reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: podatek od spadków i darowizn

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatek od spadków i darowizn. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatek od spadków i darowizn.

Czy spłata kredytu na kupno domu dla córki rodzi obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn?

Aktualizacja: 06.05.2011

Ze względu na podwyższenie zdolności kredytowej zaciągnęłam wraz z córką kredyt na zakup jej domu. Zabezpieczeniem spłaty kredytu była wyłącznie hipoteka ustanowiona na nabytej nieruchomości. Z umowy kredytowej wynika, że odpowiadamy solidarnie za zadłużenie kredytowe. Ponieważ posiadam środki na spłatę kredytu w całości chcę uregulować dług wobec banku przed terminem spłaty kredytu. Czy w razie uregulowania długu będzie obciążał mnie albo córkę podatek od spadków i darowizn? »

Czy teść może darować zięciowi pieniądze bez podatku?

Aktualizacja: 01.03.2011

Czy darowizna kwoty 50.000 zł z przeznaczeniem jej na budowę domu jednorodzinnego dokonana przez teścia na rzecz zięcia podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To pierwsza darowizna teścia dla zięcia. »

Kiedy organy podatkowe weryfikują wartość spadku?

Aktualizacja: 14.02.2011

W sytuacji gdy uzyskamy majątek w drodze dziedziczenia, dla celów opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn ważne jest ustalenie ceny nabytego majątku. W niektórych przypadkach organy podatkowe mogą weryfikować wartość nabytego majątku. Kiedy może to mieć miejsce i jak wygląda procedura z tym związana? »

Czy Unia Europejska przeprowadzi harmonizację podatku spadkowego

Aktualizacja: 05.10.2010

Komisja Europejska na skutek orzecznictwa ETS oraz rosnącej liczby skarg obywateli Unii Europejskiej zleciła opracowanie raportu mającego na celu odpowiedź na pytanie: w jakim zakresie przepisy dotyczące podatku spadkowego obowiązujące w Państwach Członkowskich mogą naruszać unijną zasadę niedyskryminacji. Jednocześnie raport miał także za zadanie określić skalę problemu podwójnego opodatkowania podatkiem spadkowym w Unii Europejskiej. »

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy zachowku

Aktualizacja: 06.09.2010

Zostałam wydziedziczona odnośnie spadku otwartego w 2005 roku. Teraz po blisko 5 latach sporu sądowego uzyskałam zachowek, który został mi wypłacony w sierpniu 2010 r.. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn jeżeli spadkodawca zmarł przed wejściem w życie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. »

Czy nieodpłatna cesja książeczki mieszkaniowej jest opodatkowana jak darowizna

Aktualizacja: 06.09.2010

Zdaniem organów podatkowych umowa cesji książeczki mieszkaniowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, bowiem nie mamy tu do czynienia z umową darowizny. »

Czy darowizna przedsiębiorstwa na rzecz dziecka jest opodatkowana

Aktualizacja: 31.08.2010

Mój ojciec zamierza darować mi swoją firmę, czyli de facto przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 kodeksu cywilnego. Czy przekazanie przedsiębiorstwa w formie darowizny dokonanej aktem notarialnym będzie powodowało opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn? »

Czy podział majątku wspólnego małżonków podlega podatkowi od spadków i darowizn

Aktualizacja: 31.08.2010

W wyniku sądowego podziału małżeńskiego majątku wspólnego otrzymałam składniki majątku o większej wartości niż mój małżonek bez obowiązku spłaty. Czy od tego nabycia powinnam zapłacić podatek od spadków i darowizn, podobnie jak w przypadku nieodpłatnego zniesienia współwłasności? »

Czy dla zwolnienia podatkowego darowizny pieniędzy wystarczy wysłać przelew na konto jednego z rodziców

Aktualizacja: 31.08.2010

Syn dokonał darowizny na rzecz rodziców pozostających we wspólności małżeńskiej, z tym że kwotę tę przelał w całości na konto ojca. Matka darczyńcy złożyła deklarację SD- Z1 w terminie. Jednak zdaniem urzędu skarbowego nie został spełniony wymóg zwolnienia od podatku, wynikający z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, bo matka nie otrzymała swojej części darowizny na swoje konto bankowe. Czy urząd ma rację? »

Kiedy sprzedaż mieszkania nabytego w drodze darowizny nie będzie powodować utraty ulgi

Aktualizacja: 31.08.2010

W 2006 roku otrzymałam od moich rodziców mieszkanie w drodze darowizny. Notariusz nie pobrał podatku od darowizny z uwagi na treść art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn (upsd), a ja się zobowiązałam mieszkać w tym mieszkaniu przez okres co najmniej 5 lat od dnia zawarcia umowy darowizny. Teraz chciałabym sprzedać to mieszkanie, bo jest już za małe (założyłam rodzinę) ale nie minęło jeszcze 5 lat od aktu notarialnego. Czy mogę to zrobić i nie stracić ulgi? »

Bez uregulowanego podatku od spadków i darowizn nie sprzedasz nieruchomości

Aktualizacja: 31.08.2010

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera wiele nieprzyjemnych z punktu widzenia podatników przepisów (głównie dot. momentu powstania obowiązku podatkowego) - uniemożliwia również w niektórych sytuacjach dokonania czynności w formie aktu notarialnego. »

Jak długi spadkowe wpływają na podatek od spadków

Aktualizacja: 20.04.2010

W ubiegłym miesiącu odziedziczyłem po moim ojcu spadek. W skład spadku wchodzi nieruchomość, niewielka kwota pieniężna, samochód oraz inne mniejsze nieruchomości. Oprócz spadku odziedziczyłem również długi w łącznej kwocie ok. 10 tys. zł. W związku z tym mam pytanie czy opodatkowaniem podlega cała wartość spadku, czy może wartość spadku po odliczeniu długów? »

Ulga mieszkaniowa z ustawy o podatku od spadków i darowizn

Aktualizacja: 01.03.2010

Dziedzicząc lub otrzymując z zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy dom możemy skorzystać tzw. ulgi mieszkaniowej przewidzianej w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Ulga ta występuję również w przypadku uzyskania własności (współwłasność) budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawo do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie. »

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (stan prawny na 27 października 2020 r.)

Aktualizacja: 13.10.2020

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera przepisy dotyczące opodatkowania rzeczy i praw otrzymanych zarówno w drodze umowy i jak i dziedziczenia (a także m.in. zapisów i zachowku) - w tym również kwestię zwolnień od podatku (m.in. zupełnego zwolnienia dla najbliższej rodziny). Tekst ujednolicony, stan prawny na 27 października 2020 r. »

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama