REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

XIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego „Co nowego w Ordynacji Podatkowej - reforma ogólnego prawa podatkowego”

W dniach 23-24 marca 2019r. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się XIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego pod tytułem „Co nowego w Ordynacji Podatkowej - reforma ogólnego prawa podatkowego” organizowana przez Koło Naukowe Prawa Podatkowego Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Obowiązkowy split payment pod koniec 2019 r.

Wiceminister finansów Filip Świtała powiedział, że realny termin wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT (MPP), czyli split payment w niektórych branżach, to „nie wcześniej niż na koniec tego roku”.

Ulga mieszkaniowa - koszty związane z zakupem i montażem klimatyzacji

Wydatki poniesione na remont lokalu mieszkalnego obejmujące zakup i instalację klimatyzacji, która oprócz funkcji schładzania będzie pełnić również funkcję grzewczą korzystają ze zwolnienia w ramach tzw. ulgi mieszkaniowej. Jest to możliwe, gdyż wydatki te zaliczane są przez ustawodawcę do wydatków na własne cele mieszkaniowe.

Biała lista podatników VAT od 1 września 2019 r. – co oznacza dla przedsiębiorców?

Jedną z podstawowych przesłanek zachowania należytej staranności w VAT jest weryfikacja przyszłego kontrahenta pod kątem jego rzetelności. Dokonanie takiej ocena jest dla przedsiębiorcy często kłopotliwe. W celu ułatwienia weryfikacji od 1 września 2019 r. zostanie wdrożona biała lista podatników, zawierająca niezbędne informacje o podatnikach VAT. Biała lista oprócz korzyści niesie ze sobą jednak nowe obowiązki, a nawet sankcje wobec czynnych podatników VAT.

Deklaracja importowa VAT-IM - nowy wzór od 6 marca 2019 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy wzór deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (VAT-IM) oraz załącznika do niej, czyli informacji o dokonanym imporcie towarów (VAT-IM/A). Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie z dniem 6 marca 2019 r.

Postępowanie dowodowe jako część postępowania podatkowego

Rozstrzygnięcie w postępowaniu podatkowym zależy w dużej mierze od zgromadzonego materiału dowodowego. Postępowanie dowodowe nie stanowi jednak obligatoryjnej części postępowania, obowiązek jego przeprowadzenia dotyczy wyłącznie ściśle określonych sytuacji. Kiedy powinno się je przeprowadzić? Jakie są w tym względzie uprawnienia organów?

Uprzednie porozumienia cenowe (APA) - coraz częściej stosowane przez polskich podatników

Advanced Pricing Agreements (APA), czyli uprzednie porozumienia cenowe funkcjonują w Polsce już od kilkunastu lat. Dotychczas jednak, jak podkreśla ekspert Grant Thornton były postrzegane przez podatników jako pewien luksus, dostępny dla największych podatników. Obecnie, dzięki zmianom przepisów, narzędzie jest coraz powszechniej wykorzystywane jest przez polskich podatników.

Czy w kolejnych latach czeka nas podwyżka podatków?

Zdaniem ekspertów zaczyna się zmiana modelu gospodarczego. Konsekwencją może być podwyżka podatków w kolejnej kadencji.

Przepisy dotyczące schematów podatkowych wykraczają poza dyrektywę UE

Zdaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza przepisy o raportowaniu schematów podatkowych wykraczają poza cele dyrektywy UE w tej sprawie. Rzecznik wystąpił do minister finansów Teresy Czerwińskiej z wnioskiem o wydanie objaśnień prawnych w tym zakresie.

Jak zabezpieczyć firmę przed nierzetelnymi kontrahentami

W dobie zaostrzonej walki z przestępstwami skarbowymi, uczestnikiem karuzeli podatkowej może zostać nawet podatnik uczestniczący w łańcuchu dostaw, np. właściciel magazynu, który wynajął pomieszczenie. Z tego względu bardzo istotne jest dokładne zweryfikowanie kontrahenta, w celu zabezpieczenia przedsiębiorstwa przed ryzykiem wynikającym z tego tytułu, w tym odpowiedzialnością karno skarbową.

