REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne, Wiek emerytalny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Kiedy ZUS wyliczy ci najwyższą emeryturę? Czy warto przejść na emeryturę w grudniu 2023

Wiele osób czeka na osiągnięcie wieku emerytalnego by natychmiast złożyć wniosek o emeryturę i wynagrodzenie za pracę zamienić na świadczenie z ZUS. Kto jednak ma jeszcze siły i ochotę do dalszej aktywności zawodowej ten często zastanawia się czy lepiej połączyć dalszą pracę z pobieraniem emerytury, a może zarabiać na etacie jak najdłużej, odsuwając w czasie składanie do ZUS wniosku o emeryturę. Które z tych rozwiązań jest lepsze?

Kiedy przejść na emeryturę? Dwa razy wyższa emerytura po 5-7 latach pracy od osiągnięcia wieku emerytalnego

Odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10–15 proc. Odczekanie 7 lat może je nawet podwoić – przypomina prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Jak odzyskać pieniądze z OFE po zmarłych członkach rodziny? ZUS sam nie zwróci - trzeba się upomnieć

Eksperci przypominają, że zgodnie z prawem można dziedziczyć środki, które z OFE zostały przekazane na subkonto do ZUS-u. Ale wielu spadkobierców nie wie o tym. Według danych Zakładu, od stycznia do sierpnia br. liczba wypłat środków z subkonta (II filar ZUS) wyniosła 31,6 tysięcy, a kwota jednorazowych wypłat – ok. 516 mln zł. Jak podają eksperci, to spadkobiercy muszą wykonać pierwszy krok w tym zakresie. Brak działań z ich strony sprawia, że część pieniędzy wciąż pozostaje na kontach ZUS-u. Formalności trzeba zacząć od kontaktu z Zakładem. I jak dodają eksperci, nie ma wyznaczonego terminu, w którym należy to zrobić. Natomiast wypłacane środki podlegają zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

PIT-0 dla seniora - zwolnienie z PIT pracujących emerytów. Wzór oświadczenia

Ministerstwo Finansów przygotowało wyjaśnienia dotyczące obowiązujących od 2022 roku przepisów zwalniających z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) niektórych przychodów (np. z pracy, zlecenia, działalności gospodarczej) podatników, którzy – pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego – będą nadal aktywni zawodowo a nie będą otrzymywać emerytury lub renty rodzinnej. Zwolnienie to jest też potocznie (a także przez resort finansów) zwane "PIT-0 dla seniorów", czy "ulga dla pracujących seniorów"). Zwolnienie dotyczy dochodów uzyskanych od początku 2022 roku. Jakie oświadczenie powinien złożyć senior?

Opłata przekształceniowa OFE a zmiany w PIT

Opłata przekształceniowa OFE a zmiany w PIT. Zwolnienie z PIT m.in. emerytur do 2500 zł miesięcznie planowane w ramach tzw. Polskiego Ładu wywołuje wątpliwości odnośnie opłaty przekształceniowej OFE. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda powiedział 18 maja 2021 r., że obie kwestie, czyli opłata przekształceniowa i emerytura bez podatku mają dość luźny związek. "Zastanawiamy, się jak ten projekt (dot. likwidacji OFE - PAP) ułożyć na nowo, żeby oddać te środki Polakom, ale przy uwzględnieniu tego, co zostało ogłoszone w Polskim Ładzie" - poinformował wiceminister. Ogłoszone w Polskim Ładzie zmiany w systemie emerytalnym sprawiają, że opłata pobierana przy przekształceniu OFE w IKE traci rację bytu - powiedziała PAP Biznes prezes IGTE Małgorzata Rusewicz.

Pieniądze z IKE bez podatku

IKE a podatek. Pieniędzy z Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) nikt Polakom już nie odbierze i nikt ich nie opodatkuje - powiedział PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że przekształcenie OFE w IKE ma pomóc w odbudowaniu zaufania do państwa.

Wybór między IKE a ZUS. Kiedy podatek?

