reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: nieruchomości

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu nieruchomości. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące nieruchomości.

Czy sprzedaż nieruchomości o częściowo mieszkalnym charakterze podlega opodatkowaniu VAT?

Aktualizacja: 26.01.2012

To, czy sprzedaż nieruchomości o częściowo mieszkalnym charakterze będzie czynnością, od której należy odprowadzić podatek VAT, zależy od zaistnienia określonych warunków. Podstawowe znaczenie ma to, czy osoba dokonująca sprzedaży działa jako handlowiec lub usługodawca. »

Przedawnienie w PIT od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości

Aktualizacja: 04.01.2012

Termin przedawnienia zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (14 dni od dokonania odpłatnego zbycia) i jest niezależny od złożenia oświadczenia o przeznaczeniu uzyskanego przychodu na cele warunkujące zwolnienie podatkowe. »

Sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej – od jakiej kwoty liczymy PIT?

Aktualizacja: 29.11.2011

Wyrokiem z dnia 13 października 2011r., sygn. akt I SA/Ol 496/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę podatnika na interpretację organu podatkowego, w której stwierdzono, że sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji komorniczej rodzi konieczność uiszczenia podatku dochodowego od wylicytowanej przez komornika kwoty. »

VAT przy sprzedaży nieruchomości

Aktualizacja: 07.11.2011

Kwestia opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości budzi od dawna wątpliwości. Mamy tu dwa zasadnicze problemy. Sprzedaż nieruchomości z prywatnego majątku (czy może być uznana za działalność gospodarczą opodatkowaną VAT) i zwolnienia przedmiotowe z VAT. W tej pierwszej kwestii zapadł 15 września 2011 r. ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. »

Jak rozliczyć w PIT sprzedaż polskiej nieruchomości odziedziczonej w 2010 r. przez osobę zamieszkałą w USA?

Aktualizacja: 07.10.2011

Dochody ze sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce przez osobę posiadającą amerykańskie obywatelstwo, czy rezydencję podatkową w USA podlegają opodatkowaniu w Polsce wg polskich przepisów podatkowych. »

Siedziba firmy we własnym mieszkaniu - jaki podatek od nieruchomości?

Aktualizacja: 23.08.2012

Stawki maksymalne podatku od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej są ponad 31 razy wyższe niż stawki dla zwykłych mieszkań. Jednak dotyczy to wyłącznie tych pomieszczeń, które faktycznie są wykorzystywane do prowadzenia firmy. »

Czy opłata planistyczna może być kosztem przy zbyciu działki?

Aktualizacja: 04.07.2011

Czy jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości tzw. opłatę planistyczną można potraktować jako koszt, o który zostanie pomniejszony przychód z tytułu zbycia nieruchomości zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? »

Czy nabycie nieruchomości w drodze dożywocia powoduje konieczność zapłaty podatku PIT?

Aktualizacja: 27.05.2011

Organy podatkowe konsekwentnie domagają się podatku od osób zawierających umowę dożywocia obliczanego według zasad dla zbycia nieruchomości. WSA stają z reguły po stronie podatników. Są to wyroki nieprawomocne. Ostatecznie interpretacja tych przepisów zależy od NSA. »

Czy sprzedaż własności gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu podlega VAT?

Aktualizacja: 23.05.2011

Ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę towarów. Sprzedaż nieruchomości gruntowej osobie, która dotychczas była jej użytkownikiem wieczystym stanowi przekształcenie tego prawa w prawo własności. Nie można tego przekształcenia traktować jak ponownej dostawy tego samego towaru między tymi samymi stronami. »

Kiedy ulga odsetkowa przy kredycie mieszkaniowym?

Aktualizacja: 12.05.2011

Czy możliwe jest skorzystanie przez podatnika z ulgi odsetkowej w sytuacji, kiedy zaciągnął kredyt mieszkaniowy w banku w sierpniu 2006 r. na mieszkanie kupione z rynku wtórnego? »

Czy wydatki na wykończenie mieszkania zmniejszają przychód z jego sprzedaży?

Aktualizacja: 19.04.2011

Podatnik podpisał w czerwcu 2010 r. umowę przedwstępną na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym od dewelopera. Pod koniec czerwca deweloper oddał mieszkanie nabywcy celem przeprowadzenia prac wykończeniowych. Umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego została podpisana w październiku 2010 r. Następnie w grudniu podatnik dokonał sprzedaży mieszkania. »

Jak ustalić status nieruchomości gdy brak jest planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy?

Aktualizacja: 16.02.2011

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwolniona z VAT jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Problemem jest często ustalenie, czy dana działka ma status terenu budowlanego, czy nie. »

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki

Aktualizacja: 22.06.2020

Orientacja w kwestii opodatkowania przychodu lub dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przysparza podatnikom problemów. W zależności od tego kiedy została nabyta lub wybudowana nieruchomość istnieją różne tryby obliczania podatku, jak również różne sposoby unikania płacenia PIT od takiej transakcji. Zawsze jednak po upływie 5 lat od końca roku w którym nabyliśmy lub wybudowaliśmy nieruchomość jej sprzedaż jest wolna od PIT. »

Gdzie rozliczyć VAT od usług związanych z nieruchomościami

Aktualizacja: 09.12.2010

Zasadniczo w przypadku usług związanych z nieruchomościami podatek VAT płaci się w kraju położenia nieruchomości. Jednak, gdy usługa nie dotyczy konkretnej nieruchomości VAT będzie płacony wg miejsca siedziby odbiorcy usługi przez tego odbiorcę. »

Czy podlega VAT wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe

Aktualizacja: 24.11.2011

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Zamierza ona zawrzeć umowy najmu nieruchomości mieszkalnych (lokale lub domy mieszkalne), uzyskując w ten sposób tytuł prawny do użytkowania tych nieruchomości w celach mieszkaniowych. Następnie planuje odpłatnie podnajmować te nieruchomości osobom fizycznym (w tym swoim pracownikom) na cele mieszkaniowe. Czy ten podnajem jest opodatkowany VAT? »

reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TAAC Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama