REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Firma, VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie VAT rekompensat z tytułu obniżenia cen energii elektrycznej

Pod koniec sierpnia 2023 r. Prezydent podpisał ustawę utrzymującą wprowadzone w 2022 r. szczególne rozwiązania służące ochronie odbiorców energii elektrycznej. Dla konsumentów oznacza to utrzymanie stabilnych cen energii, natomiast dla producentów prawo do rekompensaty, której sposób opodatkowania wzbudza kontrowersje.

Czy wróci zwrot VAT za materiały budowlane w Polsce? Apel 35 organizacji do premiera

35 organizacji pracodawców i związkowców podpisało się pod apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o przywrócenie zwrotu części wydatków na materiały budowlane zakupione na cele mieszkaniowe. Czy wróci zwrot VAT za materiały budowlane?

KSeF nie tylko dla księgowych. Jakie działy w firmie odczują wdrożenie KSeF?

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) ma usprawnić procesy księgowe, ale wpłynie także na inne działy w firmie. Rozwiązanie zapowiada nową erę efektywności m.in. w logistyce i sprzedaży.

KSeF: czy trzeba przejść z papierowego obiegu faktur wyłącznie na elektroniczny?

Czy wskutek wejścia w życie od 1 lipca 2024 r. obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur jest również konieczność przejścia z papierowego obiegu faktur wyłącznie na obieg elektroniczny?

Topnieją zaległości podatkowe wobec fiskusa. Zaległości dotyczą przede wszystkim VAT-u

Delikatnie topnieją zaległości podatkowe wobec fiskusa. Spadek rok do roku wynosi blisko 1 proc. Największy spadek dot. należności od sprzedaży detalicznej i gier.

Kto ponosi odpowiedzialność za fakturę wprowadzoną do KSeF – biuro rachunkowe (księgowa), czy klient?

Kto odpowiada za wystawienie faktury? Osoba która podała dane do faktury, czy osoba, która faktycznie (technicznie) wystawiła ją w systemie? Przepisy posługują się pojęciem „osoby wystawiającej fakturę”. Zdaniem eksperta osoba faktycznie wystawiająca fakturę w KSeF będzie odpowiedzialna za jej wystawienie. 

Co dalej z harmonizacją akcyzy i VAT-u?- Co warto zrobić

Wdrażając unijne przepisy dotyczące VAT-u i akcyzy do polskiego prawa podatkowego nie podjęto jakichkolwiek prób wprowadzenia rozwiązań zabezpieczających interes publiczny, mimo że prawo UE dawało i daje tu pewne możliwości państwom członkowskim – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Zmiany w VAT 2023 - nowe zasady rozliczania opakowań zwrotnych. System kaucyjny, ewidencja i inne nowe obowiązki

Zakończone zostały prace nad o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. W wyniku tych zmian wprowadzono nowe zasady rozliczania opakowań zwrotnych w VAT. Zmiany wynikające z tej ustawy wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, a więc z pewnością jeszcze w 2023 roku (wrzesień lub październik). Ustawa teraz czeka na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.

Zmiana przeznaczenia samochodu firmowego w leasingu a korekta VAT. Czy jest konieczna?

Leasing to jedna z wielu opcji korzystania z samochodu w przedsiębiorstwie, być może nawet najbardziej popularna. Przy spełnieniu określonych warunków prawnych, podatnik biorący w leasing samochód osobowy może odliczać podatek naliczony w wysokości 100% w zakresie wydatków związanych z takimi samochodami. Pojawia się wątpliwość, czy przy zmianie przeznaczenia samochodu konieczne jest skorygowanie odliczonego podatku naliczonego. 

Odliczenie VAT z faktury bez NIP nabywcy

W przypadku osób fizycznych będącymi podatnikami brak NIP na otrzymanej fakturze nie wyklucza możliwości odliczenia wykazanego na tej fakturze VAT.

Benefity częściowo odpłatne dla pracownika. Jaki podatek?

