Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu samochód w firmie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące samochód w firmie.
Podatek od środków transportowych
Aktualizacja: 19.08.2013
Zasady dotyczące obliczania podatku od środków transportowych zostały określone w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Podatek od środków transportowych płatny jest w dwóch ratach: do 15 lutego i 15 września każdego roku. Jak opłacać podatek od środków transportowych? »
Sprzedaż samochodu ze zwolnieniem z VAT - korekta VAT naliczonego
Aktualizacja: 06.08.2013
Kupiliśmy w styczniu 2013 r. samochód osobowy o wartości 68 000 zł. Wprowadziliśmy go do środków trwałych. Ze względu na pogorszenie sytuacji finansowej w lipcu zamierzamy go sprzedać. Będziemy już mogli zastosować zwolnienie. Czy w związku z tym musimy korygować cały odliczony VAT (6000 zł) czy 4/5 tej kwoty? »
Odliczenie VAT od samochodów - zmiany w 2014 r.
Aktualizacja: 12.09.2013
W 2014 r. zmienią się przepisy w zakresie odliczania VAT przy zakupie samochodów oraz wydatków związanych z ich użytkowaniem. Będzie obowiązywał nowy limit odliczenia, czyli 50 proc. kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 8 tys. zł. »
Akcyza i cło od karetek pogotowia i innych pojazdów sanitarnych
Aktualizacja: 29.07.2013
Związek Producentów i Dystrybutorów Pojazdów Sanitarnych ostrzega, że ich branża znalazła się na skraju bankructwa na skutek działań urzędów celnych i skarbowych oraz nieprecyzyjnych regulacji prawnych. Od wielu miesięcy producenci i dystrybutorzy pojazdów sanitarnych są nieustannie kontrolowani przez służby celne i skarbowe, nakładające wsteczny podatek akcyzowy za lata 2006 - 2009. »
Wycena środka trwałego wprowadzonego do ewidencji
Aktualizacja: 19.07.2013
Podatnik może dokonać samodzielnej wyceny w celu ustalenia wartości początkowej środka trwałego, po raz pierwszy wprowadzonego do ewidencji środków trwałych. »
Odliczenie VAT od samochodów demonstracyjnych
Aktualizacja: 06.07.2013
Podatnicy mogą odliczyć cały VAT naliczony od nabywanych pojazdów wykorzystywanych jako pojazdy demonstracyjne (testowe). Jednak, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, trzeba opodatkować jakikolwiek użytek tych samochodów niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą, w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników. »
Samochód osobowy w firmie - od zakupu do sprzedaży
Aktualizacja: 28.06.2013
Samochód osobowy stanowi często składnik majątku firmy. Jego zakup, późniejsza eksploatacja i sprzedaż są regulowane przez wiele przepisów zarówno podatkowych, jak i wynikających z prawa bilansowego. »
Jak amortyzować samochód nabyty przez współmałżonka przedsiębiorcy
Aktualizacja: 05.07.2013
Przedsiębiorca może dokonywać amortyzacji samochodu współmałżonka, który jest wykorzystywany na potrzeby prowadzenia działalności, ale jedynie w przypadku, gdy nabycie samochodu miało miejsce po zawarciu małżeństwa. »
Zmiany w VAT 2014. Skorzystają firmy kupujące droższe auta
Aktualizacja: 14.05.2013
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie zmian w VAT w 2014 r. przy nabyciu samochodów osobowych i wydatków związanych z ich wykorzystywaniem w firmie. Jeżeli zmiany wejdą w życie, zyskają przedsiębiorcy, którzy nabędą droższe auta. »
Wycofanie samochodu z działalności - skutki w VAT w 2013 r.
Aktualizacja: 06.05.2013
Samochód został kupiony na fakturę VAT marża, więc nie został naliczony VAT. Pojazd był kilkakrotnie naprawiany i od tych zakupów odliczaliśmy VAT. Z faktur tych wynika, że nabyliśmy usługi naprawy (wartość wymienianych części została wliczona w wartość usługi). Teraz wycofujemy samochód z działalności i przekazujemy go na cele osobiste. Czy to przekazanie podlega VAT? »
Rozliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing
Aktualizacja: 04.04.2013
Do 31 grudnia 2013 r. przedłużono dotychczasowe zasady odliczania VAT od nabycia i leasingu samochodów oraz od zakupu paliwa do ich napędu. Nie oznacza to, że zasady odliczania VAT przez leasingobiorców się nie zmieniają. »
Służbowa komórka i samochód menedżera opodatkowane?
Aktualizacja: 31.07.2013
Z niedawnego wyroku NSA wynika, iż podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodem osób zatrudnionych na podstawie kontraktów menedżerskich są wszelkie świadczenia otrzymane w celu wykonania usługi, w tym m.in. służbowa komórka i samochód. »
Osoba niepełnosprawna nie zapłaci pcc od zakupu samochodu
Aktualizacja: 25.09.2019
Umowy nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym także umowy sprzedaży, z zasady skutkują powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Od tej generalnej zasady istnieją jednak pewne odstępstwa, o których wato pamiętać. Zwolnieniem został objęty między innymi zakup sprzętu rehabilitacyjnego, wykorzystywanego na potrzeby własne podatnika. »
Koszty używania samochodu zastępczego - ewidencja przebiegu pojazdu
Aktualizacja: 15.03.2013
W sytuacji uszkodzeń pojazdów będących własnością pracodawcy korzystają oni niekiedy z samochodów zastępczych otrzymanych od ubezpieczyciela na podstawie np. OC sprawcy bądź własnego AC. Jakie rodzi to konsekwencje po stronie korzystającego z takiego samochodu służbowego? Czy koszty poniesione na eksploatację samochodu zastępczego są dla podatnika kosztem uzyskania przychodu? »
Samochód służbowy przychodem menedżera?
Aktualizacja: 12.06.2014
Ministerstwo Finansów zaprezentowało łagodniejszą dla podatników interpretację w zakresie skutków podatkowych korzystania przez menedżerów ze sprzętu firmowego niż NSA w wyroku z 6 grudnia 2012 r. Zdaniem resortu finansów nie można przyjąć, że osoba zatrudniona w firmie na podstawie kontraktu menedżerskiego – oprócz przychodu wynikającego z odpłatności za czynności wykonywane w ramach kontraktu – uzyskuje dodatkowy przychód z nieodpłatnych świadczeń z tytułu korzystania ze sprzętu należącego do firmy. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »