Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu nieruchomości. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące nieruchomości.
Mieszkańcy Białegostoku zapłacą wyższe podatki lokalne w 2013 r.
Aktualizacja: 06.08.2013
Od stycznia 2013 roku w Białymstoku podniesiono podatki od środków transportu i od nieruchomości. »
Podwyżki podatków i opłat lokalnych w Lublinie w 2013 r.
Aktualizacja: 06.08.2013
Mieszkańcy Lublina w 2013 r. zapłacą wyższe podatki od nieruchomości; wzrasta również cena wody i odprowadzania ścieków, ciepła oraz opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów. »
Olsztyn: podatki i opłaty lokalne w 2013 r.
Aktualizacja: 06.08.2013
Od 1 stycznia 2013 w Olsztynie wzrosły opłata miejscowa, podatek od środków transportu, a także opłaty za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Podwyżki wynoszą od 2,7 proc. do 5 proc. »
Mieszkańcy Łodzi zapłacą wyższe podatki w 2013 r.
Aktualizacja: 06.08.2013
W 2013 r. mieszkańcy Łodzi zapłacą więcej m.in. za wodę, bilety oraz podatek od nieruchomości. »
Podatek od nieruchomości 2013 – wysokość stawek zależna od gminy
Aktualizacja: 28.11.2012
W 2013 roku podwyżki podatku od nieruchomości mogą dotknąć właścicieli nieruchomości. Podwyżka maksymalnych stawek o wskaźnik inflacji, zawarta w obwieszczeniu Ministra Finansów nie oznacza jednak obowiązku obciążenia tym podatkiem. Ostateczna decyzja w sprawie konkretnych stawek podatkowych należy do gmin. Dlatego też warto zapoznać się z uchwałami rad gmin. »
Wpis do ewidencji środków trwałych jest niezbędny do rozpoczęcia amortyzacji
Aktualizacja: 20.11.2012
Warunkiem koniecznym dla rozpoczęcia amortyzacji podatkowej danego środka trwałego jest jego ujęcie w ewidencji środków trwałych. Nie wystarczy dokument potwierdzający przyjęcie do używania tego środka trwałego. »
Jak rozliczyć w PKPiR umowę użyczenia nieruchomości?
Aktualizacja: 06.11.2012
Umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, regulujących zasady używania rzeczy. Zgodnie z tą umową użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Jak rozliczyć umowę użyczenia nieruchomości w PKPiR? »
PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości - koszty spadkobierców
Aktualizacja: 07.08.2012
Przy sprzedaży nieruchomości podstawą opodatkowania PIT jest dochód (różnica między przychodem i kosztami jego uzyskania). Jednak konkretne przepisy, które tworzą tę zasadę, mogą prowadzić do rażącego pokrzywdzenia osoby, która nabyła nieruchomość w drodze dziedziczenia. »
Koszty podatkowe w PIT - czasem podatek od spadków i darowizn jest kosztem
Aktualizacja: 03.07.2012
Zasadniczo podatek od spadków i darowizn nie jest kosztem uzyskania przychodów. Jednak wyjątkowo, gdy przedmiotem sprzedaży jest nabyta nieodpłatnie, np. w drodze spadku, nieruchomość to zapłacony podatek od spadków i darowizn można zaliczyć do kosztów podatkowych tej transakcji i zmniejszyć przychód przed opodatkowaniem PIT. »
Ulga meldunkowa – zmiana rezydencji podatkowej
Aktualizacja: 15.10.2012
Decyduje rezydencja podatkowa w momencie udzielenia kredytu. Późniejsza zmiana rezydencji nie pozbawia podatnika prawa do kontynuowania odliczeń w ramach ulgi odsetkowej na zasadzie praw nabytych. »
Czy sprzedaż gruntu, na którym znajduje się budynek, jest opodatkowana VAT-em?
Aktualizacja: 05.04.2012
Sprzedaż gruntu w określonych wypadkach jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT. Jeżeli jednak sprzedający podejmuje się działań charakterystycznych dla działań handlowca, czynności marketingowych, to można przypuszczać, że sprzedaż ma formę zawodową (profesjonalną) i zorganizowaną. A wtedy zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego, dostawa gruntu będzie podlegała opodatkowaniu VAT. »
Ulga rehabilitacyjna – przystosowanie lokalu i wydatki zagraniczne
Aktualizacja: 29.03.2012
Można odliczyć wydatki na przystosowanie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności mieszkania, które nie jest własnością niepełnosprawnego. Można odliczyć również wydatki poniesione za granicą. Dwa kazusy z zakresu ulgi rehabilitacyjnej zostały wyjaśnione przez ekspertów Krajowej Informacji Podatkowej. »
Odpłatne zbycie nieruchomości niewprowadzonej do ewidencji środków trwałych – skutki w PIT
Aktualizacja: 21.05.2013
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości w podatku dochodowym od osób fizycznych są różne, w zależności od źródła przychodów, do jakich przychód uzyskany ze zbycia zostanie zakwalifikowany. »
Podstawa opodatkowania VAT przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej przez dzierżawcę
Aktualizacja: 27.02.2012
W przypadku, gdy umowa dzierżawy gruntu zostanie zakończona wykupem gruntu przez dzierżawcę, to wartość wzniesionych przez niego na tym gruncie budynków, stanowiących jego nakład własny, nie wejdzie do podstawy opodatkowania VAT. W takich przypadkach, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegać wyłącznie wartość gruntu. W odniesieniu do budynków nie występuje bowiem dostawa towaru. »
VAT od sprzedaży nieruchomości – orzecznictwo NSA
Aktualizacja: 06.02.2012
Jeżeli sprzedający działki ze swojego majątku prywatnego podejmuje działania w celu zmiany ich przeznaczenia (np. z rolnego na budowlany), czy uzbrojenia, a także gdy podejmuje działania marketingowe w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia – musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty VAT od tej sprzedaży. Tak Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzyga sprawy dotyczące opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?