Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu działalność gospodarcza. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące działalność gospodarcza.
Zasiłki macierzyńskie dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą - zmiany od 2016 r.
Aktualizacja: 22.02.2016
Od 1 stycznia 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłków macierzyńskich dla kobiet prowadzących własne firmy. Zasiłki te są aktualnie wyliczane od najniższej podstawy wymiaru. Wysokość tych zasiłków zależy od wysokości składek i okresu ich opłacania. Kobiety, które mogłyby otrzymywać najniższe zasiłki, mogą liczyć na wyrównanie do wysokości tysiąca złotych. Ponadto część z nich w czasie pobierania zasiłku będzie zwolniona z obowiązku opłacania składek. »
Wybór formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy
Aktualizacja: 19.02.2016
Generalnie przedsiębiorcy opłacający podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych zaliczki miesięczne uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę można obniżyć o zapłaconą w danym miesiącu składkę zdrowotną. Nie ma już obowiązku składania deklaracji na zaliczki. Niektórzy podatnicy mogą wybrać którąś z 2 łatwiejszych form płacenia zaliczek. »
Platforma internetowego rozstrzygania sporów (ODR) już działa
Aktualizacja: 16.02.2016
15 lutego 2016 r. Komisja Europejska uruchomiła nową platformę, aby pomóc konsumentom i sprzedającym w rozstrzyganiu sporów dotyczących zakupów przez internet. »
IFK poleca: Rejestracja firmy jest bezpłatna
Aktualizacja: 16.02.2016
W związku z pojawiającymi się zgłoszeniami dotyczącymi bezprawnego pobierania opłat za wpis do rejestru przedsiębiorców resort rozwoju przypomina, że rejestracja firmy oraz wszystkie czynności związane z jej prowadzeniem (zawieszenie, wznowienie działalności, zmiana wpisu czy wykreślenie) dokonywane w CEIDG są bezpłatne. »
Zmiany w zasadach rejestracji samochodów w 2017 r.
Aktualizacja: 08.02.2016
Rząd planuje wprowadzić nowe przepisy pozwalające na rejestrację wielu samochodów na jeden numer i jeden dokument. Taki „profesjonalny dowód rejestracyjny” ma ułatwić życie m.in. producentom samochodów, którzy muszą przetestować swoje auta, a także sprzedawcom aut. Obecnie muszą bowiem oni każdy pojazd rejestrować oddzielnie. Zmiany mają wejść w życie po 12 miesiącach od publikacji nowelizacji w Dzienniku Ustaw. »
Aktualizacja: 08.02.2016
Wprowadzanie do umów handlowych zakazu przenoszenia na osoby trzecie praw i obowiązków wynikających z tychże umów staje się coraz powszechniejszą praktyką. Dla przedsiębiorców może to być przeszkoda w korzystaniu z narzędzi wspomagających zarządzanie płynnością finansową, takich jak np. faktoring. »
Jaka stawka ryczałtu dla usług budowlanych wykonywanych z materiałów powierzonych
Aktualizacja: 31.01.2016
Od dłuższego czasu przedsiębiorcy budowlani opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mają wątpliwości odnośnie zastosowania właściwej stawki podatkowej w przypadku usług świadczonych przy użyciu materiałów budowlanych przekazanych przez klienta. »
Likwidacja zakładu w Niemczech - rozliczenie straty podatkowej w CIT
Aktualizacja: 29.01.2016
Spółka będzie uprawniona do rozliczenia straty podatkowej zlikwidowanego zakładu położonego w Niemczech na zasadach przewidzianych w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT, w związku z brakiem możliwości jej rozliczania przez zakład na terytorium Niemiec. »
IFK poleca: Nowe zasady uwidaczniania ceny od 2016 roku
Aktualizacja: 26.01.2016
Od 1 stycznia 2016 r. handlowcy w szerszym niż dotychczas zakresie nie muszą metkować swoich towarów. Nie ma także wymogu uwidaczniania cen jednostkowych, m.in. na produktach leczniczych. Uproszczono zasady informowania konsumentów o cenach towarów i usług. »
40 euro – ryczałtowa rekompensata za windykację
Aktualizacja: 25.01.2016
Wielu przedsiębiorców nie jest świadomych istnienia regulacji, która przyznaje uprawnienie do żądania zryczałtowanej rekompensaty za koszty dochodzenia należności w wysokości 40 euro. Kwota ta co do zasady przysługuje, jeśli tylko dłużnik, również będący przedsiębiorcą, przekracza określony w fakturze termin płatności, nawet jeśli przekroczenie wynosiłoby tylko jeden dzień. »
Założenie wspólnej działalności gospodarczej przez obywateli UE
Aktualizacja: 25.01.2016
W państwach należących do Unii Europejskiej obowiązują wewnętrzne zasady zalegalizowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Swoboda prowadzenia działalności na terenie całej UE jest jednym z fundamentów Wspólnoty. Dlatego też brak obywatelstwa polskiego nie może być dla obcokrajowca przeszkodą rozpoczęcia swojego biznesu w Polsce. Nie oznacza to jednak, że każdy cudzoziemiec może być przedsiębiorcą w naszym kraju. Jakie kroki musi zatem podjąć cudzoziemiec, aby rozpocząć prowadzenie legalnej firmy w Polsce lub wspólnie z obywatelem polskim? »
IFK poleca: Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki na ZUS w 2016 r.
Aktualizacja: 21.01.2016
W 2016 r. przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. Standardowa składka dla przedsiębiorców wzrośnie o 29,24 zł. Natomiast przedsiębiorcy opłacający składki na preferencyjnych zasadach zapłacą o 19,08 zł więcej miesięcznie niż w ubiegłym roku. »
Prawo podatkowe jedną z największych barier w działalności gospodarczej
Aktualizacja: 21.01.2016
Prawo podatkowe znalazło się wśród obszarów w biznesie wymagających poprawy, najczęściej wskazywanych przez inwestorów w Polsce. Przedsiębiorcy zwracali uwagę m.in. na odmienną interpretację podatkową w zależności od urzędu, czasochłonne procedury oraz częste kontrole podatkowe. Bariery w działalności biznesowej w swym raporcie wymieniła Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. »
IFK poleca: Ostatni dzień na wybór formy opodatkowania
Aktualizacja: 19.01.2016
20 stycznia 2016 r. upływa termin wyboru przez podatników opodatkowania podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową. Do tego dnia należy złożyć również oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania jedną z wymienionych form, jeżeli podatnik decyduje się na zmianę formy opodatkowania. »
Zasady naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym
Aktualizacja: 09.01.2020
Systemu naliczania odsetek w całym obrocie cywilnoprawnym został uproszczony i ujednolicony – w wyniku nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, która częściowo w weszła życie 10 listopada 2015 r., a jej druga część 1 stycznia 2016 r. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?