REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Stopy procentowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego [7 marca o godz. 15:00]

Dzisiaj, 7 marca odbędzie się konferencja prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego, poświęcona ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce, w związku z zakończonym wczoraj posiedzeniem RPP. Rozpocznie się o godzinie 15:00 i będzie transmitowana na żywo przez NBP.

Konferencja Glapińskiego dzisiaj [na żywo 7 marca]

Dzisiejsza konferencja prasowa Adama Glapińskiego, prezesa NBP, z dnia 7 marca 2024 roku. Oglądaj transmisję na żywo.

Stopy procentowe NBP bez zmian do końca 2024 roku? [prognoza Banku Pekao] "Spadek inflacji w pobliże celu NBP będzie tymczasowy"

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się we wtorek 6 lutego 2024 r. posiedzeniu – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. Dodał, że według prognoz Pekao RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie co najmniej do końca roku.

Posiedzenie RPP 6-7 lutego. Zdaniem ekonomistów do marca RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian

Posiedzenie RPP 6-7 lutego. Ekonomiści są zgodni co do tego, że nie należy się spodziewać obniżek stóp procentowych w lutym 2024 roku. To oznacza, że raty kredytów konsumenckich i hipotecznych nie będą się zmieniać w odczuwalny sposób. 

"Inflacja" po raz kolejny ekonomicznym słowem roku

"Inflacja" po raz kolejny została wybrana ekonomicznym słowem roku 2023, kontynuując trend z 2022 roku - informuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Stopy procentowe NBP bez zmian od 9 stycznia. Co dalej ze stopami NBP w 2024 roku?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 8-9 stycznia 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Wzrost wynagrodzeń w 2024 roku a zdolność kredytowa

Wzrost wynagrodzeń w 2024 roku a zdolność kredytowa. "Wzrost wynagrodzeń w 2024 r. może podnieść zdolność kredytową Polaków o kilka do kilkunastu proc.- napisał w opublikowanej dzisiaj analizie główny analityk HRE Investment Trust Bartosz Turek.

Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Czy czeka nas zmiana stóp procentowych?

Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "RPP nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się dzisiaj grudniowym posiedzeniu" – powiedział ekonomista ING BSK Adam Anotniak. Jego zdaniem, pauza w obniżkach stóp potrwa co najmniej do marca.

Kiedy odbędą się posiedzenia RPP w 2024 r.? NBP opublikował harmonogram

Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w 2024 roku odbędą się według ściśle określonego harmonogramu. Narodowy Bank Polski (NBP) przygotował stosowny plan, który właśnie został opublikowany.

Czas taniego pieniądza przeminął. Rentowność obligacji będzie niszcząca dla rynku?

Czas taniego pieniądza przeminął i zostaliśmy z problemem finansowania bardzo dużego zadłużenia poprzez emitowanie obligacji. Bardzo istotne okaże się na ile skutecznie banki centralne walczyły z inflacją, dotyczy to USA i także Polski.

Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

Prezes NBP: inflacja w Polsce 6-7 proc. na koniec 2023 roku - w 2024 roku będzie „szybko spadać”

Prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie dla PAP Biznes poinformował, że po obniżce stóp procentowych we wrześniu przestrzeń do ich dalszych obniżek znacząco zawęziła się. Zdaniem Glapińskiego na koniec 2023 roku inflacja w Polsce powinna wynosić pomiędzy 6 a 7 proc., a w 2024 roku będzie dalej „szybko spadać”. NBP opublikuje pełną najnowszą projekcję inflacji i PKB w listopadzie. 

Dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Czy będzie obniżka stóp procentowych?

Dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej rozpoczyna się we wtorek, 5 września br. Ekonomiści uważają, że RPP na wrześniowym posiedzeniu rozpocznie cykl cięć stóp procentowych; ich zdaniem spadną one o 0,25 pkt. proc.

Obniżka stóp procentowych NBP po wakacjach 2023 roku?

Wiesław Janczyk, członek Rady Polityki Pieniężnej uważa, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych NBP po wakacjach (we wrześniu lub w październiku 2023 roku) wydaje się w pełni uzasadniona. Jego zdaniem na początek możliwe byłyby ostrożne ruchy po -25 pb., choć wyceny rynkowe wskazują nawet na możliwość większych obniżek. Wiele zależy jednak od kolejnych danych potwierdzających zejście inflacji do jednocyfrowych wartości.

Czy stopy procentowe spadną? Wakacje mogą być decydujące

Odbywające się w lipcu posiedzenie RPP raczej nie przyniesie niespodzianek. Najpewniej stopy procentowe zostaną na tym samym poziomie co najmniej do końca sierpnia. Nadzieja na obniżki pojawia się wraz z końcem wakacji. Decydujące będzie jednak to jak zachowywać się będzie inflacja.

Stopy procentowe NBP bez zmian w czerwcu 2023 r.

Rada Polityki Pieniężnej w czasie posiedzenia w dniach 5-6 czerwca 2023 r. nie podjęła decyzji o zmianie wysokości żadnej stopy procentowej NBP. Stopa referencyjna wynosi nadal 6,75 proc.

Szansa na obniżkę stóp procentowych w czwartym kwartale tego roku

Jeżeli nie zajdą jakieś absolutnie nadzwyczajne okoliczności, jak kolejny wielki kryzys energetyczny, to inflacja będzie spadała do końca roku i jest nadzieja na obniżkę stóp procentowych jeszcze w czwartym kwartale tego roku - powiedział premier

Czy stopy procentowe NBP spadną po wakacjach 2023? Tańsze kredyty hipoteczne jeszcze przed wyborami?

Stopy procentowe NBP mogą być obniżone i to już po wakacjach 2023 roku – tak sugerują notowania kontraktów terminowych na WIBOR. Czy tak faktycznie się stanie? To się dopiero okaże, ale jeśli taki scenariusz będzie realizowany, to rata kredytu może spaść o około 5% do końca tego roku. 

Stopy NBP 2023. Bez zmian do końca roku? Kiedy obniżka stóp?

Stopy NBP nie zmieniają się od września 2022 r. 5 kwietnia 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz nie zmieniła stóp procentowych. Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego stopy procentowe pozostaną bez zmian przez cały 2023 r.

NBP: Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych - poinformował w środę Narodowy Bank Polski.

Kredyty hipoteczne w strefie euro - luty 2023

Podniesienie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (EBC) doprowadziły do gwałtownego zaostrzenia warunków finansowania. Gospodarstwa domowe w strefie euro przerzucają się na kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu, licząc na szybki powrót do niższych stóp procentowych. Pojawiają się pierwsze efekty wyższych kosztów kredytów - wynika z analiz ekspertów Allianz Trade.

Stopy procentowe NBP bez zmian w lutym 2023 r.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała po posiedzeniu w dniach 7-8 lutego 2023 r. wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 6,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Ankietowani przed posiedzeniem analitycy spodziewali się braku zmian stóp procentowych.

Inflacja a mieszkanie - koszty utrzymania, czynsze. Lepiej być właścicielem niż najemcą

Wyższa inflacja skutkuje wyższymi stopami procentowymi, drożeją kredyty, co wpływa negatywnie na popyt na rynku mieszkaniowym. Dotkliwiej uderzać to jednak może po kieszeni najemców niż właścicieli - wynika z analiz ekspertów.

Wakacje kredytowe zostaną przedłużone?

Wakacje kredytowe zostaną na dłużej? Przedłużenie wakacji kredytowych zależne będzie od wysokości stóp procentowych, decyzje zapadną w połowie roku - powiedział na briefingu rzecznik rządu Piotr Müller.

Stopy procentowe NBP - co nas czeka w 2023 roku. Kiedy stopy zaczną spadać?

