REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT-36, Odliczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga na dzieci 2024 - jak wykazać w PIT/O?

Ulgę na dzieci wykazuje się w PIT/O, który jest załącznikiem do zeznań podatkowych takich jak m.in. PIT-37 czy PIT-36. Prawo do ulgi na dzieci realizujesz wypełniając część E załącznika PIT/O.

Jak rozliczyć PIT z działalności nierejestrowanej? Gdzie i kiedy złożyć zeznanie za 2023 rok?

Rozliczenie roczne PIT działalności nierejestrowanej za 2023 rok - jak to zrobić, na jakim formularzu, w jakim terminie? Poznaj szczegółowe informacje na ten temat oraz sprawdź z jakich ulg podatkowych możesz skorzystać.

Rozliczenie indywidualne małżonków a ulga na dziecko

Podczas rozliczania ulgi na dziecko w rocznym PIT często pojawiają się pytanie dotyczące sposobu rozliczania przez małżeństwa. Jak wygląda to w przypadku składania odrębnych zeznań podatkowych?

Odliczenia podatkowe w działalności badawczo-rozwojowej. Dodatkowe kontrole fiskusa w tym zakresie to mit

Odliczenia związane z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej są dobrym sposobem na poprawę sytuacji ekonomicznej. Jednak część podatników nie wie o możliwości skorzystania z atrakcyjnych dla nich rozwiązań. Z kolei inni zupełnie niepotrzebnie obawiają się dodatkowych kontroli fiskusa. A zaznaczyć trzeba, że jeżeli już, to zazwyczaj są to jedynie drobne działania sprawdzające. Dzięki należycie przygotowanemu rozliczeniu, można sporo zyskać i spokojnie czekać na zwrot. Państwo sprzyja bowiem podejmowaniu innowacyjnych działań. Świadczą o tym wprowadzane preferencje – ulga B+R, na prototyp, na ekspansję czy ulga na robotyzację. Wkrótce też przekonamy się, jak nowy rząd będzie wspierał firmy w ww. zakresie i co ewentualnie się zmieni. Należy to obserwować z uwagą, bo zainteresowanie ulgami podatkowymi, szczególnie w obszarze innowacji będzie rosło. Warto więc wyprostować niektóre opinie, jakie krążą.

Rozliczenie PIT 2023/2024. Darowizny kościelne - odliczenie podatkowe z limitem lub bez

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) a także płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy wspierają finansowo swoją parafię lub inne podmioty kościelne, mają prawo odliczyć te darowizny od swojego dochodu (albo przychodu) przed opodatkowaniem. Pozwala to zapłacić niższy podatek dochodowy. Warto wiedzieć, że są dwie oddzielne ulgi kościelne – jedna nie ma żadnego limitu, a druga jest ograniczona limitem 6% dochodu. Jakie darowizny można odliczyć? Omówione w artykule zasady dotyczą zarówno rozliczenia za 2023 rok, a także dochodów uzyskanych w 2024 roku.

Nowe wzory formularzy PIT-36, PIT-36S, PIT-36L. Od kiedy?

Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory dziewięciu formularzy podatkowych: PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT/B, PIT/BR, PIT/IP, PIT/M i PIT/SE, które będą miały zastosowanie do rozliczenia dochodów uzyskanych w 2023 roku. Aktualnie (do 8 sierpnia 2023 r.) trwają konsultacje tych wzorów.

Oddanie krwi to ulga w PIT i dwa dni wolne. Co jeszcze można zyskać?

Oddanie krwi i jej składników jest prostym sposobem na uratowanie komuś zdrowia, a nawet życia. W Polsce co roku robi to około pół miliona osób. Oprócz oczywistego pożytku, jakim jest pomaganie innym, krwiodawstwo wiąże się z korzyściami dla samego dawcy, również tymi finansowymi, w rozliczeniu PIT. 