System opodatkowania firm w Polsce hamuje rozwój przedsiębiorczości

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił raport dotyczący systemu opodatkowania firm w Polsce. Wynika z niego, że najmniejsze firmy płacą w Polsce proporcjonalnie w stosunku do przychodu dużo większe podatki, niż firmy duże.

Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia - ale nie dla lepiej zarabiających

Jeżeli młody człowiek zarabia bardzo dużo, to dla niego zapewne ministerstwo finansów przygotuje jakiś pułap, po to, żeby uniknąć nadużyć - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany czy będzie jakiś pułap w przypadku zerowego PIT dla osób do 26. roku życia.

System monitorowania przewozu towarów a nadużycia w VAT

Celem systemu monitorowania przewozu towarów jest walka z nadużyciami podatkowymi w zakresie podatku VAT i akcyzy. Podmiotami zobowiązanymi do dokonywania zgłoszeń w systemie są co do zasady wszystkie podmioty uczestniczące w transakcji, tj. dostawca, nabywca oraz przewoźnik. Ustawodawca wprowadził również dotkliwe kary dla podmiotów, które nie wypełniają nałożonych na nie obowiązków.

Stawki VAT od 2020 r. – na które towary zostaną obniżone, a na które podwyższone?

Od 1 stycznia 2020 r. mają wejść w życie przepisy wprowadzające nowy sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT. Zmiana systemu pociąga za sobą zmianę samych stawek VAT dla niektórych towarów. W efekcie część stawek VAT zostanie obniżona, część natomiast ulegnie podwyższeniu.

Wpływy z VAT i CIT na sfinansowanie programów społecznych

Premier i członkowie rządu przedstawili źródła finansowania oraz plan wejścia w życie propozycji programowych Prawa i Sprawiedliwości. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że sfinansowanie "piątki PiS" będzie możliwe m.in. dzięki dodatkowym dochodom budżetu z VAT i CIT.

Bezpieczny start w biznesie tylko z doradcą podatkowym

Już wiele tysięcy osób rozpoczynających działalność gospodarczą skorzystało z darmowych konsultacji z doradcami podatkowymi, którzy biorą udział w akcji "Start Biznes". Kandydaci na przedsiębiorców dowiadują się m.in. jak rozpocząć działalność gospodarczą i jaką wybrać formę opodatkowania. Regionalne Oddziały Krajowej Izby Doradców Podatkowych nawiązują stałą współpracę z samorządami miast i gmin. Do Akcji Start Biznes przystąpiło już ponad 500 kancelarii doradztwa podatkowego.

Nowa matryca stawek VAT - co się zmieni?

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadzający nową matrycę stawek VAT. Towary będą przypisane nomenklaturze scalonej (CN). Natomiast kody dla usługi będą oparte o nową klasyfikację wyrobów i usług (PKWiU).

Kursy walut w rachunkowości, podatkach i cłach

Polscy przedsiębiorcy utrzymujący kontakty gospodarcze z zagranicą otrzymują od swoich kontrahentów faktury wystawione w walutach obcych. Sami również wystawiają nierzadko faktury z kwotami wyrażonymi w obcych walutach. Ale dla celów księgowych (bilansowych), podatkowych, czy celnych należności i zobowiązania wyrażone w obcych walutach trzeba przeliczać na złotówki. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Finansów udzieliły wyjaśnień jakie kursy walut trzeba stosować przy tych przeliczeniach.

Zasady opodatkowania nieruchomości komercyjnych - po zmianach od 2019 r.

Przepisy dotyczące minimalnego podatku dochodowego od nieruchomości komercyjnych, wprowadzone na początku 2018 r. nie spotkały się z akceptacją Komisji Europejskiej, która wskazała, że dyskryminują one niektórych podatników. Wobec czego pojawiły się nowe regulacje, obowiązujące od początku 2019 r.

