Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pcc - podatek od czynności cywilnoprawnych. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pcc - podatek od czynności cywilnoprawnych.
Aktualizacja: 20.10.2020
Pożyczka udzielona szpitalowi przez jego organ założycielski (samorząd województwa) na spłatę zaległych zobowiązań związanych z lekami, jednorazowym sprzętem medycznym, mediami, żywnością itp., niezbędnych do leczenia i ratowania życia pacjentów, podlega wyłączeniu od PCC na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f ustawy o PCC. »
PCC przy sprzedaży rzeczy, pożyczkach w rodzinie i zamianie mieszkań
Aktualizacja: 14.11.2019
Krajowa Informacja Skarbowa udzieliła odpowiedzi na najczęściej zadawane przez podatników pytania dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych. Pytania dotyczyły opodatkowania pcc pożyczek między członkami rodziny, sprzedaży rzeczy ruchomych i zamiany mieszkań. »
Kiedy zapłacimy podatek PCC od pożyczek udzielonych przez podmiot zagraniczny?
Aktualizacja: 28.09.2018
Częstym problemem pojawiającym się przy otrzymywaniu pożyczki pieniężnej od spółki z zagranicy jest kwestia opodatkowania takiej czynności podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jakie warunki należy spełnić, aby uniknąć konieczności dokonania zapłaty PCC? »
Udzielenie pożyczki w ramach działalności gospodarczej - skutki podatkowe
Aktualizacja: 30.08.2018
Jednorazowe czy incydentalne udzielenie pożyczki w ramach działalności gospodarczej bez zamiaru prowadzenia działalności w takim zakresie może skutkować opodatkowaniem pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych, bez względu na posiadanie statusu podatnika VAT. »
Pożyczka w działalności gospodarczej – kiedy nie trzeba płacić PCC
Aktualizacja: 05.04.2018
Pożyczka udzielona w ramach działalności gospodarczej podlega co do zasady podatkowi od towarów i usług ale jest zwolniona z tego podatku na mocy art. art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. W takiej sytuacji umowa pożyczki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). »
Pożyczka w rodzinie - opodatkowanie PCC
Aktualizacja: 20.12.2017
Zawarcie umowy pożyczki powoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jednak jeżeli do tego typu transakcji dochodzi między krewnymi, zastosowanie może znaleźć zwolnienie przewidziane w ustawie o PCC. Czy wszystkie pożyczki od członków rodziny mogą z niego korzystać? Jakie warunki należy spełnić, by nie płacić PCC? »
Jak opodatkować odsetki z tytułu umowy pożyczki
Aktualizacja: 02.02.2018
Na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego uregulowana jest kwestia udzielania pożyczek. Zgodnie z jego postanowieniami, pożyczka może być odpłatna. Najczęstszą formą opłacania pożyczki jest jej oprocentowanie. W jaki sposób dokonać rozliczenia odsetek od pożyczki? Kto powinien tego dokonać? »
Obowiązek w PCC przy zawieraniu umowy pożyczki pomiędzy osobą prawną a jej udziałowcem
Aktualizacja: 02.11.2016
Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych są umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, wynika to z przepisów zawartych w ustawie o PCC. Bywa, że stronami takiej umowy są osoba prawna i jej udziałowiec. »
Podwyższenie kapitałów spółki z konwertowanych pożyczek a PCC
Aktualizacja: 01.08.2016
Czy dokonując podwyższenia kapitału podstawowego lub zapasowego spółki z o.o. z konwertowanych pożyczek zapłacimy podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Na tak postawione pytanie udzielić można dwóch różnych odpowiedzi, jeśli rozróżnimy te dopłaty: jako dopłata do kapitału podstawowego i do kapitału zakładowego. »
Opodatkowanie pożyczek między podatnikami VAT
Aktualizacja: 09.11.2015
Umowa pożyczki udzielana przez przedsiębiorcę z czynnym statusem w VAT, który nie zajmuje się pożyczaniem pieniędzy na co dzień, będzie zwolniona z podatku od towarów i usług, a tym samym i z podatku od czynności cywilnoprawnych. Częstotliwość udzielania pożyczek, status stron umowy pożyczki czy status działalności pożyczkodawcy nie mają wpływu na opodatkowanie takiej pożyczki. »
Pożyczka bez podatku gdy pieniądze są poza Polską
Aktualizacja: 29.10.2015
Jakie konsekwencje w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) rodzi zapożyczenie się u zagranicznego kontrahenta? Zakres opodatkowania pożyczki będzie determinować miejsce ulokowania pożyczanych pieniędzy w momencie zaciągania pożyczki. »
Pożyczka od rodziny i znajomych - rozliczenie PCC i PIT
Aktualizacja: 20.01.2015
Wiele osób co jakiś czas zapożycza się u członków rodziny lub znajomych, czyli podmiotów najczęściej nie zajmujących się zawodowo udzielaniem pożyczek. Trzeba pamiętać, że zawarcie umowy pożyczki (nawet jeżeli nie podpisujemy pisemnej umowy) wiąże się z konsekwencjami podatkowymi w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), jak również w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). »
Pożyczka opodatkowana PCC, ale nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe już nie
Aktualizacja: 25.08.2014
Nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, mimo że „wywołuje skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne” do pożyczki. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 17 lipca 2014 r. »
Zaciągnięcie pożyczki za granicą jest wolne od pcc
Aktualizacja: 22.04.2014
Zawarcie umowy pożyczki poza terytorium Polski w sytuacji gdy jej przedmiotem są środki pieniężne, które w chwili powstania obowiązku podatkowego znajdują się poza Polską, nie rodzi konieczności uiszczenia podatku od czynności prawnych. »
Pożyczki w rodzinie – kiedy trzeba zapłacić PCC
Aktualizacja: 30.11.2018
W przypadku zawarcia umowy pożyczki pieniężnej na kwotę przekraczającą wartość 9637 zł, członkowie najbliższej rodziny objęci są zwolnieniem z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) po spełnieniu określonych warunków. Pożyczki w rodzinie opiewające na niższe kwoty nie wymagają wcale zgłoszenia do urzędu skarbowego. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?