Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - koszty. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - koszty.
Aktualizacja: 22.06.2010
Długotrwały spór firm transportowych z Ministrem Finansów dobiegł właśnie końca. Minister przyznał bowiem w końcu, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług transportowych mają prawo zwiększać swoje koszty uzyskania przychodu o wartość diet z tytułu podróży służbowych. »
Zasady rozliczania kosztów w czasie przez podatników PIT
Aktualizacja: 10.03.2010
Na prowadzących działalność gospodarczą podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych ciążą określone obowiązki ewidencyjne. Ich wykonywanie ma ułatwić prawidłowe określenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i należnego podatku dochodowego. »
Zakup towarów handlowych oraz materiałów podstawowych przez podatników prowadzących pkpir
Aktualizacja: 10.03.2010
Podatnicy ewidencjonują zakup towarów handlowych oraz materiałów podstawowych w księdze w cenie ich zakupu. Zapisu dokonujemy niezwłocznie po otrzymaniu towaru lub materiału najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. »
Nabycie gruntu jako towaru handlowego przez podatników PIT
Aktualizacja: 17.06.2010
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu nieruchomościami. W ramach prowadzonej działalności kupuję grunty z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. Koszty i przychody ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i stosuję metodę uproszczoną rozliczania kosztów. Czy zakup gruntów mogę bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. »
Dodatnie różnice kursowe (metoda podatkowa)
Aktualizacja: 24.11.2011
Wszelkie przychody oraz koszty wyrażone w walucie obcej podatnicy zapisują w księdze rachunkowej albo podatkowej księdze przychodów i rozchodów w polskiej walucie. Dlatego dowody księgowe np. faktury, rachunki wystawione w obcych walutach przed ich ujęciem w ewidencjach księgowych podatnicy muszą przeliczać na złote po właściwym kursie, który może się zmieniać w czasie. Skutkiem zmian kursów walut pomiędzy określonymi w przepisach momentami ustalania kursów są różnice kursowe. »
Aktualizacja: 10.03.2010
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Koszty uzyskania przychodów ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów metodą kasową (uproszczoną) zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z prowadzoną działalnością zawarł umowę leasingu operacyjnego, przedmiotem której jest naczepa wywrotka. Zgodnie z postanowieniami umowy korzystający (leasingobiorca) zobowiązany był zapłacić opłatę wstępną w terminie najpóźniej 3 dni roboczych przed terminem zawarcia umowy z finansującym. Korzystający otrzymał fakturę wystawioną w dniu 15 lutego 2010 r. i tego samego dnia całą wartość wstępnej opłaty leasingowej zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Czy podatnik postąpi prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodów całą kwotę opłaty wstępnej w dacie wystawienia faktury? »
Aktualizacja: 10.03.2010
Odpowiedź na postawione pytanie nie jest tak oczywista jak w przypadku podatników rozliczających koszty podatkowe metodą uproszczoną. »
Wynagrodzenie żony wspólnika spółki cywilnej, zatrudnionej w tej spółce na podstawie umowy o pracę
Aktualizacja: 10.03.2010
Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Chcę zatrudnić w spółce moją żonę. Od 5 lat pozostajemy w rozdzielności majątkowej. Wspólnik obawia się, czy będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wynagrodzenie wypłacone mojej żonie. »
Wydatki na podjęcie nierozpoczętej działalności gospodarczej
Aktualizacja: 10.03.2010
Zdarzyć się może, że musimy wycofać się z decyzji o podjęciu działalności gospodarczej, jeszcze przed jej faktycznym rozpoczęciem i uzyskaniem jakichkolwiek przychodów, pomimo wypełnienia obowiązków ewidencyjnych. Czy wydatki poniesione na przygotowanie do podjęcia nierozpoczętej rozpoczęcia działalności, pomimo fiaska przedsięwzięcia możemy uznać za koszt uzyskania przychodu? »
Rozliczanie kosztów w czasie metodą kasową (uproszczoną) i metodą memoriałową
Aktualizacja: 18.11.2011
Z przepisów ustaw o podatkach dochodowych wynikają dwie metody rozliczania kosztów uzyskania przychodów - metoda kasowa (uproszczona) i metoda memoriałowa. »
Kiedy zaliczyć do kosztów wydatki na wynagrodzenia, zasiłki, składki ZUS
Aktualizacja: 09.03.2010
Ustawodawca przewidział szczególny sposób rozliczania przez podatników kosztów uzyskania przychodów z powstałych tytułu wypłaconych wynagrodzeń, składek na ubezpieczenie społeczne, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (finansowanych przez pracodawcę). »
Jak rozliczać w czasie koszty bezpośrednie i pośrednie
Aktualizacja: 09.03.2010
O tym, w którym momencie poniesiony koszt zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów, decyduje przede wszystkim charakter kosztu podatkowego. »
Podatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów
Aktualizacja: 24.11.2011
Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczymy wydatków z tytułu zapłaty następujących podatków:- podatków dochodowych - podatku od spadków i darowizn- podatku akcyzowego, ale tylko od ubytków lub niedoborów wyrobów akcyzowych- podatku od towarów i usług – z wyjątkami. »
Kiedy strata nie jest kosztem uzyskania przychodów
Aktualizacja: 09.03.2010
Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych przewidują takie same rozwiązania w zakresie nieuznawania strat za koszty uzyskania przychodów. Przyjmijmy, że strata oznacza utratę, zmniejszenie wartości składników majątkowych podatnika, na skutek wystąpienia zdarzeń losowych.Poniżej prezentujemy przypadki, w których ustawodawca nie uznaje straty za koszt uzyskania przychodów. »
Aktualizacja: 29.11.2011
Prezentujemy wysokość zwrotu kosztów przejazdu i diety należne pracownikom z tytułu zagranicznych delegacji (podróży służbowych). »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?