IKE czy ZUS? Co z podatkiem? Dokonując wyboru, czy środki z OFE mają trafić na IKE czy do ZUS każdy z nas powinien np. zastanowić się, kiedy woli uiścić podatek - powiedział analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki. Dodał, że IKE to rozwiązanie dla osób, które są gotowe ponosić większe ryzyko.

Kiedy otrzymasz brytyjską emeryturę?

Każdy, kto zdecydował się na podjęcie pracy na terenie Wysp Brytyjskich, ma możliwość uzyskania prawa do tamtejszej emerytury. Panuje opinia, że jest ona o wiele atrakcyjniejsza od Polskiej; ale czy jest to prawda, każdy musi ocenić sam. Dlatego też przedstawiamy poniżej najistotniejsze informacje dotyczące brytyjskich świadczeń emerytalnych.

Ile może dorobić emeryt i rencista od marca 2021 r.?

Ile może dorobić emeryt i rencista? Emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Od marca 2021 r. wzrosły kwoty limitów zarobków, przekroczenie których powoduje zmniejszenie lub zawieszenie emerytury lub renty.

Pieniądze z OFE na IKE lub ZUS - terminy, zasady, wybór

Pieniądze z OFE na IKE lub ZUS. Od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku uczestnicy Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE na nowe Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub przeniesieniem środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Po wejściu w życie ustawy będzie można złożyć deklarację wyboru ZUS. Wybór IKE nie wymaga żadnych aktywności – środki zostaną przekazane automatycznie. 2 marca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o przekształceniu OFE, która ma wejść w życie w połowie 2021 roku.

Przekształcenie OFE w IKE - wypłaty z IKE bez podatku

13 lutego 2020 r. Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o przekształceniu Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) w Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Oszczędzanie na emeryturę na nowym IKE lub przeniesienie środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – taki wybór będą mieli oszczędzający dotąd w OFE. Opcją domyślną będzie przejście z OFE na IKE. Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności. Uczestnik OFE będzie miał prawo do złożenia deklaracji (od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r.) i przeniesienia środków na indywidualne konto w ZUS.

Środki zgromadzone na IKE - wypłata bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego

Środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) będą mogły trafić na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do ZUS. Środki zgromadzone na IKE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Przeniesienie środków z OFE na indywidualne konta emerytalne

6 listopada 2019 r. Rada Ministrów rozpatrzy projekt ustawy zakładającej przeniesienie środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych na indywidualne konta emerytalne - wynika z porządku obrad rządu zamieszczonego na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - korzyści dla pracowników

W 2019 roku obowiązek wprowadzenia PPK obejmuje tylko największych pracodawców, zatrudniających ponad 250 osób. Ale do 2021 r. obowiązek utworzenia PPK obejmie wszystkich pracodawców w Polsce, niezależnie od ich wielkości, także jednostki sektora finansów publicznych. W ciągu trzech najbliższych lat PPK może objąć nawet 11 mln pracowników. Faktyczny udział w programie zależy tylko i wyłącznie od ich decyzji, dlatego warto zdawać sobie sprawę ze wszystkich korzyści, jakie w przypadku pracownika wiążą się z uczestnictwem w PPK. Eksperci Esaliens TFI wyodrębnili najważniejsze z nich. Co ciekawe, nie trzeba czekać do emerytury, by część z nich bezpośrednio odczuć.

Podatek od środków przekazywanych z OFE do IKE

Pracodawcy uważają, że podatek od środków przekazywanych z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) powinien zostać pobrany w przyszłości przy wypłacie pieniędzy, a nie w momencie ich przelania do IKE.

Opłata przekształceniowa przy przekazywaniu środków z OFE na IKE

Rząd ujawnił plany reformy emerytalnej, która zakłada przeniesienie oszczędności z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS. Transferowi do IKE ma towarzyszyć opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. wartości środków na rachunku OFE przekazana do FUS/ZUS. Opłata ta ma zostać pobrana w dwóch ratach - po 7,5 proc. w 2020 i 2021 r.

