Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ordynacja podatkowa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ordynacja podatkowa.
Aktualizacja: 09.04.2010
Sprawdź, który z formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych (aktualizacyjnych), czy informacji powinieneś złożyć do urzędu skarbowego. Aktualne formularze obowiązują od dnia 1 października 2009 r., na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 września 2009 r. w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych (Dz. U. Nr 161, poz. 1282). »
Tajemnica skarbowa chroni nasze akta podatkowe
Aktualizacja: 30.10.2009
Dostęp do akt podatkowych i informacji w nich zawartych jest objęty tajemnicą skarbową zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej. Możemy mieć więc pewność, że nasze dane np. z formularzy podatkowych nie trafią do niepowołanych osób. Wgląd w nasze akta podatkowe mają organy podatkowe oraz ew. sądy i prokuratorzy i innym organom państwa w zakresie prowadzonych przez te organy spraw. »
Czy spółka jawna powinna zmienić urząd skarbowy na tzw. wyspecjalizowany
Aktualizacja: 24.11.2011
Właścicielami Spółki jawnej są 2 osoby fizyczne zamieszkałe w Polsce, po 50 % udziałów Spółki. Poza Spółką nie prowadzą innej działalności gospodarczej Zarówno Spółka jak również jej właściciele nie mają żadnych powiązań kapitałowych, ani nie uczestniczą w zarządzaniu w innych podmiotach krajowych i zagranicznych. »
Aktualizacja: 17.11.2009
Choć zasadniczo koszty postępowania przed organami podatkowymi ponosi Skarb Państwa, województwo, powiat lub gmina, to w pewnych sytuacjach może nimi zostać obciążona także strona oraz inne podmioty. »
Właściwość miejscowa organów podatkowych w sprawach dotyczących stwierdzenia nadpłaty podatków
Aktualizacja: 30.10.2009
Organami podatkowymi właściwymi miejscowo w sprawach dotyczących stwierdzenia nadpłaty podatków na wniosek podatnika złożony w przypadkach, o których mowa w art. 75 § 1 ordynacji podatkowej, są: »
Aktualizacja: 30.10.2009
Organy podatkowe, które na podstawie odrębnych przepisów są właściwe do ustalania lub określania zobowiązań z tytułu podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, zwanych dalej "podatkami", są właściwe w poniższych sprawach. »
Aktualizacja: 30.10.2009
Właściwość miejscowa organów podatkowych w przypadku zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę właściwości miejscowej w trakcie roku podatkowego lub okresu rozliczeniowego jest określona przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. Nr 165 poz.1371 z późn. zm.). »
Aktualizacja: 30.10.2009
Właściwość miejscową organów podatkowych ustala się w sprawach: 1. opłaty targowej - według miejsca położenia targowiska; 2. opłaty miejscowej - według położenia miejscowości, w której jest pobierana opłata; 3. opłaty administracyjnej, o której mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych - według siedziby organu, który dokonał czynności urzędowej. »
Właściwość miejscowa organów podatkowych - podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)
Aktualizacja: 30.10.2009
Zgodnie z ustawą o pcc organem podatkowym właściwym rzeczowo w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych jest naczelnik urzędu skarbowego. Natomiast naczelnik którego urzędu skarbowego jest właściwy miejscowo w sprawach pcc od umów, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane w kraju - ustala się wg poniższych zasad. »
Właściwość miejscowa organów podatkowych w przypadku rozliczania VAT
Aktualizacja: 30.10.2009
Właściwym dla podatnika organem podatkowym w przypadku podatku od towarów i usług (VAT) jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. »
Właściwość miejscowa organów podatkowych - podatek od spadków i darowizn
Aktualizacja: 30.10.2009
Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach podatku od spadków i darowizn ustala się według poniższych, dość skomplikowanych zasad. »
Właściwość miejscowa organów podatkowych - podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)
Aktualizacja: 07.01.2016
Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ustala się przede wszystkim według miejsca zamieszkania osoby fizycznej - o ile mieszka na stałe w Polsce (rezydent). Natomiast jeżeli osoba fizyczna nie ma miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (nierezydent) właściwość miejscową w zakresie PIT ustala się wg miejsca pobytu tej osoby. »
Właściwość miejscowa organów podatkowych - podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)
Aktualizacja: 30.10.2009
W sprawach podatku dochodowego od osób prawnych właściwy miejscowo jest organ podatkowy według adresu siedziby wynikającej: 1) z odpowiedniego rejestru lub 2) ze statutu lub umowy, jeżeli adres siedziby nie został ujawniony w odpowiednim rejestrze. »
Właściwość rzeczowa i miejscowa organów podatkowych - zasady ogólne i spory o właściwość
Aktualizacja: 07.01.2016
Podatnik powinien znać właściwy dla danego rozliczenia podatkowego urząd skarbowy i do niego składać deklaracje podatkowe oraz wpłacać podatki. Mimo, że najczęściej praktyka organów podatkowych w przypadkach pomyłek co do właściwości urzędu jest korzystna dla podatników, warto nie popełniać takich błędów. »
Organy podatkowe - właściwość wg instancji
Aktualizacja: 24.11.2011
W naszym systemie podatkowym mamy do czynienia z dwiema instancjami organów podatkowych. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?