REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Organizacje pożytku publicznego, PIT 2020

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozliczenie PIT 2024. Nie każdej organizacji charytatywnej można przekazać 1,5 proc. podatku [Wykaz OPP]

Każdy polski podatnik, który płaci podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), może przekazać 1,5 proc. swojego podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego (OPP). Ale uwaga! Nie każdej organizacji charytatywnej można przekazać 1,5% podatku. A tylko takiej, która widnieje w oficjalnym wykazie. Warto mieć świadomość, że w skali całej Polski te półtora procent podatku ma ogromną moc. Tym bardziej trzeba wiedzieć, czym kierować się przy wyborze organizacji pożytku publicznego, w jaki sposób obliczane jest 1,5 proc. podatku i czy wiąże się to z jakimikolwiek dodatkowymi kosztami, jak również ile środków trafia realnie na konta organizacji. Co warto wiedzieć o 1,5% podatku przed rozliczeniem się z urzędem skarbowym?

Aktualny rachunek bankowy trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Termin mija 30 czerwca 2023 r.

Ministerstwo Finansów przypomina, że organizacje pożytku publicznego (OPP), które chcą otrzymać 1,5% podatku PIT, powinny do 30 czerwca 2023 r. zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. Zgłoszenie nie jest konieczne jeżeli rachunek został zgłoszony w ubiegłych latach i jest nadal aktualny.

1,5% podatku PIT dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) w 2023 roku. Jak skutecznie przekazać?

Od 2023 roku można przekazać (zadysponować w rocznym zeznaniu podatkowym) kwotę równą 1,5% swojego podatku PIT dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Jednak aby urząd skarbowy mógł przekazać pieniądze dla OPP, podatnik musi zapłacić podatek należny wynikający z PIT za 2022 rok w pełnej wysokości do 30 czerwca 2023 roku. Aby otrzymać środki z 1,5% podatku OPP powinny zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. Organizacje, które tego nie zrobiły, mają czas do 30 czerwca 2023 r.

210 mln więcej podatku dla organizacji pożytku publicznego w 2023 roku

Szacujemy, że organizacje pożytku publicznego (OPP) w 2023 roku otrzymają o 210 mln zł więcej z odpisu z PIT niż w 2022 roku – poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

Preferencje podatkowe w VAT, PIT, CIT za przekazanie towarów i usług na cele pro bono

Podatnikowi, który przekazuje towary lub usługi na cele pro bono przysługują preferencje podatkowe, zarówno w podatku VAT, jak i CIT i PIT – wynika z informacji przesłanej PAP przez Ministerstwo Finansów.

Emeryci i renciści łatwiej przekażą 1,5 proc. podatku dla OPP

Do 1,5 proc. wzrosła w 2022 roku część podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), która można przekazać organizacjom pożytku publicznego (OPP). Emeryci i renciści będą mogli zadysponować 1,5% swojego podatku na podstawie wniosków złożonych w latach poprzednich – poinformowało 8 lipca 2022 r. Ministerstwo Finansów.

1,5% dla OPP

W dniu 9 czerwca 2022 r. Posłowie Komisji Finansów Publicznych zaakceptowali poprawkę Senatu, podnoszącą procentową wysokość podatku PIT przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego z 1 do 1,5 proc. Tego samego dnia także Sejm zaakceptował tę zmianę. W środę, 8 czerwca br. o godz. 12.00 w Senacie RP odbyła się konferencja prasowa „Zagrożony 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego”. Wzięli w niej udział członkowie Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, a także inicjatorzy poprawki 1,5% dla OPP oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Konferencja dotyczyła podniesienia wysokości odpisu podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego do poziomu 1,5%.

Miliard złotych wsparcia w rękach podatników - warto przekazać 1% na OPP

W zeszłym roku ponad 15 mln podatników zdecydowało się przekazać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego (OPP). Łączna kwota tego wsparcia wyniosła niemal miliard złotych. Może się wydawać, że procent należnego podatku to niewielka kwota, jednak dla OPP to bardzo potrzebne wsparcie. Wiele z nich może funkcjonować głównie dzięki środkom z „jednego procenta”.

Sprawozdania finansowe OPP do 15 października 2021 r.

Sprawozdania OPP. Ustawodawca przedłużył termin zamieszczania sprawozdania finansowego i sprawozdania merytorycznego w bazie sprawozdań OPP do 15 października 2021 r.

Jak rozliczać przychody z obrotu kryptowalutami?

Kryptowaluty przynoszą coraz większe zyski. Przychody uzyskane z obrotu kryptowalutami są rozliczane jako dochody z kapitałów pieniężnych w deklaracji PIT-38.

MF udostępniło elektroniczny PIT-36L

PIT-36L za 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało elektroniczny formularz PIT-36L, który można złożyć za pośrednictwem systemu e-Deklaracje.

Ulga dla młodych a ulga na dzieci. Jak rozliczyć?

Ulga dla młodych a ulga na dzieci. Czy podatnik objęty ulgą dla młodych ma prawo do ulgi na dzieci? Czy trzeba składać PIT? Co z limitami w uldze prorodzinnej?

Sprawozdania finansowe 2021 - przesunięcie terminów

Sprawozdania finansowe 2021. Przesunięcie terminów sporządzania sprawozdań finansowych o miesiąc m.in. przez organizacje pozarządowe przewiduje projekt rozporządzenia opublikowanego 12 marca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Jak złożyć oświadczenie PIT-OP?

PIT-OP to oświadczenie o przekazaniu 1 procent podatku organizacji pożytku publicznego (OPP). Jak i kiedy złożyć oświadczenie PIT-OP? Jak wysłać PIT-OP elektronicznie?

Rozliczenie PIT emerytów. Nadpłata podatku w PIT-11A

Nadpłata podatku w PIT-11A. ZUS informuje, że formularze PIT-11A dostali tylko emeryci, którzy mają nadpłatę podatku. Seniorzy są więc zaskoczeni, gdy z przygotowanego im przez skarbówkę zeznania wynika, że mają dopłacić podatek.

PIT-36 - opóźnienia w zwrocie nadpłaconego podatku

PIT-36 za 2020 r. Będą opóźnienia w zwrocie nadpłaconego podatku. Wciąż nie ma możliwości rozliczania PIT-36 przez internet.

PIT-28 - termin złożenia deklaracji za 2020 r. upływa 1 marca

PIT-28 za 2020 r. Termin na złożenie zeznania PIT-28 jest krótszy niż w przypadku innych zeznań i upływa 1 marca - przypomina Ministerstwo Finansów. Składając tę deklarację można skorzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1 proc. podatku dla OPP; MF namawia do jej elektronicznego wysłania.

Ulga rehabilitacyjna - czy można odliczyć instalację fotowoltaiczną?

Ulga rehabilitacyjna a instalacja fotowoltaiczna. Czy można dokonać odliczenia kosztów poniesionych na zamontowaną instalację fotowoltaiczną w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

O czym należy pamiętać rozliczając PIT-28?

PIT-28 za 2020 r. Termin na złożenie PIT-28 i PIT28S upływa 1 marca 2021 r. Zeznanie PIT-28 można złożyć elektronicznie. Rozliczając PIT-28, można korzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1% podatku na OPP.

Ulga na działalność badawczo-rozwojową w PIT za 2020 r.

Ulga B+R - ulga na działalność badawczo-rozwojową. Odliczenia kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36S lub PIT-36L, PIT-36LS oraz w załączniku do tych zeznań PIT/BR. Jak rozliczyć ulgę B+R w PIT za 2020 r.?

Ulga abolicyjna w rozliczeniu PIT za 2020 r.

Ulga abolicyjna. W tym roku Polacy pracujący np. w Wielkiej Brytanii, czy Holandii skorzystają z pełnej kwoty ulgi abolicyjnej, ale w rozliczeniu za 2021 r. będzie ona ograniczona - tłumaczy Rafał Frączyk z EY. Jego zdaniem wielu podatników może na stałe przenieść za granicę swoją rezydencję podatkową.

Logowania do e-Urzędu Skarbowego przez aplikację mObywatel

Logowanie mObywatelem do e-Urzędu Skarbowego. Aplikacja mObywatel, obok login.gov.pl i danych podatkowych, to jedna z metod logowania do e-Urzędu Skarbowego, która została uruchomiona 15 lutego 2021 r.

Jak wypełnić PIT/D? (załącznik do PIT-28, PIT-37 i PIT-36)

PIT/D to załącznik do rocznych deklaracji podatkowych PIT-28, PIT-36 lub PIT-37. Jak wypełniać PIT/D za 2020 r.?

Twój e-PIT przez profil zaufany i aplikację mObywatel

Twój e-PIT. W e-Urzędzie Skarbowym można już sprawdzić swoje roczne zeznanie podatkowe PIT za 2020 r. Najszybciej podatnik dotrze do niego logując się profilem zaufanym lub aplikacją mObywatel.

Mikrorachunek podatkowy - jak z niego korzystać?

Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek podatkowy do płacenia m.in. podatku PIT. Jak działa i do czego służy mikrorachunek podatkowy? Jak wygenerować swój indywidualny rachunek podatkowy? Jak zapłacić podatek PIT na mikrorachunek (Twój e-PIT)?

Twój e-PIT 2021 - jak się zalogować?

Twój e-PIT 2021. Logując się w 2021 roku do usługi Twój e-PIT trzeba zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Dopiero potem trzeba wybrać usługę Twój e-PIT. Jak to zrobić?

Zeznanie PIT-28 za 2020 r. przez Twój e-PIT do 1 marca 2021 r.

PIT-28 za 2020 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r. Oprócz PIT-28 w usłudze Twój e-PIT znajdują się także przygotowane przez KAS deklaracje PIT-36, PIT-37, PIT-38.

Jak wypełnić PIT-36L za 2020 r.?

PIT-36L to deklaracja właściwa dla podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej. Kiedy i jak złożyć PIT-36L za 2020 r.? Jak prawidłowo wypełnić zeznanie PIT-36L?

PIT-28 i PIT-36 przez Twój e-PIT - jak złożyć?

Twój e-PIT - jak złożyć deklaracje podatkowe PIT-28 i PIT-36 za 2020 r.? Jak, krok po kroku, zalogować się do usługi Twój e-PIT i poprawnie złożyć zeznania roczne PIT?

Załącznik PIT/O - jak wypełnić?

PIT/O to załącznik do zeznań PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37. Kto składa PIT/O? Jak prawidłowo wypełnić załącznik PIT/O za 2020 r.?

PIT-38 - rozliczenie roczne 2020/2021

PIT-38 to deklaracja podatkowa, która służy do rozliczenia przychodów (lub strat) kapitałowych. Kto i kiedy składa PIT-38? Jak złożyć PIT-38 za 2020 r. przez internet? Jak prawidłowo wypełnić zeznanie PIT-38?

Ulga dla krwiodawców - jak odliczyć w PIT za 2020 r.?

Ulga dla krwiodawców. W przypadku darowizn na cele krwiodawstwa podatnikowi przysługuje odliczenie w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew lub jej składniki. Jak odliczyć ulgę na krew w PIT za 2020 r.?

PIT-11 za 2020 rok - pracownicy delegowani i pracujący zdalnie za granicą

PIT-11 za 2020 rok dla pracowników delegowanych, osób pracujących zdalnie za granicą i zatrudnianych w firmie obcokrajowców może być problematyczny - oceniają eksperci z KPMG. Kłopotem może być m.in. kwestia ustalenia rezydencji podatkowej. PIT-11 - do kiedy?

PIT-36 - rozliczenie roczne 2020/2021

PIT-36 to roczne zeznanie podatkowe podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Kto i kiedy składa zeznanie PIT-36? Jak wypełnić i złożyć deklarację PIT-36 za 2020 r. (w rozliczeniu dokonywanym w 2021 r.)?

PIT-39 - rozliczenie roczne 2020/2021

PIT-39 to deklaracja właściwa dla podatników, którzy osiągnęli przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych. Co rozliczamy w PIT-39? Kiedy składamy zeznanie PIT-39? Jak wypełnić i złożyć deklarację PIT-39 za 2020 r. (w rozliczeniu dokonywanym w 2021 r.)?

Jak przekazać 1% podatku na OPP?

1% podatku na OPP (organizacje pożytku publicznego). Kto może przekazać 1% podatku na OPP? Jak przekazać 1% podatku w rozliczeniu rocznym PIT za 2020 r.? Jak przekazać 1% podatku na OPP z emerytury? Jak obliczyć 1% podatku?

Darowizny na COVID-19 - jak odliczyć w rocznym PIT?

Darowizny na walkę z COVID-19. Jakie są zasady odliczenia tych darowizn w rocznym zeznaniu PIT za 2020 r. (dokonywanym w 2021 r.)?

Kwota wolna od podatku 2021

Kwota wolna od podatku 2021. Kiedy przysługuje kwota wolna od podatku? Jaka jest wysokość kwoty wolnej od podatku? Jakie są kwoty zmniejszające podatek? Polski Ład - o ile wzrośnie kwota wolna od podatku?

Rozliczenie PIT 2020/2021 krok po kroku

PIT 2020: Jaki formularz wybrać? Jak rozliczyć PIT za rok 2020? Do kiedy należy rozliczyć PIT 2020? Jakie są ulgi i odliczenia od podatku w 2020? Jaka jest kwota wolna od podatku w PIT? Jak rozliczyć PIT przez internet? Jaki program pomoże w rozliczeniu PIT? Jak rozliczyć PIT 37? Jak sprawdzić czy Urząd Skarbowy rozliczył PIT?

Rozliczenie PIT osoby samotnie wychowującej dzieci - co warto wiedzieć?

