REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

IP BOX (Patent Box - Intellectual Property Box - Knowledge Development Box), CIT 2019

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

IP BOX bez ewidencji na bieżąco. Ważny dla przedsiębiorców wyrok WSA!

Ulga IP BOX. Przedsiębiorcy mogą korzystać z tej preferencji podatkowej bez konieczności prowadzenia odrębnej ewidencji na bieżąco - tak uznał sąd administracyjny.

IP Box, a wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne

Tylko tacy beneficjenci ulgi IP Box, którzy opłacają podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy), mogą korzystać z obniżonej (do 4,9%) składki zdrowotnej. W pozostałych przypadkach stawka tej składki wynosi 9% - piszą doradcy podatkowi z Kancelarii Radców Prawnych „KWKR Konieczny Wierzbicki S.K.A.”

Ewidencja dla licencji [IP Box, model SaaS, wskaźnik Nexus]

Licencja oprogramowania to umowa na korzystanie z utworu, jakim jest aplikacja komputerowa. Umowa taka powinna określać przede wszystkim formy wykorzystania utworu - warunki, na jakich licencjobiorca jest uprawniony do korzystania z programu.

ULGA IP BOX: Jak obliczyć wskaźnik Nexus?

Mimo tego, że ulga IP BOX istnieje w systemie podatkowym już od 2019 r. – wciąż istnieją wątpliwości, w jaki sposób prawidłowo wyliczyć wskaźnik Nexus. Bowiem od tego wskaźnika zależy czy jest możliwe bądź nie rozliczenie omawianej preferencji podatkowej. Należy mieć na względzie, że w sytuacji braku wydatków bezpośrednich ponoszonych przez podatnika (czyli tzw. „zerowego” Nexus” nie jest dopuszczalne zastosowanie ulgi IP BOX. Powyższe potwierdza przykładowo Sąd w wyroku WSA w Szczecinie z dnia 22 października 2020 r., sygn. akt I SA/Sz 591/20.

Prawo do korzystania z ulgi IP BOX

Przedsiębiorca chciał się upewnić, czy w ramach prowadzonej działalności i odprowadzanego podatku dochodowego ma prawo do korzystania z ulgi IP BOX. Organ podatkowy odmówił wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Przedsiębiorca wniósł skargę do sądu i wygrał.

Czy programiści pracujący w zespołach mają prawo do ulgi IP BOX?

Pracujesz w zespole programistów i boisz się, że IP BOX nie jest dla ciebie? Uspokajamy, nadal możesz skorzystać z ulgi podatkowej. Co prawda Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał w jednej ze spraw negatywny wyrok, ale sytuacja dotyczy bardzo konkretnego przypadku i jak zapewniają eksperci, nie ma ona przełożenia na dalsze funkcjonowanie ulgi IP BOX.

Ulga IP Box w 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 r., w ramach Polskiego Ładu powstał kompleksowy system ulg podatkowych zachęcający przedsiębiorców do wytwarzania własności intelektualnej i do jej rejestrowania w Polsce. Przedsiębiorca, który komercjalizuje wyniki prac badawczo-rozwojowych może jednocześnie korzystać z IP Box i ulgi B+R. Ulga IP Box została wprowadzona w CIT i PIT w 2019 r., zatem jest już znana polskim przedsiębiorcom. Teraz firmy mogą łączyć wiele ulg w ramach nowego systemu.

Ulga IP Box czy ryczałt? Zmiany dla programistów w Polskim Ładzie

Ulga IP Box czy ryczałt? Która forma opodatkowania pozwoli programistom zaoszczędzić najwięcej? Jakie zmiany dla branży IT przyniósł Polski Ład? Dlaczego podatek liniowy, pomimo obniżenia ryczałtu, nadal opłaca się bardziej? Wyjaśniamy w artykule.

Jak ugryźć IP BOX? Kto może skorzystać z ulgi?

IP BOX. Przedsiębiorcy związani z branżą IT mogą w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkować się ryczałtem, „liniówką” lub wybrać skalę podatkową. W tych dwóch ostatnich przypadkach mogą także skorzystać z ulgi IP BOX – dobrodziejstwa, dającego możliwość obniżenia stawki podatku do zaledwie 5% - od całości lub od części uzyskiwanych dochodów. Również spółki opodatkowane podatkiem CIT taką opcję mogą wybrać. Co istotne, nie jest to rozwiązanie wyłącznie dla programistów czy ogólnie podmiotów z branży IT – wszak nazwa ulgi to nie IT BOX.

Amerykańska spółka LLC a ulga IP Box w Polsce

Amerykańska spółka LLC a IP Box. Czy amerykańska spółka typu LLC może korzystać z preferencyjnej stawki podatkowej 5% w ramach tzw. ulgi IP Box?

Polski Ład z ulgami na innowacje

Ulgi podatkowe na innowacje. Wprowadzenie Polskiego Ładu ma skutkować szerokim pakietem ulg na innowacje dla przedsiębiorców. Mają one obowiązywać od 2022 roku i dotyczyć pięciu obszarów: ulgi B+R, IP Box, ulgi na prototyp, na robotyzację przemysłową i na wsparcie innowacyjnych pracowników.

3 nowe ulgi podatkowe na innowacje od 2022 r.

Ulga podatkowa na robotyzację, ulga podatkowa na prototyp, ulga podatkowa na zatrudnienie innowacyjnych pracowników - to trzy nowe ulgi zawarte w programie Polski Ład, które mają obowiązywać od 2022 r. Kto skorzysta z nowych ulg?

IP Box - ulga atrakcyjna dla informatyków

Ulga IP Box daje korzyści podatkowe nie tylko podatnikom CIT, ale także rozliczającym się jedynie poprzez PIT. Zawiera jednak jedną, bardzo istotną pułapkę, dotyczącą praw do programów komputerowych.

IP BOX – fiskus utrudnia programistom (i nie tylko) korzystanie z niższego podatku

Czym IP BOX jest, nie trzeba tłumaczyć coraz większej ilości programistów w Polsce. 5% opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej stanowi znaczące ograniczenie obciążenia podatkowego tych przedsiębiorców, którzy mogą z tego rozwiązania skorzystać.

Tworzenie programów komputerowych - czy korzysta z ulgi IP Box?

Ulga IP BOX. Oprogramowanie (tworzenie programów komputerowych) może być uznane z kwalifikowane IP z prawem do ulgi, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Czy prawa autorskie do oprogramowania korzystają z IP BOX?

Autorskie prawo do oprogramowania komputerowego wytwarzane i rozwijane (ulepszane) przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatnik może rozliczać oprogramowaniem przy zastosowaniu ulgi IP BOX (Innovation Box).

Ulga na robotyzację i automatyzację najpóźniej w połowie 2021 roku

Ministerstwo Finansów chce, by ulga na robotyzację i automatyzację w podatkach dochodowych (CIT i PIT) produkcji weszła w życie w drugim kwartale przyszłego roku, najpóźniej w połowie 2021 r. - poinformował PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Ewidencja zdarzeń gospodarczych dla celów IP Box jednak nie na bieżąco – korzystny wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wydał korzystny dla podatników wyrok w sprawie ulgi IP Box. Zgodnie ze stanowiskiem sądu, przepisy ustaw podatkowych w zakresie, w jakim odnoszą się do omawianej preferencji, nie nakładają na podatników obowiązku bieżącego prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych dla celów IP Box.

Gdzie się zaczyna, a gdzie kończy program komputerowy, czyli jak stosować preferencję IP BOX w IT?

Wydawane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacje indywidualne dot. ulgi IP BOX potwierdzają prawo do stosowania preferencyjnej stawki 5% podatku dochodowego w sytuacji tworzenia przez freelancerów z branży IT kodów źródłowych, a nawet ich fragmentów. Zdaniem fiskusa nawet te fragmenty mogą spełniać samoistnie definicję szeroko rozumianego oprogramowania, pomimo, że stają się docelowo jedynie elementem większej całości współtworzonej przez wiele osób - pisze Anna Ganczarska, doradca podatkowy i biegły rewident z Business Tax Professionals.