Emerytury 2017 - MPiPS odpowiada na pytania

Od 1 października 2017 r. obwiązywać będzie obniżony wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało odpowiedzi na 10 najczęściej pojawiających się pytań w tym zakresie.

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) od 1 października 2017 r.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, celem przywrócenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn od 1 października 2017 r. jest przede wszystkim umożliwienie każdemu ubezpieczonemu podjęcie samodzielnej decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Ustawa określa minimalny wiek, w którym można skorzystać z prawa do emerytury.

Likwidacja OFE i powołanie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) w 2018 roku

Rząd intensywnie pracuje nad pakietem ustaw przewidujących likwidację OFE i powołanie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) jako nowej formy oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru. Już w 2018 r. co najmniej część pracodawców ma zostać zobowiązana do założenia PPK oraz odprowadzania w jego ramach odpowiednich składek. Tempo prac nad nowym programem emerytalnym oraz niektóre jego założenia wzbudzają na rynku duże wątpliwości.

Niższy wiek emerytalny od 1 października 2017 r.

Eksperci ZUS radzą, że osoby, które chcą zgodnie z nowymi przepisami skorzystać z emerytury od 1 października powinny jak najwcześniej zebrać dokumenty, które potwierdzają staż pracy oraz wysokość zarobków przed 1999 r. i przekazać je do ZUS, aby obliczył kapitał początkowy.

Ile można dorobić na emeryturze, aby nie stracić świadczenia

Wielu emerytów, mimo że pobiera świadczenie z ZUS, zmuszonych jest pracować, żeby poprawić swoją stopę życiową. Bez żadnych konsekwencji emeryt możne dorobić do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli obecnie nie więcej niż 2953,30 zł.

Będzie ustawa wprowadzająca system oszczędzania na emeryturę

28 marca odbyło się posiedzenie Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych RDS, było ono poświęcone systemowi oszczędzania na emeryturę zasygnalizowanemu w rządowej „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

Bon emerytalny dla pracujących dłużej

Rząd rozważa propozycję by wynagrodzić osoby, które zdecydują się na nie skorzystanie z obniżonego wieku emerytalnego lecz będą pracować 2 lata dłużej – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP.

Przeliczenie kapitału początkowego może zwiększyć emeryturę

Jeśli chcemy mieć pewność, że otrzymamy najwyższą należną nam emeryturę, warto sprawdzić czy mamy naliczony kapitał początkowy. Właściwe naliczenie kapitału początkowego może zwiększyć emeryturę nawet o ponad tysiąc zł.

10 tys. zł za późniejsze przejście na emeryturę

Ten, kto nie przejdzie na emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku i przepracuje jeszcze minimum dwa lat dostanie ekstra 10 tys. zł. Takim bonusem rząd chce zachęcić do pozostania na rynku pracy.

Staż pracy może warunkować prawo do emerytury

Resort pracy analizuje kryterium minimalnego stażu pracy, które warunkowałoby nabycie praw emerytalnych. To miałoby rozwiązać problem groszowych emerytur, których według ZUS przybywa z roku na rok. Kluczowym założeniem reformy emerytalnej jest likwidacja OFE i rozdzielenie zgromadzonych w nich aktywów pomiędzy Fundusz Rezerwy Demograficznej a otwarte fundusze inwestycyjne. Zmiany miałyby wejść w życie w przyszłym roku.

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym od października 2017 r.

Do 31 grudnia 2012 r. wiek emerytalny wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Następnie – od 1 stycznia 2013 r. – zaczął stopniowo wzrastać tak, aby docelowo osiągnąć 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Jednak od 1 października 2017 r. nastąpi powrót do poprzedniego, tj. krótszego, wieku emerytalnego. Spowoduje to pewne perturbacje w związku ze szczególną ochroną pracowników w wieku przedemerytalnym.

Środki z OFE mają być przekazane na FRD i IKE

Rada Ministrów planuje przekazanie środków pozostałych w Otwartych Funduszach Emerytalnych na Fundusz Rezerwy Demograficznej (25% tych środków) i na Indywidualne Konta Emerytalne (75% tych środków). Taką informację przekazała Polska Agencja Prasowa powołując się na dokumenty przyjętych przez rząd pod koniec 2016 roku.

Zmiany w kapitałowej części systemu emerytalnego

Propozycję przekształcenia kapitałowej części powszechnego systemu emerytalnego w dobrowolne ubezpieczenie dodatkowe, należy uznać za racjonalną. Natomiast przekazanie środków z OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej wpłynęłoby negatywnie na wielkość i efektywność inwestycji w naszym kraju - napisała Konfederacja Lewiatan, w ocenie informacji rządu dla Sejmu o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych.

Wiek emerytalny będzie obniżony od października 2017 r.

Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. 16 listopada 2016 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje obniżenie wieku emerytalnego.

Oszczędzanie na emeryturę w III filarze zamiast OFE

Rząd chce ostatecznie zlikwidować OFE, a w zamian mają być promowane oszczędności w III filarze. Powstać też mają Pracownicze Plany Kapitałowe. Obecnie Polacy odkładają rocznie średnio 2,5 mld zł na emerytury. Zdaniem ekspertów bez dodatkowego oszczędzania nie można liczyć na satysfakcjonującą emeryturę.

Środki na obniżenie wieku emerytalnego z uszczelnionych podatków

Wszystkie środki na obniżenie wieku emerytalnego są założone w budżecie, będzie na to pokrycie z uszczelnionych podatków - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Pytany o możliwość opóźnienia reformy, zaznaczył, że to decyzja parlamentu.

Za wyższe emerytury i renty zapłacą podatnicy

Emerytury mogą być albo wyższe, albo wcześniejsze. Obniżenie wieku emerytalnego i jednocześnie podwyższenie gwarantowanych emerytur wymusi zwiększenie opodatkowania osób pracujących - ostrzega Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt ustawy podwyższającej najniższe emerytury i renty.

Co dalej z systemem emerytalnym?

W bieżącym roku zostanie przeprowadzony przegląd systemu emerytalnego. Stąd też w ramach obrad Rady Dialogu Społecznego rozpoczęła się dyskusja nad najważniejszymi kwestiami w tym zakresie: warunkami nabycia prawa do emerytury, zasadami waloryzacji, tytułami do ubezpieczeń społecznych.

Niższy wiek emerytalny już w 2017 roku?

Rząd pozytywnie zaopiniował prezydencki projekt ustawy przywracającej wcześniejszy wiek emerytalny. Nie zasugerowano przy tym wprowadzenia dodatkowego kryterium stażowego, które mogłoby potencjalnie złagodzić skutki proponowanych zmian. W swoim stanowisku rząd zarekomendował jedynie, by skrócenie wieku emerytalnego nastąpiło najwcześniej w październiku 2017 r.

Kompleksowa nowelizacja ustawy o VAT od 1 stycznia 2018 r.

Wiceminister finansów Leszek Skiba powiedział, że Ministerstwo Finansów kończy pracę nad kompleksową nowelizacją ustawy o VAT, która trafi do dalszych prac w rządzie być może jeszcze w lipcu. Jego zdaniem realny termin wejścia w życie zmian to 1 styczeń 2018 r.

Wiek emerytalny zostanie obniżony

Premier zapowiedziała, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu rząd przyjmie opinię o prezydenckim projekcie obniżenia wieku emerytalnego zakładającym możliwość przechodzenia na emeryturę kobiet w wieku 60 lat i mężczyzn w wieku 65 lat.

Emerytura może wzrosnąć o 2,4 tys. zł

Dla osoby zarabiającej średnią krajową, przy maksymalnej wysokości składki, emerytura z Pracowniczego Planu Kapitałowego będzie wyższa o 2400 zł - powiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, przedstawiając szczegóły planu dotyczącego OFE.

