Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - ulgi i zwolnienia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - ulgi i zwolnienia.
Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki na cudzy samochód?
Aktualizacja: 24.10.2011
Jeżeli niepełnosprawny płaci osobie trzeciej za podwożenie na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, to może odliczyć te wydatki od swojego dochodu bez żadnych limitów. Powinien jednak być przygotowany na udokumentowanie tych wydatków urzędowi skarbowemu. »
Okulary dla pracownika bez PIT
Aktualizacja: 18.11.2011
Okulary (lub soczewki kontaktowe), które pracodawca funduje swoim pracownikom pracującym przy monitorach są zwolnione z PIT. Dotyczy to również sytuacji, gdy sam pracownik dokonał zakupu, a pracodawca zwrócił mu pieniądze. »
Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na nie swoje dziecko?
Aktualizacja: 24.10.2011
Małżonkowie, którzy składają wspólne zeznanie podatkowe, mogą w nim odliczyć ulgę prorodzinną na wspólne dzieci, a także na dzieci z poprzednich związków. »
Darmowe szkolenia z opieki paliatywnej i hospicyjnej bez PIT
Aktualizacja: 17.03.2011
Minister Finansów wyda rozporządzenie, w którym zarządzi zaniechanie poboru PIT od uczestników darmowych szkoleń z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej -organizowanych przez organizacje pożytku publicznego lub przez organy samorządu zawodowego lekarzy i pielęgniarek. »
Czy rencista może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?
Aktualizacja: 24.10.2011
Czy posiadanie decyzji przyznającej rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy jest wystarczającym warunkiem skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej? »
Ulga na pełnoletnie dzieci w rodzinach zastępczych
Aktualizacja: 24.10.2011
Dziecko pełnoletnie, uczące się, pozostające pod opieką rodziny zastępczej. Czy przysługuje ulga osobom, które pełniły funkcje rodziny zastępczej za miesiące, w których dziecko pełnoletnie przebywa u tych osób - zgodnie z art. 78 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej? »
Czy można skorzystać z ulgi na dziecko w zakładzie opiekuńczym?
Aktualizacja: 24.10.2011
Dziecko jest osobą niepełnosprawną i przez cały czas przebywa w zakładzie opiekuńczym, rodzic łoży na utrzymanie dziecka, opłaca zakład, kupuje niezbędne materiały. Czy ma prawo do ulgi na dzieci? »
Czy można odliczyć ulgę prorodzinną na swojego brata?
Aktualizacja: 24.10.2011
Czy ma prawo do ulgi prorodzinnej osoba, która jest opiekunem prawnym, będącego na jej utrzymaniu, brata? Brat jest osobą pełnoletnią, ubezwłasnowolnioną, otrzymuje rentę. »
Czy można odliczyć zaległe składki na ZUS?
Aktualizacja: 24.10.2011
Czy zaległe za 2009 rok składki na własne ubezpieczenie społeczne zapłacone w 2010 roku można odliczyć od dochodu za 2010 r.? »
Jakie dochody dziecka pozwolą na wspólne rozliczenie z samotnym rodzicem?
Aktualizacja: 06.04.2018
Wspólne rozliczenie PIT-a osób samotnie wychowujących dzieci z tymi dziećmi jest możliwe nawet wtedy, gdy dziecko osiąga wysokie dochody. Rodzic może się rozliczyć z dzieckiem np. wtedy, gdy osiąga ono dochody z najmu mieszkania czy z lokat bankowych. »
Kiedy dochody zagraniczne dzieci nie pozwalają na skorzystanie z ulgi prorodzinnej?
Aktualizacja: 24.10.2011
Pełnoletnie uczące się dziecko uzyskało w roku 2010 dochody ze stosunku pracy w Niemczech, w Polsce nie uzyskało dochodów. Czy rodzice mają prawo do ulgi? »
Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT
Aktualizacja: 13.12.2018
Świadczenia pieniężne i rzeczowe otrzymane przez pracownika ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych są zwolnione z PIT do wysokości 1000 zł rocznie(taki limit obowiązuje od 2018 roku - wcześniej limit wynosił 380 zł). Jeżeli pracownik otrzyma w danym roku z zfśs świadczenia o większej wartości – od nadwyżki ponad 1000 zł powinna zostać pobrana zaliczka na PIT. Świadczenia z funduszu socjalnego są ponadto zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. »
Jak rozliczyć dochody niepełnoletniego dziecka
Aktualizacja: 21.07.2020
Zasadą jest, że osoby, które wychowują małoletnie dzieci (lub dziecko), zarówno własne, jak i przysposobione, powinny dochody tych dzieci podlegające opodatkowaniu na terytorium RP (w tym dochody zagraniczne) doliczyć do własnych dochodów wykazanych w zeznaniu rocznym, jeżeli przysługuje im prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci (art. 7 ust. 1 ustawy o PIT). Doliczenie dotyczy tylko tych dochodów, które dziecko uzyskało przed osiągnięciem pełnoletniości. »
Odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – wyjaśnienia KIP
Aktualizacja: 05.03.2012
Czy można odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne płacone za granicą? Czy składki płacone do KRUS można odliczyć w PIT? Odpowiedzi na te pytania podatników udzielili eksperci Krajowej Informacji Podatkowej. »
Jak dokumentować przekazane darowizny, by skorzystać z odliczenia?
Aktualizacja: 16.02.2011
Warto wiedzieć, jakimi dokumentami potwierdzać udzielone darowizny, by nie mieć później problemu z odliczeniem ich w PIT. Radzą specjaliści z Krajowej Informacji Podatkowej. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Małopolski Instytut Studiów Podatkowych
Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »