacji nie może być dla środków transportu, w tym samochodów osobowych krótszy niż 30 miesięcy. »
Jak ustalić wartość początkową auta kupionego kilka lat wcześniej
Aktualizacja: 18.10.2010
Przedsiębiorcy dość często wprowadzają do firm swoje prywatne samochody, jako środki trwałe. Okazuje się, że za ich wartość początkową można przyjąć nie aktualną wartość rynkową samochodu, a znacznie wyższą wartość zakupu. Oznacza to wyższe odpisy amortyzacyjne i tym samym wyższe koszty uzyskania przychodu. »
Aktualizacja: 21.09.2010
Niektóre składniki majątkowe nie podlegają amortyzacji. Zostały one wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Wśród składników majątkowych od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych znajdują się zarówno środki trwałe jak i wartości niematerialne i prawne. »
Amortyzacja z zastosowaniem indywidualnych stawek amortyzacyjnych
Aktualizacja: 21.09.2010
Podatnicy mogą określoną grupę środków trwałych amortyzować przy zastosowaniu indywidualnych stawek amortyzacyjnych. Często jest możliwe stosowanie stawek wyższych niż stawki podstawowe, dzięki czemu środki trwałe mogą zostać zamortyzowane szybciej niż przy stosowaniu stawek podstawowych. »
Podwyższanie stawek amortyzacyjnych
Aktualizacja: 21.09.2010
Stawki podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych podatnicy mogą podwyższać dla środków trwałych wykorzystywanych w szczególny sposób. Możliwość taka dotyczy środków trwałych używanych w warunkach pogorszonych lub złych. »
Czy spółka może amortyzować budynki przeznaczone pod wynajem
Aktualizacja: 21.09.2010
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmuje budynki. Niektóre z nich nie są jednak aktualnie wynajmowane. Czy spółka może amortyzować wszystkie budynki, czy tylko te obecnie wynajmowane. »
Czy rejestracja samochodu decyduje o jego wpisie do ewidencji środków trwałych
Aktualizacja: 21.09.2010
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością kupiła używany samochód i w tym samym miesiącu zaczęła go używać w działalności gospodarczej posługując się przekazanym przez poprzedniego właściciela dowodem rejestracyjnym. Czy spółka może wprowadzić nabyty środek trwały do ewidencji środków trwałych i rozpocząć jego amortyzację przed przerejestrowaniem samochodu. »
Czy można amortyzować program komputerowy stworzony dla potrzeb własnej działalności gospodarczej
Aktualizacja: 21.09.2010
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zatrudnia na podstawie umowy o pracę pracownika, który w ramach wykonywanej pracy napisał program komputerowy do wykorzystywania przez spółkę w prowadzonej działalności gospodarczej. Czy spółka będzie mogła ten program komputerowy amortyzować? »
Czy można amortyzować budynek wybudowany na cudzym gruncie
Aktualizacja: 21.09.2010
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w związku z rozszerzeniem zakresu działalności gospodarczej zamierza wybudować budynek na gruncie, który wzięła w dzierżawę. Czy będzie mogła amortyzować wybudowany budynek? Czy budowę należy uznać za inwestycję w obcym środku trwałym? »
Zbiorcza amortyzacja środków trwałych jest wyjątkiem
Aktualizacja: 20.09.2010
W niektórych sytuacjach firma kupuje duże ilości identycznych środków trwałych, które wygodnie byłoby amortyzować razem. Czy można amortyzować środki trwałe zbiorczo? »
Jak ustalić wartość początkową użytkowania wieczystego
Aktualizacja: 19.09.2010
Nabyłem nieruchomość użytkową wraz z prawem użytkowania wieczystego. Wartość wieczystego użytkowania gruntu ustaliłem w wysokości pierwszej opłaty rocznej. Od tej wartości nie są dokonywane odpisy amortyzacyjne. Czy to prawidłowe postępowanie? »
Aktualizacja: 14.09.2010
Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem amortyzacji środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych mamy obowiązek wybrać metodę amortyzacji i musimy ją stosować aż do pełnego zamortyzowania środka trwałego, wartości niematerialnej i prawnej. »
Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych
Aktualizacja: 17.11.2011
Amortyzacji podlegają również wartości niematerialne i prawne. Nie można ich zatem co do zasady od razu „wrzucić w koszty”, a tylko poprzez rozłożone w czasie odpisy amortyzacyjne. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?