Ulga dla honorowych krwiodawców. Niższy PIT, dodatkowy urlop

Oddanie krwi może być bezcenne dla lokalnego szpitala, może również obniżyć należny urzędowi skarbowemu podatek PIT. Jakich formalności należy dopełnić, aby skorzystać z ulgi dla honorowych krwiodawców?

e-Deklaracje 2023 - nie ma interaktywnych formularzy, będzie możliwość przeglądania i pobrania złożonych PIT-ów z numerem referencyjnym

Na stronie e-Deklaracje nie ma już interaktywnych formularzy zeznań. Wypełnia się je, odpowiadając na zestaw pytań. Podatnicy narzekają, że nie można wygenerować pliku PDF złożonego formularza, na którym będzie widniał numer referencyjny wysyłki. W odpowiedzi na pytanie DGP Ministerstwo Finansów zapewniło, że to się zmieni. 
W ciągu najbliższych dni planujemy w serwisie e-Urząd Skarbowy udostępnić użytkownikom możliwość przeglądania złożonych deklaracji. Nowa usługa pozwoli na pobranie PDF-u złożonego dokumentu opatrzonego numerem referencyjnym” – wyjaśniło. Dotyczy to również zeznań przedsiębiorców, czyli: PIT-28, PIT- 36 i PIT-36L.

Składka zdrowotna przedsiębiorcy w 2023 roku – rozliczenie podatkowe – podatek liniowy, ryczałt, zasady ogólne. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Na czym polegają i czym różnią się rozliczenia podatkowe składki zdrowotnej podatników (przedsiębiorców) opodatkowanych na zasadach ogólnych (skala podatkowa PIT), podatkiem liniowym i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień co do obowiązujących w 2023 roku zasad podatkowego rozliczania zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców. 

Rozliczenie PIT za 2022 rok – jak obniżyć podatek? 5 rad dla przedsiębiorców

W 2023 roku, z powodu zmian podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład, wielu przedsiębiorców rozliczających swoje dochody z 2022 roku ma spore wątpliwości. Zdaniem doradców podatkowych przedsiębiorcy mają sporo możliwości na to, by skorzystać na tych zmianach. Jak to zrobić? Przedstawiamy 5 sprawdzonych rad doradców podatkowych.

PIT-36 za 2022 rok – dla kogo, jak wypełnić

PIT-36 jest zeznaniem o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty. Formularz przygotowują podatnicy, rozliczający się wg skali podatkowej PIT, do których zastosować należy przepisy art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), w przypadku jeżeli osiągnięte przez nich dochody lub poniesione straty, a także odliczenia nie mieszczą się w zakresie zeznania PIT-37. 

Podatek liniowy, PIT-36L – ulgi i odliczenia podatkowe

Z jakich ulg i odliczeń podatkowych może skorzystać przedsiębiorca opodatkowany podatkiem liniowym?

Rozliczenie PIT za 2022 rok. Ulga na sport, kulturę, oświatę. Ulga sponsoringowa

Podatnicy PIT (przedsiębiorcy) opodatkowani według skali podatkowej lub podatkiem liniowym mają prawo pierwszy raz przy rozliczeniu dochodów za 2022 rok skorzystać z nowej ulgi na sport, kulturę i działalność oświatową (tzw. ulga sponsoringowa). Na czym polega ta ulga? Ile można odliczyć?
 

Ulga dla rodzin 4+. Nowe zwolnienie z PIT. Jak obliczyć?

Ulga dla rodzin 4+ to nowy rodzaj ulgi w podatku PIT. Kto i w jaki sposób może z niej skorzystać?

Rozliczenie PIT 2023. Jakie organizacje mogą dostać 1,5 proc. podatku

W rozliczeniu podatku PIT w 2023 r. podatnicy mogą przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Do tej pory część podatku, którą można było w ten sposób dysponować wynosiła 1 proc. Komu można przekazać 1,5 proc. podatku? Jakie wymogi muszą spełniać organizacje, którym można przekazać 1,5 proc.? Co to są organizacje pożytku publicznego? Gdzie szukać informacji o takich organizacjach? 

Dziś ruszają rozliczenia PIT za 2022 r. Co trzeba wiedzieć o e-PIT?

Dziś startuje rozliczanie PIT za 2022 r. 15 lutego ponownie zostaje uruchomiona usługa e-PIT, która od 3 lutego przechodziła prace serwisowe. 