Ulga IP Box 2020 - wskaźnik Nexus i inne problemy praktyczne

IP Box jest nową zachętą podatkową, która cieszy się dużym zainteresowaniem w obszarze IT i nowych technologii. Wysokość ulgi wynosi 5% w stosunku do dochodu kwalifikowanego z praw własności intelektualnej i uprawnia do zmniejszenia stawki podatkowej PIT lub CIT, w zależności od adresowanego podmiotu. Należy jednak podkreślić, że tego typu opodatkowanie dotyczy jedynie części zwanej tzw. dochodu kwalifikowanego, nie dotyczy zaś całego uzyskanego dochodu przez dany podmiot.

Ulga podatkowa IP BOX - warunki korzystania

Ulga podatkowa IP BOX została wprowadzona w Polsce z początkiem 2019 roku. Rozwiązanie ma służyć zwiększeniu atrakcyjności prowadzenia w Polsce działalności badawczo-rozwojowej. Jest to zachęta podatkowa dla inwestujących w innowacje i naturalne dopełnienie ulgi na badania i rozwój.

Pakiet zmian porządkujących PIT, CIT, VAT od 1 lipca 2020 r.

Z dniem 1 lipca 2020 r. wejdzie w życie ustawa wprowadzająca szereg zmian porządkujących w kilku ustawach podatkowych. Pakiet obejmuje m.in. dostosowanie przepisów o podatku dochodowym do PKWiU, modyfikację zasad dotyczących białej listy podatników VAT, zmiany w uldze IP BOX, modyfikację przepisów normujących indywidualne rachunki podatkowe. Nowela wprowadza również nową szczególną klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania.

Z ulgi IP Box można skorzystać już przy wpłacaniu zaliczki w trakcie 2020 r.

Dzięki przyjętym rozwiązaniom w tarczy antykryzysowej, z ulgi podatkowej IP Box można skorzystać już przy wpłacaniu zaliczki na podatek dochodowy w trakcie 2020 r. Z preferencyjnej 5 proc. stawki podatku można skorzystać w przypadku kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, wykorzystywanych do przeciwdziałania COVID-19.

Kiedy programista może skorzystać z ulgi podatkowej IP Box

Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w kwestii możliwości korzystania z ulgi podatkowej IP Box przez programistów. Resort wskazał, że należności na ubezpieczenia społeczne są kosztami bezpośrednio związanymi z wytworzeniem programu komputerowego, dlatego mogą być uwzględnione przy obliczaniu wskaźnika nexus.

Podatki dochodowe w dobie epidemii – aktualne problemy i wyzwania

W czasie kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią COVID-19 przedsiębiorcy mogą ubiegać się o ulgi i odroczenia w zakresie płatności podatku dochodowego. Dzięki przepisom kolejnych wersji Tarczy Antykryzysowej niektóre obowiązki fiskalne uległy przesunięciu, nowe regulacje umożliwiają ponadto przedsiębiorcom zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków, których nie uwzględniali dotychczas w rozliczeniach CIT i PIT. Niektóre problemy związane z kalkulacją podatku dochodowego pozostają aktualne, inne zaś w obliczu zmieniających się okoliczności gospodarczych wymagają dodatkowej analizy i rewizji dotychczasowego podejścia.

Preferencyjne rozliczenie kosztów dla firm walczących z COVID-19

W ramach tzw. tarczy antykryzysowej funkcjonują znane już mechanizmy podatkowe w postaci ulgi B+R i IP Box. Ministerstwo Rozwoju promuje te rozwiązania w szczególności wśród firm, które opracowują i produkują artykuły niezbędne do przeciwdziałania COVID-19. Zaliczymy do nich m.in. płyny dezynfekujące, maski ochronne czy przyłbice drukowane na drukarkach 3D. Przedsiębiorcy nie muszą czekać na rozliczenie tegorocznych kosztów do końca roku podatkowego. Ministerstwo umożliwia im odliczenie zaliczek na podatek dochodowy jeszcze w tym roku.

Tarcza antykryzysowa - ulgi podatkowe B+R i IP Box

Podatnicy, którzy korzystają lub dopiero zamierzają korzystać z ulg podatkowych B+R lub IP Box mogą znaleźć korzystne dla siebie rozwiązania zawarte w tarczy antykryzysowej. Właściwe zastosowanie nowych rozwiązań, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, może przynieść istotne korzyści podatkowe.