Zdaniem analityków banku ING decyzja RPP z 4 stycznia 2023 r. dot. pozostawienia stóp procentowych bez zmian oznacza, że cykl podwyżek stóp został w praktyce zakończony. Ich zdaniem z powodu inflacji nie ma warunków, aby stopy zaczęły spadać w 2023 roku. Natomiast wg analityków PKO Banku Polskiego, trwająca od września 2022 r. „pauza” w cyklu podwyżek przerodzi się w jego koniec, a w III lub IV kwartale 2023 r. RPP może ostrożnie rozpocząć obniżki stóp procentowych NBP.

Stopy procentowe NBP 2023 - bez zmian od 5 stycznia

Rada Polityki Pieniężnej na kończącym się 4 stycznia 2023 r. dwudniowym posiedzeniu nie zmieniła oprocentowania stóp procentowych NBP. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, pozostała na poziomie 6,75 proc.

Jaka inflacja i stopy procentowe NBP w 2023 roku? Prognozy ekspertów

Inflacja w 2023 r. – z 50-proc. prawdopodobieństwem – powinna wynieść między 11,7 proc. a 15,3 proc. – wynika z prognoz ekspertów, którzy wzięli udział w opublikowanej 2 stycznia 2023 r. ankiecie makroekonomicznej NBP. Prognoza centralna zakłada inflację równą 13,6 proc. Natomiast w ustawie budżetowej na 2023 r. przyjęto założenie, że inflacja średnioroczna wyniesie 9,8 procent. 6 lutego 2023 r. prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys wyraził pogląd, że inflacja spadnie poniżej 10 proc. w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy. "Osobiście oczekuję, że w grudniu 2023 r. inflacja może wynieść 6 proc." - powiedział 9 lutego 2023 r. na konferencji prasowej Prezes NBP Adam Glapiński. Jesteśmy w momencie silnego spowolnienia konsumpcji i szczytu inflacji, od marca 2023 r. inflacja powinna zacząć spadać - powiedziała 6 marca 2023 r. minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Stopy procentowe NBP 2022. W grudniu nie będzie podwyżki?

Jeśli wierzyć przewidywaniom rynkowym i komentarzom ekonomistów, to stopy procentowe w Polsce pozostaną na niezmienionym poziomie. Tym samym grudzień będzie trzecim miesiącem z rzędu, w którym RPP nie podniesie stóp procentowych.

Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2023 roku

Narodowy Bank Polski opublikował harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2023 roku. Posiedzenia decyzyjne RPP będą dwudniowe. Pierwsze posiedzenie RPP w 2023 r. zaplanowano na 3-4 stycznia. NBP podał także terminy publikacji opisów dyskusji Rady Polityki Pieniężnej w 2023 roku. W 2022 roku posiedzenia decyzyjne RPP były jednodniowe - ostatnie w tym roku odbędzie się 7 grudnia 2022 roku.

Czy można się spodziewać kolejnych podwyżek stóp procentowych?

Pomimo wysokiej inflacji kolejne podwyżki stóp procentowych są mało prawdopodobne – ocenia analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki. Jego zdaniem szczyt inflacji prawdopodobnie wystąpi w lutym 2023 r.

Stopy procentowe NBP 2022 - bez zmian od 10 listopada

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 9 listopada 2022 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wynosi od 8 września br. 6,75 proc.

WIBOR już uwzględnia listopadową decyzję RPP. Oprocentowanie kredytów i lokat - listopad 2022

Gdyby wierzyć notowaniom rynkowym, to oprocentowanie lokat i kredytów może w Polsce jeszcze w najbliższych miesiącach wzrosnąć. Po niespodziewanej październikowej pauzie w podnoszeniu stóp procentowych powoli rośnie jednak też grono ekonomistów opowiadających się za kresem podwyżek stóp procentowych w Polsce. Decyzja należy do RPP.

Wiceprezes NBP: inflacja zacznie silnie spadać od marca; na koniec 2023 r. będzie jednocyfrowa

Szczyt inflacji będzie przypadać na pierwsze miesiące 2023 r., a od marca ma zacząć silnie spadać - powiedziała w poniedziałek wiceprezes NBP Marta Kightley. Dodała, że na koniec przyszłego roku inflacja ma być jednocyfrowa.