Wydłużenie terminu złożenia zeznania CIT-8 do 31 października 2019 r.

Ministerstwo Finansów wprowadza wydłużony termin do złożenia zeznania CIT-8 do dnia 31 października 2019 r. Zmiana dotyczy m.in. podatników, których rok podatkowy rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2017 r. i zakończy się przed dniem 1 lipca 2019 r., osiągających wyłącznie dochody zwolnione od podatku.

Stawka VAT na leki weterynaryjne

Ministerstwo Finansów przychyliło się do argumentów wysuwanych przez producentów leków, weterynarzy, rolników i wycofało się z pomysłu podwyższenia stawki VAT na leki weterynaryjne. W efekcie stawka VAT na te produkty lecznicze pozostanie na niezmienionym poziomie, czyli 8%.

Zwolnienie podmiotowe w zakresie stosowania kas fiskalnych

Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Co do zasady są to drobni przedsiębiorcy, którzy swoje usługi świadczą na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Taki krąg konsumentów wymaga od przedsiębiorców spełnienia dodatkowych warunków m.in. stosowania kas rejestrujących. Powstaje natomiast pytanie, czy jest to obowiązek bezwzględny?

Import usługi pośrednictwa w nabyciu usługi hotelowej a podatek VAT

Korzystanie z usług serwisów pośredniczących w nabywaniu usług hotelowych staje się coraz bardziej popularne. Podatnicy podatku od towarów i usług (VAT) zastanawiają się, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć w VAT importu tego typu usług od unijnych podatników VAT. Poniżej rozważymy jakie ryzyka w VAT mogą się pojawić w związku z importem usługi pośrednictwa w nabyciu usługi hotelowej.

Ustawa o podatku akcyzowym – zmiany w 2019 r.

W ubiegłym roku została przygotowana nowelizacja zmieniająca ustawę o podatku akcyzowym. Większość z nowych przepisów zaczęła obowiązywać od początku 2019 r. Dodatkowo w drugiej połowie ubiegłego roku pojawiły się dwie inne ustawy, które zmieniły zasady wprowadzone przez samą nowelę. Wskazujemy, jakie ostatecznie zmiany wynikną z tego legislacyjnego bałaganu w 2019 r.

Soki i nektary z 5 proc. stawką VAT, napoje - 23 proc.

W nowej matrycy stawek VAT, jak poinformowało Ministerstwo Finansów, soki i nektary będą podlegać 5 proc. stawce VAT. Natomiast napoje zawierające tylko 20 proc. wkładu owocowego lub mniej zostaną obłożone 23 proc. stawką VAT.

Jak założyć spółkę z o.o.? Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę

Obecnie w Polsce spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej, przede wszystkim ze względu na jej największą zaletę, która wynika już z samej nazwy - ograniczona odpowiedzialności wspólników za długi spółki. Co ciekawe, mimo że ta forma prowadzenia działalności nazywana jest spółką, to można ją prowadzić także samemu - bez jakichkolwiek wspólników.

Czy przekazanie przedsiębiorstwa małżonkowi podlega PIT

W praktyce gospodarczej dochodzi do sytuacji, w której jeden z małżonków przekazuje przedsiębiorstwo na rzecz drugiego małżonka. Czy taka operacja powoduje powstanie obowiązku podatkowego na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT)?

Określenie podstawy opodatkowania w drodze oszacowania

Szacowanie podstawy opodatkowania przez organy podatkowe jest nadzwyczajną i zastępczą formą wymiaru zobowiązań podatkowych. Obowiązek określenia wymiaru opodatkowania w ten sposób ma zastosowanie w ściśle określonych sytuacjach.

W nowej matrycy VAT pączki z jedną stawką - 5 proc.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że według założeń nowej matrycy stawek VAT pączki będą objęte jedną, najniższą 5 proc. stawką VAT. Zgodnie z obecnymi przepisami na pączki obowiązują aż trzy stawki VAT - 5, 8 i 23 proc.

Jeden pączek, trzy możliwe stawki VAT

Tłusty czwartek to szczególna okazja, aby na przykładzie pączków przypomnieć sobie, jak skomplikowany jest polski system naliczania podatku VAT. Fiskus od dłuższego czasu nie jest w stanie podać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak poprawnie opodatkować ten wyrób. Co istotne, to na sprzedawcy ciąży obowiązek dobrania odpowiedniej stawki.

Zasady rozliczania samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej

Z początkiem tego roku zostały wprowadzone istotne zmiany dotyczące rozliczania samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Dotyczą one zarówno pojazdów prywatnych, jak i wykorzystywanych na zasadach umowy leasingu czy majątku trwałego. Obecnie wydatki związane z eksploatacją samochodów podatnicy rozliczają w kosztach z wieloma ograniczeniami.

Poprawa płynności firm - ulga na złe długi w podatkach dochodowych od 2020 r.

Od roku 2019 w ustawie o VAT w art. 89a ust. 1a przewidziano skrócenie terminu do zastosowania ulgi na złe długi ze 150 dni do 90. Ulga ta jednak była już znana przedsiębiorcom – w Polsce korzystało z niej średniorocznie kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy podatników. Natomiast zupełnie nową regulacją w polskim porządku prawnym będzie art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 18f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Ulga rehabilitacyjna - wydatki na leki

Podatnik spełanijący przewidziane przez ustawodawcę warunki może odliczyć wydatki poniesione na leki w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł.

Podatek od linków coraz bliżej

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego poparła porozumienie dotyczące dyrektywy o prawach autorskich, mającej regulować zamieszczanie i wykorzystywanie treści w internecie. Jedna ze zmian zakłada rozwiązanie, żeby platformy, takie jak np. Facebook, płaciły posiadaczom praw autorskich za publikowane przez użytkowników treści (tzw. podatek od linków).

Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu zaliczki w WDT

Zgodnie z przepisami o podatku VAT obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) powstanie 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dostarczony zostanie towar. Natomiast otrzymanie zaliczki z tytułu WDT, jak i udokumentowanie tej zaliczki fakturą nie wpływa na powstanie obowiązku podatkowego.

Jakie są zasady poboru podatku u źródła

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące poboru podatku u źródła. W efekcie zwolnienie od podatku oraz stosowanie obniżonych stawek w momencie wypłaty należności w wielu przypadkach będzie niemożliwe, co doprowadzi do realnego wzrostu opodatkowania. Problemem jest także możliwość późniejszego odzyskania nadwyżki.

Podatek od nieruchomości obciąża posiadacza zależnego

W przypadku wydzierżawienia lub wynajęcia rzeczy będącej w trwałym zarządzie, podatnikiem podatku od nieruchomości będzie dzierżawca (najemca) jako posiadacz zależny nieruchomości na podstawie umowy zawartej z właścicielem. Umowy tego typu powodują, że podatnikiem jest posiadacz zależny, a nie trwały zarządca.

Jak rozliczać koszty firmowych samochodów osobowych?

Firmy mają problem z rozliczaniem leasingu operacyjnego i kosztów eksploatacji samochodów według nowych zasad, obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. Ministerstwo Finansów ma dopiero wydać objaśnienia, jak stosować nowe regulacje. Nie ułatwia to ani prowadzenia działalności przedsiębiorcom, ani pracy księgowym.

Nowy wzór deklaracji VAT-13 od 1 czerwca 2019 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy wzór deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług przedstawiciela podatkowego - VAT-13. Rozporządzenie wprowadzające nową wersję deklaracji ma wejść w życie z dniem 1 czerwca 2019 r.

Nowa Ordynacja podatkowa - czynności sprawdzające

Projekt nowej Ordynacji podatkowej, znajdujący się obecnie na etapie opiniowania, określany jest jako innowacyjny. Nie wszystkie jednak propozycje są rewolucyjne. Część z nich jest jedynie drobną korektą obowiązujących przepisów, dotyczy to m.in. czynności sprawdzających.