Rozliczenie PIT od 15 lutego do 2 maja 2023 r. Twój e-PIT, ulgi, odliczenia, zwrot nadpłaty, 1,5% podatku dla OPP

Ministerstwo Finansów przypomina, że 15 lutego 2023 r. rozpocznie się kolejny tzw. sezon PIT-owy, czyli czas na dokonanie rozliczenia PIT (złożenia rocznego zeznania podatkowego) za ubiegły rok. Potrwa do 2 maja br. W usłudze Twój e-PIT (na podatki.gov.pl) na podatników będą czekać zeznania przygotowane przez administrację skarbową. Przedsiębiorcy będą mogli wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że wprowadzone w 2022 r. zmiany podatkowe nie będą wpływały na sposób składania zeznań rocznych. Rozliczając swój PIT podatnik będzie składał PIT-36 albo PIT-37 w jednej wersji i rozliczał się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Zmiana formy opodatkowania na zasady ogólne (skala podatkowa) - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów przypomina, że podatnicy (w tym także przedsiębiorcy ale nie tylko), którzy w 2022 r. opodatkowywali swoje dochody tzw. podatkiem liniowym lub opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mogą po zakończeniu roku wybrać tzw. zasady ogólne (czyli opodatkowanie wg skali podatkowej z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT). Jak to zrobić? Jaki druk PIT trzeba złożyć? Do kiedy? O czym trzeba pamiętać?

Najem prywatny - od 2023 r. tylko na ryczałcie!

Najem prywatny ostatni raz z możliwością rozliczenia kosztów – warto skorzystać ze skali podatkowej! Od 2023 r. rozliczanie najmu już tylko na ryczałcie.

PIT-37 i PIT-36 za 2022 rok. Urząd skarbowy uwzględni ulgę dla klasy średniej i zwróci podatek

Zeznania podatkowe PIT-36 albo PIT-37 za 2022 r. będziemy składać w 2023 roku od 15 lutego do 2 maja. Osoby, których roczne rozliczenie podatkowe z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się korzystniejsze niż rozliczenie według Niskich Podatków, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy w podatku. Podatnik nie musi samodzielnie obliczać różnicy ani ustalać korzystniejszego dla siebie sposobu rozliczenia - Krajowa Administracja Skarbowa zrobi to za niego.

Ulgi podatkowe w 2023 r. Co można odliczyć?

Ulgi podatkowe, a także inne dostępne odliczenia są świetnym sposobem na obniżenie podatku. Dlatego najwyższy czas, aby rozwiać wątpliwości odnośnie tego, co można odliczyć od podatku w 2023 roku, a także jakie ulgi PIT należą się za rok 2022.

Rozliczenie PIT za 2022 rok - tylko jedna wersja zeznania podatkowego PIT-37 i PIT-36

W rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 rok podatnik będzie składał PIT-36 lub PIT-37 w jednej wersji – poinformowało Ministerstwo Finansów w informacji przesłanej PAP.

TSUE: nabywca ma prawo do odliczenia, nawet jeżeli sprzedawca nie zapłaci VAT

15 września 2022 r. TSUE wyrokiem C-227/21 stwierdził, iż nie można odmówić nabywcy prawa do odliczenia VAT, ze względu na wiedzę lub możliwość wiedzy o trudnej sytuacji finansowej kontrahenta, która może skutkować brakiem zapłaty przez sprzedawcę należnego VAT na rzecz skarbu państwa.

Ulga termomodernizacyjna 2023 - co można odliczyć?

Ulga termomodernizacyjna 2023. Komu przysługuje i w jakiej wysokości? Co będzie można odliczyć w rozliczeniu podatkowym PIT w 2023 roku?

Ulga na dziecko 2023 - dla kogo i ile?

Ulga na dziecko 2023. Ulga prorodzinna jest ulgą podatkową, z której możemy skorzystać w rozliczeniu rocznym PIT. Kto odliczy ulgę na dziecko w 2023 roku i na jakich zasadach?

Odliczenie zachowku od podstawy opodatkowania w podatku od spadków także po decyzji podatkowej

Zdaniem organów podatkowych podatnik może odliczyć zachowek od podstawy opodatkowania, jeśli był wypłacony przed wydaniem decyzji podatkowej. Ale kiedy zachowek zostaje wypłacony po tej decyzji, podatnik takiej możliwości nie ma. Narusza to zasadę równości podatkowej – uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, który przyłączył się do takiej sprawy obywatelki. Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 1 czerwca 2022 r. (sygn. akt III FSK 4958/21) podzielił to stanowisko, bo podatnik nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji braków czy luk procedury. NSA w tym wyroku uchylił zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oraz poprzedzającą go decyzję organu podatkowego.

Faktura wystawiona przed dostawą towarów. Czy można odliczyć VAT?

Na początku stycznia 2022 r. spółka otrzymała od kontrahenta faktury dokumentujące dostawę maszyn, które miały być dostarczone na początku lutego 2022 r. Ze względu na problemy logistyczne maszyny zostaną dostarczone spółce dopiero na początku kwietnia 2022 r. Czy spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT na podstawie otrzymanych w styczniu faktur? Jeżeli tak, to kiedy spółka może z tego prawa skorzystać? Faktury te zostaną opłacone w maju 2022 r.