Wielu pracodawców zapewnia zatrudnionym częściowo odpłatne świadczenia pozapłacowe typu karty sportowe lub posiłki. Pojawia się pytanie – jaka jest tutaj podstawa do opodatkowania i odliczenia podatku VAT? Czy benefity są opodatkowane podatkiem PIT?

Nowy tekst jednolity ustawy o VAT

Informujemy, że został opublikowany nowy tekst jednolity ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Dokument dostępny jest do wglądu w Dzienniku Ustaw. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi przepisami.

Paragon dokumentujący otrzymaną zaliczkę. Jak wystawić? Co powinien zawierać?

Klient wpłacił zaliczkę na usługę budowlaną. Czy podatnik powinien zaewidencjonować na kasie fiskalnej paragon z pozycją "zaliczka na montaż stolarki PCV" czy jako "montaż stolarki PCV"?

Decyzje WIS. Jak zapewnić sobie ochronę w zakresie stawki VAT?

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) to narzędzie wprowadzone do systemu podatkowego, które ma na celu zapewnienie przedsiębiorcom pewności co do właściwej stawki VAT dla określonych towarów lub usług. W poniższym artykule przybliżymy szczegóły dotyczące WIS.

Patologie podatku VAT. Kto jest ich autorem?

Kto jest autorem unijnych patologii w podatku od wartości dodanej? Czy Polska ma wpływ na unijny VAT, czy podejmuje próby eliminacji złych przepisów już na etapie prac legislacyjnych? Pyta profesor Witold Modzelewski.

KSeF 2024/2025. Które faktury będą mogły być wystawiane poza KSeF w dowolnej formie?

W dniu 16 czerwca 2023 r. Sejm uchwalił (a 4 sierpnia 2023 r. Prezydent RP podpisał) nowelizację ustawy o VAT (i kilku innych ustaw) wprowadzającą obowiązek wystawiania faktur za pomocą KSeF od 1 lipca 2024 r. Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT, wystawiający faktury uproszczone lub faktury przy zastosowaniu kas rejestrujących, będą mieli obowiązek korzystania z KseF dopiero od 2025 r. W niektórych przypadkach stosowanie KSeF nie będzie konieczne. W jakich?

Obowiązkowy KSeF i e-faktura - Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o VAT

W dniu 4 sierpnia 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja wprowadza od lipca 2024 r. obowiązkowe fakturowanie elektroniczne przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Zdaniem rządu nowe przepisy przyczynią się do skuteczniejszego zwalczania oszustw związanych z podatkiem VAT i uchylania się od płacenia tego podatku.

MF: Sprzedaż prywatnego samochodu wykorzystywanego w firmie nie podlega VAT

Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi na pytanie, czy sprzedaż prywatnego samochodu podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli był on wykorzystywany w działalności gospodarczej, a z tytułu kosztów używania (zakup paliwa, koszty naprawy) odliczano 50% VAT i/lub zaliczano 20% ww. wydatków do kosztów podatkowych?

Sprzedaż online a odbiór w sklepie. Jakie są zasady opodatkowania?

Dla przedsiębiorców jednym z celów sprzedaży online jest automatyzacja procesu sprzedaży i ograniczenie roli czynnika ludzkiego do wydania towaru. Dlatego z ich punktu widzenia korzystniejsze byłoby nieewidencjonowanie sprzedaży internetowej na kasach fiskalnych nawet w sytuacji, gdy dochodzi do fizycznego odbioru towaru w sklepie. Jednak warto jest tę kwestię rozważyć wcześniej, by nie narazić się na konsekwencje w podatku VAT.

Nowy wzór zgłoszenia VAT-R w 2023 roku. Od kiedy? Co się zmieni?

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R). Będzie to już 17. wersja tego formularza. Co się zmieni w porównaniu do aktualnej, 16. wersji? Od kiedy będzie można stosować nowy wzór formularza a do kiedy obecnie obowiązujący?

Faktury ustrukturyzowane i obowiązkowy KSeF. Czy czeka nas powtórka z „Polskiego Ładu”?