Podatnicy mają wątpliwości odnośnie ulgi IP BOX

Rośnie liczba wniosków do Ministerstwa Finansów z prośbą o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie IP Box. Od początku stycznia do końca lutego 2020 roku wydano więcej interpretacji niż w całym roku 2019. Większość z nich potwierdzała tezy podatników.

Podstawa opodatkowania dla IP Box - jak obliczyć?

W celu prawidłowego obliczenia podstawy opodatkowania dla IP Box należy uwzględnić wszystkie koszty bezpośrednio poniesione na wytworzenie danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (KPWI) oraz koszty pośrednie. Natomiast dla obliczenia proporcji kosztów pośrednich, jak wyjaśnia ekspert Grant Thornton, można przyjąć proporcję przychodową.

Programista może skorzystać z ulgi IP Box

Programista, który wytwarza oprogramowanie na zlecenie spółki, a następnie przenosi na jej rzecz prawa własności intelektualnej, może skorzystać z ulgi IP BOX.

Opodatkowanie dochodów uzyskanych z praw własności intelektualnej

Jakie warunki należy spełnić, żeby skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania dochodów z komercjalizacji praw własności intelektualnej (IP Box)?

Rozliczanie ulgi IP BOX - kto skorzysta z 5% stawki podatku?

Niektórzy podatnicy, rozliczając podatek dochodowy za 2019 rok, po raz pierwszy będą mogli skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z praw własności intelektualnej – IP BOX (Intellectual Property Box). Ulga dotyczy m.in. programistów. Jakie warunki należy spełnić, aby z niej skorzystać?

Podatki w IT - szkolenie 31 marca 2020 r. we Wrocławiu

Zapraszamy na szkolenie „Podatki w IT” realizowanego w ramach cyklu „Podatki na czasie”. Spotkanie odbędzie się 31 marca br. we Wrocławiu. Szkolenie organizuje Business Tax Professionals (spółka z Grupy Kapitałowej Impel) kontynuuje cykl szkoleń dla przedsiębiorców pod nazwą „Podatki na czasie”. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego cyklu szkoleń.

Ulga IP BOX a przeniesienie praw do oprogramowania

Czy podatnik może skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% (ulgi IP BOX) w przypadku dochodu uzyskiwanego z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do oprogramowania?

Ranking najlepszych i najgorszych przepisów podatkowych 2019/2020

Stowarzyszenie Podatników w Polsce zaprezentowało wyniki XVI edycji rankingu przepisów podatkowych „BUBLE I HITY podatkowe roku 2019".

Definicja prac B+R na potrzeby IP Box dla programistów

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ile podatnicy zyskali na zmianach w PIT i CIT w 2019 roku

Ministerstwo Finansów podsumowuje korzyści, jakie mają podatnicy ze zmian podatkowych wprowadzonych w 2019 roku. Rok 2019 to czas wielu korzystnych zmian dla polskich podatników, takich jak obniżenie PIT z 18 na 17 proc. i zerowy PIT dla młodych do 26. roku życia oraz obniżka CIT dla przedsiębiorców do zaledwie 9 proc.

Korzystna ulga podatkowa na badania i rozwój zyskuje na popularności

Z raportu firmy doradczej KPMG wynika, że w 2018 roku 43% przebadanych firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową skorzystało z ulgi B+R (na badania i rozwój) w podatkach dochodowych (PIT i CIT). To trzy razy więcej niż w 2017 roku kiedy odsetek ten wyniósł 14%. Ten trend potwierdzają dane Ministerstwa Finansów.

Polityka innowacyjna realizowana m.in. przez ulgi podatkowe

Cyfryzacja 4.0; wsparcie kompetencji Polaków; zielona gospodarka; innowacje i start-upy oraz nowe technologie - to cztery filary, o które chcemy oprzeć w tej kadencji politykę innowacyjną. Nasze cele to m.in.: zwiększenie poziomu automatyzacji i robotyzacji polskiej gospodarki, cyfryzacja polskich firm, rozwój sztucznej inteligencji, wsparcie dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Ich osiągnięciu służyć mają m.in. ulgi podatkowe, szkoła Sztucznej Inteligencji (AI School) czy wsparcie dla zielonych inwestycji.