Darowizna na kościół, kult religijny i kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą - odliczenie w PIT. Kiedy limit 6% a kiedy bez limitu?

Podatnicy podatku dochodowego (osoby fizyczne) i ryczałtowcy, którzy przekazali darowiznę na kościół, związek religijny, dla parafii i inne cele kultu religijnego mogą skorzystać z odliczenia tych kwot od dochodu (nie więcej niż 6% dochodu) w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Jakie są zasady tego odliczenia? Czy można odliczyć darowizny na Radio Maryja i Telewizję Trwam? Natomiast darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą można odliczać bez limitu.

Rozliczenie PIT za 2021 rok – podatek zryczałtowany wykazywany w zeznaniu rocznym

Od wielu dochodów opodatkowanych PIT pobierany jest przez płatnika podatek zryczałtowany (np. 10% z z tytułu wygranych w konkursach, grach, czy 19% od odsetek bankowych). Pobierany jest cały podatek (a nie zaliczka na podatek jak w przypadku np. dochodów z pracy) i dlatego dochodów tych nie trzeba co do zasady wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym. Ale jeżeli płatnik (z różnych przyczyn) nie pobierze tego podatku, to trzeba przychody takie wykazać w zeznaniu PIT i zapłacić od nich podatek dochodowy.

Twój e-PIT 2022 - logowanie

Twój e-PIT 2022. Logując się w 2022 roku do usługi Twój e-PIT trzeba zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Dopiero potem trzeba wybrać usługę Twój e-PIT. Jak to zrobić? Jak zalogować się do usługi Twój e-PIT w 2022 roku?

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty za 2021 rok na podstawie PIT-11A

Emeryci i renciści w celu rozliczenia podatkowego dochodów uzyskanych w 2021 roku otrzymują od ZUS PIT-40A lub PIT-11A. ZUS wystawia PIT-40A, jeśli emeryt (rencista) otrzymywał emeryturę (rentę) przez cały rok i z rozliczenia tej emerytury (renty) nie wynika kwota nadpłaty. ZUS wystawia PIT-11A, jeśli emeryt (rencista) otrzymywał emeryturę (rentę) przez cały rok i z rozliczenia tej emerytury (renty) wynika kwota nadpłaty. Jak rozliczyć PIT za 2021 rok na podstawie PIT-11A?

Ulga na ekspansję - co można odliczyć?

Od 2022 roku przedsiębiorcy, podatnicy PIT i CIT, mogą skorzystać z tzw. ulgi na ekspansję. Podatnicy coraz częściej pytają o możliwość skorzystania z nowej preferencji. Czy są do niej uprawnieni np. producenci gier i oprogramowania? Co można odliczyć? Czy można uwzględnić koszty reklamy w telewizji?

Twój e-PIT od 15 lutego. Rozliczenie PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że w tym roku czas na rozliczenie PIT za 2021 rok jest od 15 lutego do 2 maja 2022 r. Jedną z najwygodniejszych możliwości złożenia rocznego PIT jest usługa Twój e-PIT. Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie do 45 dni. Jak zalogować się do usługi Twój e-PIT?

Rozliczenie PIT za 2021 rok - odliczenia od podatku i od dochodu (przychodu)

Podatnicy wypełniając roczne zeznanie podatkowe mają możliwość dokonania wskazanych w ustawie o PIT odliczeń od dochodu (przychodu) lub od podatku. W tym celu należy wypełnić formularz PIT/O, który stanowi załącznik do rocznego zeznania podatkowego składanego przez podatników na formularzach: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37.

Składka zdrowotna za grudzień 2021 r. opłacona w styczniu 2022 r. nie podlega odliczeniu

Składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacona w styczniu 2022 roku za grudzień 2021 roku nie będzie podlegała odliczeniu na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2021 r. – napisało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania PAP.

Odliczenie VAT od zakupu towarów do użytku prywatnego (osobistego)

Odliczenie VAT. Czy można odliczyć VAT od zakupu towarów, które zgodnie z wolą sprzedającego mogą być wykorzystane "wyłącznie do użytku prywatnego/osobistego"?

Składka zdrowotna 2022 - likwidacja odliczenia wprowadzana stopniowo?