Faktury ustrukturyzowane nie przyśpieszą rozliczeń w obrocie gospodarczym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. I wyjaśnia dlaczego.

KSeF 2023. Ministerstwo Finansów publikuje na ePUAP nową wersję wzoru struktury FA(2)

29 czerwca 2023 r. Ministerstwo Finansów opublikowało zaktualizowaną wersję wzoru struktury logicznej FA(2) na ePUAP. Resort finansów informuje, że w lipcu i sierpniu 2023 r. na środowisku testowym będą funkcjonowały równocześnie dwie wersje struktur logicznych - FA(1) oraz FA(2).

Trzydziestolecie VAT-u i akcyzy w Polsce – sukcesy i porażki. Refleksje profesora Witolda Modzelewskiego

Przypadające w 2023 roku trzydziestolecie podatku od towarów i usług oraz akcyzy w Polsce skłania do refleksji i uogólnień – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Profesor wskazuje, że ów trzydziestoletni okres dzielony jest na co najmniej dwa okresy: przedwspólnotowy (lata 1993-2004) oraz wspólnotowy, gdy te podatki poddano niekończącej się i w istotnej części nieprzewidywalnej harmonizacji.

Stawka 0 proc. VAT na żywność do końca 2023 roku

W dniu 26 czerwca 2023 r. premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przedłużenie zerowej stawki podatku VAT na żywność do końca 2023 roku.

Agroturystyka - jakie podatki trzeba płacić. Opodatkowanie PIT i VAT

Jakie podatki powinna płacić osoba wynajmująca pokoje, czy domki letnikom w ramach tzw. agroturystyki? Co to w ogóle jest agroturystyka w świetle przepisów podatkowych? Czy można liczyć na zwolnienia podatkowe?

KSeF 2024. Nonsensy obowiązkowego wystawiania i przyjmowania faktur ustrukturyzowanych

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca obowiązkowe wystawianie i przyjmowanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSEF) jest – zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego - absurdalna zarówno w samej koncepcji a także w szczegółach. Profesor wymienia najbardziej rażące przykłady nonsensów, w tym zakresie. Zwraca też uwagę, że nowelizacja ta jest sprzeczna z decyzją wykonawczą Rady Europejskiej, która zezwoliła na wprowadzenie tego obowiązku wyłącznie w obrocie między przedsiębiorcami (B2B).

Jak przygotować się do KSeF? Najważniejsze zagadnienia

Od 1 lipca 2024 roku KSeF obowiązkowy dla podatników VAT. Podatnicy zwolnieni podmiotowo lub przedmiotowo będą zobowiązani do uczestnictwa w KSeF od 1 stycznia 2025 roku. KSeF co do zasady obejmie transakcje B2B, poza KSeF pozostaną transakcje B2C.

KSeF, faktury ustrukturyzowane – co warto wiedzieć?

Wprowadzenie obligatoryjnego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), w którym podatnicy będą wystawiać i otrzymywać przy użyciu programów komputerowych faktury ustrukturyzowane, stanowić będzie kluczowe wyzwanie dla podatników w nadchodzącym czasie.

Odliczenie VAT od usługi taksówkarskiej. Trzeba mieć fakturę, czy wystarczy paragon z NIP nabywcy?

Podatnik otrzymał paragon z NIP nabywcy za przejazd taksówką. Czy taki dokument będzie uprawniał do odliczenia VAT? Czy należy wystąpić o wystawienie faktury?

Faktura bez NIP nabywcy. Czy można odliczyć VAT?

Faktura spełniająca ustawowe wymogi powinna zawierać NIP nabywcy oraz sprzedawcy. Co w przypadku, gdy sprzedawca wystawi fakturę bez NIP nabywcy? Jak wygląda w takim przypadku kwestia odliczenia VAT naliczonego?