Rozliczenie PIT osoby samotnie wychowującej dzieci. Kto może rozliczyć PIT jako osoba samotnie wychowująca dziecko? Jakie warunki trzeba spełnić?

Ulga na leki – kto może skorzystać?

Ulga na leki – kto może odliczyć, co można odliczyć, jak udokumentować? Jak wyliczyć ulgę na leki? Jak rozliczyć ulgę w zeznaniu podatkowym PIT?

Dochody małoletnich dzieci w rocznym rozliczeniu PIT 2020/2021

Dochody małoletnich dzieci w zeznaniu rocznych PIT za 2020 rok (dokonywanym w 2021 roku). Które dochody małoletnich dzieci podlegają doliczeniu do dochodów rodziców? Jak rozliczać dochody, które muszą zostać doliczone do dochodów rodziców w ich zeznaniu podatkowym PIT?

PIT-16A w 2021 r. – jak wypełnić, jak i do kiedy złożyć?

PIT-16A za 2020 rok trzeba złożyć najpóźniej 1 lutego 2021 roku. Wyjaśniamy czym jest PIT-16A, kto i do kiedy składa tą deklarację. Co to jest karta podatkowa i kto może się w tej formie rozliczać? W jakiej formie składana jest deklaracja PIT-16A? Jak wypełnić PIT-16A?

Ulga internetowa w zeznaniu rocznym PIT 2020/2021

Ulga internetowa (ulga na Internet). Podatnik, który płacił za użytkowanie sieci Internet ma prawo, po spełnieniu określonych warunków, odliczyć ponoszone z tego tytułu wydatki. Kto, jak i ile możne odliczyć w ramach ulgi internetowej w rozliczeniu rocznym PIT za 2020 r. (dokonywanym w 2021 r.)?

Odliczenie darowizn w rozliczeniu rocznym PIT 2020/2021

Odliczenie darowizn w rozliczeniu PIT za 2020 r. (dokonywanym w 2021 r.). Jakie warunki uprawniają do skorzystania z odliczenia darowizn? Jaka kwota lub wartość darowizny podlega odliczeniu? Jak odliczać darowizny w rocznym PIT? Jak odliczać darowizny przekazane na przeciwdziałanie COVID-19? Jak odliczyć darowizny sprzętu komputerowego na rzecz placówek oświatowych?

Wspólne rozliczenie PIT małżonków za 2020 rok - warunki, zasady, korzyści

Wspólne rozliczenie PIT małżonków jest preferencją podatkową w podatku dochodowym, z której korzyść mogą mieć małżonkowie, których dochody roczne znacznie się różnią (znajdują się w różnych progach podatkowych), w tym zwłaszcza jeżeli jeden z małżonków nie osiągnął dochodu w danym roku. Kiedy małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie? Na czym polega wspólne rozliczenie PIT małżonków? Jaki jest termin złożenia wniosku o wspólne rozliczenie małżonków? Czy jest możliwe wspólne rozliczenie ze zmarłym małżonkiem, po rozwodzie i w separacji? Czy jest możliwe wspólne rozliczenie małżonków w przypadku uzyskiwania przychodów z najmu prywatnego, działalności rolniczej, kapitałów pieniężnych, działalności nierejestrowanej? Jakie formy opodatkowania wykluczają wspólne rozliczenie małżonków?

PIT za 2020 rok - odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne

Podatnik PIT, który w trakcie roku podatkowego opłacał składki na własne ubezpieczenie społeczne oraz na ubezpieczenie społeczne osób z nim współpracujących – ma prawo odliczyć te składki od podstawy opodatkowania (dochodu/przychodu). Prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi również wtedy, gdy składki na ubezpieczenie społeczne ze środków podatnika w trakcie roku podatkowego potrącał płatnik. Jakie składki na ubezpieczenia społeczne można odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT? Jaką kwotę i w jaki sposób można odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne?

Podatkowe podsumowanie 2020 - według prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego KRDP

Podatkowe podsumowanie 2020 okiem prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP).

Ranking przepisów podatkowych roku 2020

Ranking przepisów podatkowych roku 2020, przygotowany przez Stowarzyszenie Podatników w Polsce, pokazuje jak podatnicy ocenili nowe przepisy podatkowe, które pojawiły się w mijającym roku. Jakie były największe buble i hity podatkowe roku 2020?

PIT-28 – rozliczenie ryczałtu 2020/2021

PIT-28 – rozliczenie ryczałtu. Kto musi składać PIT-28? Jak złożyć PIT-28? Do kiedy PIT-28 za 2020 r.? Co można odliczyć?

REKLAMA