Składka zdrowotna 2022. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku, przewidziany w projekcie w ramach tzw. Polskiego Ładu, być może zostanie rozłożony na kilka lat - powiedział w Polskim Radiu 24 minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał też, że nie jest przeciwnikiem wprowadzenia podatku przychodowego.

"Ulga dla klasy średniej" - niższy PIT dla zarabiających do 11 tys. zł miesięcznie

Ulga dla klasy średniej w PIT. Specjalny algorytm obliczy wysokość odpisu, czyli ulgi podatkowej, z której będzie mogła skorzystać klasa średnia; dzięki temu ci, którzy mogliby stracić na zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie, nie stracą - poinformowali 17 maja 2021 r. przedstawiciele resortu finansów. Wiceminister Jan Sarnowski powiedział, że celem "ulgi dla klasy średniej" jest to, aby całościowy prezentowany pakiet zmian nie prowadził do tego, że jakikolwiek pracownik zarabiający do 11 tys. zł miesięcznie musiałby dopłacić przynajmniej złotówkę.

Polski Ład - zmiany w PIT i brak odliczenia składki zdrowotnej

Polski Ład - zmiany w PIT. Polski Ład premiuje najmniej zarabiających, lepiej zarabiający będą szukać optymalizacji - ocenił ekspert podatkowy Marek Kolibski z kancelarii KNDP. Dodał, że naliczanie składki zdrowotnej od dochodu i brak możliwości odliczenia jej od podatku to podwójne uderzenie w polskich przedsiębiorców.

Rozliczenia PIT. MF nie planuje wydłużenia terminu

Rozliczenia PIT. Piątek, 30 kwietnia jest ostatnim dniem na złożenie deklaracji PIT za zeszły rok. Resort finansów nie planuje wydłużenia tego terminu, jak zrobił w zeszłym roku.

Podatnicy wybierają Twój e-PIT

Twój e-PIT. Podatnicy złożyli już 5 mln zeznań poprzez Twój e-PIT. Do 30 kwietnia można zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w Twój e-PIT, potem zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną zaakceptowane automatycznie.

Termin składania zeznań PIT należy wydłużyć

Termin składania zeznań PIT. Już 30 kwietnia mija termin rozliczenia się z fiskusem za 2020 rok. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za pomocą elektronicznych formularzy PIT-36 oraz PIT-36L, mieli na to w tym roku bardzo mało czasu – nie ze swojej winy. W tej sytuacji rząd powinien przedłużyć termin składania deklaracji.

Likwidacja działalności gospodarczej – skutki w PIT

Likwidacja działalności gospodarczej a PIT. Jakie są skutki likwidacji działalności gospodarczej w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Jak odliczyć darowiznę na kościół?

Darowizna na kościół (darowizna na cele kultu religijnego). Co można odliczyć? Jak rozliczyć w rocznym PIT? Jak udokumentować przekazanie darowizny?

Ulga dla młodych a ulga na dzieci. Jak rozliczyć?

Ulga dla młodych a ulga na dzieci. Czy podatnik objęty ulgą dla młodych ma prawo do ulgi na dzieci? Czy trzeba składać PIT? Co z limitami w uldze prorodzinnej?

Umowa uaktywniająca - jak rozliczać PIT?

Umowa uaktywniająca - rozliczenie PIT niani. Niania, która otrzymywała dochody na podstawie umowy uaktywniającej, ma obowiązek złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT-36. Jak rozliczyć PIT niani za 2020 r.?

Jak ewidencjonować koszty działalności badawczo-rozwojowej (B+R)?

Działalność badawczo-rozwojowa (ulga B+R). Co jest kosztem kwalifikowanym? Jak ewidencjonować koszty działalności badawczo-rozwojowej (B+R) w księgach rachunkowych i podatkowej księdze przychodów i rozchodów (pkpir)?

PIT-36 - opóźnienia w zwrocie nadpłaconego podatku

PIT-36 za 2020 r. Będą opóźnienia w zwrocie nadpłaconego podatku. Wciąż nie ma możliwości rozliczania PIT-36 przez internet.

Ulga na działalność badawczo-rozwojową w PIT za 2020 r.

Ulga B+R - ulga na działalność badawczo-rozwojową. Odliczenia kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36S lub PIT-36L, PIT-36LS oraz w załączniku do tych zeznań PIT/BR. Jak rozliczyć ulgę B+R w PIT za 2020 r.?

REKLAMA