Korepetytorzy mogą skorzystać z każdej formy opodatkowania

Nauczyciel (korepetytor) udzielający lekcji na godziny ma kilka możliwości opodatkowania świadczonych przez siebie usług. Wskazujemy jakie to są formy opodatkowania i jakie należy spełniać warunki, aby z nich skorzystać.

Ulga mieszkaniowa – spłata udziału w nieruchomości byłego małżonka

Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej uwarunkowana jest koniecznością wydania uzyskanych środków na własne cele mieszkaniowe. Powstaje w związku z tym pytanie czy spłata udziału byłego małżonka w lokalu mieszkalnym może stanowić wydatek na cele mieszkaniowe? Jakie jest stanowisko organów podatkowych w tej kwestii?

Bony towarowe i usługowe - opodatkowanie VAT w 2019 roku

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują zmienione zasady opodatkowania VAT bonów na towary lub usługi. Nowe przepisy mają na celu wdrożenie do polskiego systemu podatkowego postanowień dyrektywy Rady (UE) 2016/1065.

Zwolnienie z PIT dla pracowników do 26. roku życia

Zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, a także obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie podatku PIT dla wszystkich osób pracujących. To nowe propozycje podatkowe zapowiedziane przez PiS.

Nieświadome uczestnictwo w karuzeli VAT - możliwość odliczenia przy zachowaniu należytej staranności

Tylko ten podmiot uczestniczący w łańcuchu dostaw karuzeli VAT, który dołożył należytej staranności kupieckiej i nie miał, oraz nie mógł mieć świadomości uczestnictwa w tej karuzeli, może mieć prawo do odliczania VAT z faktur dotyczących tych transakcji. Dołożenie takiej należytej staranności dotyczy w szczególności podmiotu pośredniczącego w obrocie towarem, a więc nie dysponującego towarem handlowym w sposób materialny.

Demografia a rynek pracy - konieczne uproszczenie podatków i podniesienie kwoty wolnej

W celu przeciwdziałania negatywnemu wpływowi demografii na rynek pracy i gospodarkę, należy m.in. ściągnąć do kraju Polaków przebywających na emigracji. Aby tego dokonać konieczne jest przede wszystkim uproszczenie systemu podatkowego, podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz urynkowienie prawa budowlanego.

Zeznania roczne PIT w 2019 r. - nowości i ciekawostki

Pierwsze formularze podatkowe PIT za 2018 r. zostały już złożone. Do końca stycznia mieli na to czas podatnicy rozliczający się według ryczałtu i karty podatkowej. Pozostali natomiast powinni spełnić ten obowiązek do końca kwietnia. Warto zwrócić uwagę, że w 2019 roku pojawiło się trochę nowości w rozliczaniu podatku dochodowego.

Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego - dodatkowe rodzaje paliw

Sejm przyjął ustawę o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Nowe regulacje uzupełniają listę rodzajów paliwa, od którego można odliczyć akcyzę.

Szerszy katalog podmiotów obsługiwanych przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe

Powiększy się grono podatników i płatników obsługiwanych przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe. Od 1 kwietnia 2019 r. urzędy te będą rozliczać dodatkowo spółki wchodzące w skład podatkowych grup kapitałowych oraz spółki, których co najmniej jedna akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzona do obrotu w alternatywnym systemie obrotu.

Bariery prawne hamują rozwój firm rodzinnych

W ostatnich miesiącach nie brakowało rządowych programów skierowanych do przedsiębiorców. Konstytucja Biznesu, ulga na start czy obniżenie stawki CIT dla małych firm miały poprawić warunki funkcjonowania przedsiębiorstw. Inne jednak wnioski płyną z kontroli Najwyższej Izby Kontroli, która zwraca uwagę na potrzebę likwidacji barier prawnych, blokujących rozwój firm rodzinnych.

REKLAMA