ZUS czy OFE - ostatni miesiąc na decyzję

Okno transferowe, umożliwiające zmianę decyzji w zakresie przekazywania części składki emerytalnej, zamyka się 31 lipca 2016 r. Mamy już tylko miesiąc na decyzję, czy nasze pieniądze na emeryturę będą przekazywane do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) czy ewidencjonowane na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Obniżenie wieku emerytalnego najwcześniej od 2018 roku

Chcemy przyjąć ustawę obniżającą wiek emerytalny do końca 2016 roku, natomiast realny termin wejścia w życie tych przepisów to najwcześniej będzie rok 2018 - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Konieczna systemowa podwyżka rent i emerytur

Rząd planuje kolejne jednorazowe wypłaty dla emerytów i rencistów mające zrekompensować im niską waloryzację świadczeń. Takie dopłaty nie mają jednak wpływu na wysokość emerytur i rent w przyszłości. Dlatego konieczna jest systemowa zmiana w tym zakresie – uważa Henryk Nakonieczny, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego.

Tylko ZUS, czy także OFE - zdecyduj do końca lipca

Od kwietnia 2016 r. otwarte jest okienko transferowe pozwalające na podjęcie decyzji o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE lub pozostawienie całości w ZUS. W 2014 roku OFE wybrało 2,5 mln osób. – Pierwsze decyzje były podejmowane w ciemno. Po dwóch latach mogą być one opierane na konkretnych danych, choćby na stopie zwrotu z inwestycji – przekonuje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Startuje okienko transferowe ZUS-OFE

1 kwietnia 2016 r. rusza okienko transferowe w ramach II filara emerytalnego. Do końca lipca można decydować czy całość składki emerytalnej pozostawić w ZUS, czy też część przekazywać do OFE.

Obniżenie wieku emerytalnego jesienią, podwyższenie kwoty wolnej w PIT stopniowo

Ustawa obniżająca wiek emerytalny powinna zostać uchwalona przez Sejm po wakacjach - poinformowała w czwartek 31 marca 2016 r. w Sygnałach Dnia premier Beata Szydło. Zapowiedziała jednocześnie, że wkrótce rząd przyjmie projekt ustawy o podatku od hipermarketów. Premier stwierdziła, że prawdopodobnie podniesienie kwoty wolnej będzie rozłożone w czasie.

Wybór między ZUS a OFE od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. znowu można wybrać między oszczędzaniem całości składki emerytalnej w ZUS a przekazywaniem jej części do otwartego funduszu emerytalnego. Osoby, które chcą zmienić podjętą wcześniej decyzję, muszą przekazać do ZUS odpowiednie oświadczenie.

Oświadczenia w sprawie OFE od 1 kwietnia 2016 r.

ZUS w komunikacie z 26 lutego przypomniał ubezpieczonym, że oświadczenia w sprawie przekazywania składek do OFE lub ewidencjonowania ich wyłącznie w ZUS należy składać w 2016 roku dopiero od 1 kwietnia.

IFK poleca: Obniżenie wieku emerytalnego od 2017 r.

Przyjęcie w tym roku ustawy obniżającej wiek emerytalny jest realne, a możliwy termin wejścia jej w życie to 1 styczeń 2017 r. - zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Pozew zbiorowy w sprawie reformy OFE - dojdzie do procesu

Dopuszczalny prawnie jest pozew zbiorowy przeciw ministrowi pracy, ZUS i kilku towarzystwom emerytalnym w związku z reformą OFE - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Expose Beaty Szydło - wyższe płace, 8 tys. kwota wolna w PIT, niższy wiek emerytalny

Podniesienie poziomu płac w gospodarce oraz wzrost udziału inwestycji w PKB zapowiedziała premier Beata Szydło w wygłoszonym w środę 18 listopada 2015 r. expose. Temu drugiemu celowi ma służyć m.in. program banku centralnego na kształt LTRO. Szydło potwierdziła również, że rząd zgłosi autopoprawkę do budżetu na 2016 r. Premier, podczas expose, zapowiedziała też podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8.000 zł i wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia.

REKLAMA