Ulga IP Box - obowiązek prowadzenia wyodrębnionej ewidencji

Wobec nieprowadzenia odrębnej ewidencji od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego IP, nie została spełniona jedna z przesłanek uprawniających do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania uzyskiwanych dochodów (ulgi IP Box).

Najważniejsze zmiany w CIT 2019/2020

Od początku 2019 r. przepisy ustawy o CIT zostały znowelizowane aż siedmiokrotnie. Na tym jednak nie koniec. Ustawodawca przewiduje kolejne regulacje w zakresie rozwiązań dotyczących CIT. Część nowych regulacji wejdzie w życie w 2020 r.

IP Box - dla kogo?

IP Box ma wspierać innowacyjnych przedsiębiorców poprzez danie im możliwości skorzystania z obniżonej stawki PIT i CIT. Dla kogo przeznaczona jest ta ulga?

Programiści skorzystają z ulgi IP Box (5-proc. PIT)

Podatnicy prowadzący własną działalność gospodarczą, którzy tworzą programy komputerowe, mogą skorzystać z ulgi IP Box (5-proc. PIT) – potwierdza fiskus w licznych interpretacjach. Muszą jednak uważać, bo czeka na nich wiele pułapek.

Warto złożyć wniosek o APA do 31 grudnia 2019 roku

Złożenie wniosku o APA w terminie do 31 grudnia 2019 roku wyłączy ograniczenia z art. 15e ustawy o CIT, dotyczące nabywanych usług niematerialnych i licencji za lata 2018-2019. Wyłączenie to wynika bezpośrednio z ustawy z 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (APA), która od 23 października 2019 r. oczekuje na podpis Prezydenta RP.

Przywrócenie możliwości składania CIT-8 w wersji papierowej od 25 października 2019 r.

Od 25 października 2019 r. niektórzy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą składać zeznania CIT-8 w postaci papierowej.

Fundacje i stowarzyszenia non profit złożą CIT-8 na papierze - od 25 października 2019 r.

Od 25 października 2019 r. podatnicy CIT, którzy osiągają tylko dochód zwolniony z podatku i nie zatrudniają żadnych pracowników ani zleceniobiorców, będą z powrotem mogli składać roczne zeznania CIT-8 w postaci papierowej, a nie elektronicznej. Zmiana obejmuje fundacje i stowarzyszenia non profit.

Nowe wzory formularzy CIT od 1 grudnia 2019 r.

Od 1 grudnia 2019 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie w zakresie wzorów formularzy zeznań rocznych składanych przez podatników CIT. Oprócz aktualizacji funkcjonujących już wzorów wprowadzone zostaną także trzy nowe formularze, tj. do rozliczania exit tax (CIT/PM), ulgi IP BOX (CIT/IP) oraz walut wirtualnych (CIT/WW).

Wybór formy opodatkowania i inne uproszczenia w PIT i CIT - objaśnienia podatkowe

W dniu 27 września 2019 r. minister finansów inwestycji i rozwoju wydał objaśnienia podatkowe (w trybie art. 14a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej), które dotyczą stosowania przepisów podatkowych obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (podatku PIT) oraz podatku dochodowego od osób prawnych (podatku CIT) w zakresie wyboru formy opodatkowania, oraz innych uproszczeń dla podatników podatku PIT oraz podatku CIT.

Przedłużony termin do złożenia zeznania CIT-8 i wpłaty podatku

Do 31 października 2019 r. mogą składać zeznania podatkowe CIT (i wpłacać należny podatek) podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2018 r. i zakończył się przed 1 lipca 2019 r.

Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych – wzór i wyjaśnienia MF

Ministerstwo Finansów opublikowało 19 września 2019 r. informację (w formie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania), dotyczące oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych, składanego na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. Ponadto MF opublikowało przykładowy wzór oświadczenia.

REKLAMA