Faktura z zawyżoną stawką VAT - jak rozliczyć

Sprzedawca, który zastosuje na fakturze niewłaściwą, zawyżoną stawkę VAT, ma obowiązek odprowadzenia wykazanego podatku. Nabywca otrzymujący taką fakturę może odliczyć z niej VAT. W niektórych przypadkach odliczenie nie jest możliwe. Ewentualny błąd w tym zakresie może wiązać się wówczas z bardzo poważnymi konsekwencjami, w tym z ustaleniem przez organ podatkowy kwoty dodatkowego zobowiązania o charakterze sankcyjnym.

Rozliczenia VAT i akcyzy 2023. Zmiany od 1 lipca po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego

Od 1 lipca 2023 r. zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego COVID-19. Jakie skutki wywoła to dla podatników, w tym dla rozliczeń podatku VAT i podatku akcyzowego? Podatnicy stracą niektóre uprawnienia. 

Orzeczenie TSUE: korekta VAT naliczonego przy zniszczeniu towarów

4 maja 2023 r. TSUE orzekł w sprawie korekty podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów w przypadku, gdy towary te nie będą wykorzystane w działalności gospodarczej zaś zostaną zniszczone bądź sprzedane w celach utylizacji (C-127/22).

Stawka 0 proc. VAT na nieodpłatną pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie do końca 2023 r.

Stawka 0 proc. VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów lub nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz: Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego – na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie - będzie stosowana do końca 2023 roku. 

Usługi dla stałego miejsca prowadzenia działalności pod lupą NSA

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę kasacyjną spółki, która toczyła spór z organem podatkowym w zakresie miejsca rozliczania VAT od usług wsparcia (orzeczenie z 14 lutego 2023 r., sygnatura I FSK 1794/19).

Prezydent podpisał ustawę SLIM VAT 3. Jakie zmiany i od kiedy?

Prezydent podpisał ustawę znaną jako SLIM VAT 3. Na mocy nowych przepisów zwiększony został m.in. limit dla podatników, którzy mogą korzystać z metody kasowej rozliczania podatku VAT oraz rozliczać się kwartalnie. Próg przychodowy wzrósł z 1,2 miliona do 2 milionów euro. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Jej celem jest uproszczenie regulacji podatkowych i ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom. Jakie zmiany na nich czekają?

UE pozwala na obniżenie stawki VAT na odzież dziecięcą. Polska nie chce

Obniżony VAT na odzież dziecięcą. W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie wykluczają, że temat powróci w najbliższej kampanii wyborczej. Na czym polega problem?

Trybunał każe ścigać oszustów i pozorantów VAT na podstawie przepisów unijnych, a nie krajowych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 25 maja 2023 r. wyrok w polskiej sprawie (C-114/22) dotyczącej kwestionowania prawa do odliczenia VAT na podstawie pozorności czynności. Sprawa dotyczyła transakcji sprzedaży znaków towarowych i odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie. 

Nabywca zwraca zakupiony towar. Jak i kiedy rozliczyć VAT?

Jak prawidłowo rozliczyć VAT w przypadku zwrotu zakupionych towarów przez nabywcę? Wyjaśniamy na poniższym przykładzie. 

Samochód wycofany z działalności rolniczej. Czy jego sprzedaż podlega VAT?

Rolnik ryczałtowy sprzedaje samochód, który wykorzystywał w działalności rolniczej. Samochód ten został przed sprzedażą wycofany z działalności rolniczej, co zostało potwierdzone sporządzonym na tę okoliczność protokołem. Czy sprzedaż taka podlega opodatkowaniu VAT? Czy byłoby inaczej, gdyby przed sprzedażą samochód nie został wycofany z działalności rolniczej?

Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej i wynajem prywatny. Czy trzeba korygować odliczony VAT?

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług architektonicznych. Zamierzam wycofać z działalności gospodarczej do majątku prywatnego nieruchomość - dom, w którym dotychczas mieściła się siedziba mojej firmy. Nieruchomość stanowi środek trwały, od nabycia którego odliczyłem VAT. Po wycofaniu z działalności do majątku prywatnego dom będzie wynajmowany innej firmie, w której będzie ona prowadziła działalność gospodarczą. Zatem najem będzie podlegał opodatkowaniu stawką 23%. Czy powinienem dokonać korekty podatku odliczonego w związku z wycofaniem nieruchomości do majątku prywatnego w celu jej dalszego wynajmu?

Nierynkowa cena – konsekwencje na gruncie PIT i VAT

Przepisy regulujące zasadę ceny rynkowej w ustawie o podatku PIT są identyczne jak te, z którymi mamy do czynienia w ustawie o CIT. Ustawa VAT co do zasady, nie przewiduje sankcji za ustalenie ceny odbiegającej od warunków rynkowych. Wyjątek może wystąpić między podmiotami powiązanymi.

SLIM VAT 3. Kto będzie mógł korzystać z HUB-u paragonowego?

14 kwietnia 2023 r. Sejm uchwalił ustawę znaną pod nazwą SLIM VAT 3. Większość przewidzianych tam zmian w VAT wejdzie w życie od 1 lipca 2023 r. Ale dopiero od 15 września 2023 r. wejdzie w życie zmiana, która pozwoli na stworzenie systemu dystrybucji paragonów, tzw. HUB-u paragonowego. Co trzeba wiedzieć i jak się przygotować do tej zmiany?

SLIM VAT 3 - zmiana warunków otrzymania zwrotu VAT w terminie 15 dni

14 kwietnia 2023 r. Sejm uchwalił ustawę znaną pod nazwą SLIM VAT 3. Większość przewidzianych tam zmian w VAT wejdzie w życie od 1 lipca 2023 r. Jedną ze nowości jest zmiana warunków otrzymania zwrotu VAT w terminie 15 dni. Co trzeba wiedzieć i jak się przygotować do tej zmiany?

Obowiązkowy KSeF i zmiana terminu zwrotu VAT - rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT

9 maja 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o VAT wdrażającej obowiązkowy model wystawiania e-faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie zasadniczo od 1 lipca 2024 r. Dla mniejszych przedsiębiorców, którzy nie rozliczają się z VAT, termin ten zostanie jeszcze wydłużony o 6 miesięcy, czyli będzie to 1 stycznia 2025 r. Ponadto w ramach tej nowelizacji nastąpi skrócenie podstawowego terminu zwrotu VAT o 30 proc., czyli z 60 do 40 dni. 

Dostarczanie energii cieplnej a VAT. Czy gmina może odliczyć VAT? Jak określić prewspółczynnik?

Gmina jest właścicielem infrastruktury ciepłowniczej (m.in. sieci ciepłowniczej) i za pośrednictwem samorządowego zakładu budżetowego dostarcza energię cieplną do odbiorców zewnętrznych i wewnętrznych. Jak gmina może rozliczać VAT w tym przypadku?

Czasowe odwrotne obciążenie VAT dla transakcji giełdowych

W ramach nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji z 9 marca 2023 r. do ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzony został czasowy obowiązek rozliczania VAT w mechanizmie odwrotnego obciążenia dla dostaw gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

Ulga na złe długi w podatku VAT – termin na skorzystanie z ulgi

W jakim terminie podatnik może skorzystać z ulgi na złe długi w podatku VAT?

Klient zapłacił kartą za fakturę z oznaczeniem "mechanizm podzielonej płatności". Czy sprzedawcy grożą sankcje?

Klient zapłacił kartą za fakturę. Na fakturze jest zawarta informacja o obowiązkowym MPP. Czy jako sprzedawca możemy ponieść jakieś konsekwencje za przyjęcie takiej płatności?

Brak zgody kontrahenta na otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF - skutki

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zdecydowałem, że będę wystawiał faktury ustrukturyzowane. Jeden z kontrahentów nie wyraził jednak zgody na otrzymywanie tego typu faktur. Czy w związku z tym muszę zrezygnować z wystawiania faktur ustrukturyzowanych dla tego kontrahenta i wystawiać normalne faktury?

REKLAMA