Stopy procentowe NBP 2022 - bez zmian od 6 października

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 5 października 2022 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wynosi od 8 września br. 6,75 proc.

Inflacja we wrześniu 2022 r. Jaka podwyżka stóp procentowych NBP w październiku?

Inflacja we wrześniu wyniosła 17,2 proc. rdr wobec oczekiwań rynku na poziomie 16,6 proc. rdr - wynika z flash szacunku GUS. Presja cenowa rozlewa się na inflację bazową, która mogła wzrosnąć do rekordowych 10,7 proc. rdr - szacują ekonomiści. Ich zdaniem, na przyszłotygodniowym posiedzeniu RPP może zdecydować się na mocniejszą niż 25 pb. podwyżkę stóp procentowych.

Czym jest indeks WIRD, który ma zastąpić WIBOR?

WIRD, czyli Warszawski Indeks Rynku Depozytowego, ma stać się najważniejszym czynnikiem decydującym o wysokości oprocentowania kredytów w Polsce. Jeżeli tak się stanie, WIRD zastąpi dość powszechnie krytykowany WIBOR. Co to dokładnie jest WIRD? Od czego zależy? Jak wpłynie na raty kredytów? Czy okaże się korzystniejszy i bardziej przejrzysty z perspektywy polskich kredytobiorców niż WIBOR?

Stopy procentowe NBP 2022 - podwyżka o 0,25 pkt proc. od 8 września

Rada Polityki Pieniężnej podniosła 7 września 2022 r. (ze skutkiem od 8 września br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 6,50 do 6,75%.

Samochód używany na kredyt. Rodzaje kredytów samochodowych

Samochód używany kupujemy coraz częściej na kredyt. Jakie są rodzaje kredytów samochodowych dostępne aktualnie na polskim rynku?

Ostatnia podwyżka stóp procentowych NBP we wrześniu 2022 r.? Obniżki stóp pod koniec 2023 roku?

Wrzesień 2022 roku w polityce monetarnej może być pożegnaniem z podwyżkami, RPP prawdopodobnie podwyższy stopy procentowe ostatni raz w tym cyklu i przejdzie w tryb "wait and see" – ocenia kierownik zespołu analiz makroekonomicznych PKO BP Marta Petka-Zagajewska. Istotne spowolnienie gospodarki i hamowanie inflacji będzie sygnałem dla RPP, żeby pod koniec 2023 r. rozpocząć obniżki.

Stopy procentowe NBP 2022. Glapiński: jedna albo dwie podwyżki po 25 pb

Zdaniem Prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego w 2022 roku Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy jeden raz o 25 pb (0,25 punktu procentowego) lub dwa razy po 25 pb. Możliwy jest też wariant czasowego wstrzymania podwyższania stóp procentowych NBP.

WIBOR i raty kredytowe w lipcu 2022 r. – zatrzymanie wzrostów? Co dalej?

W lipcu 2022 roku, mimo kolejnej podwyżki stóp procentowych NBP, stawki WIBOR 3M i 6M, od których zależy wielkość rat kredytowych, spadły odpowiednio do 7,00 i 7,30%. Widać światełko w tunelu dla polskich kredytobiorców. Czy drastyczny wzrost rat kredytowych już za nami?

Odsetki ustawowe w 2022 roku (kapitałowe i za opóźnienie) - zmiany od 8 lipca

Odsetki ustawowe 2022 - zmiany od 8 lipca. Z uwagi na podwyższenie stopy referencyjnej NBP (z 6,00% do 6,50% w skali roku), podwyższeniu uległa od 8 lipca 2022 r. wysokość odsetek ustawowych (kapitałowych) i odsetek ustawowych za opóźnienie - określonych w kodeksie cywilnym. Od 8 lipca 2022 r. wzrosła również wysokość stopy lombardowej NBP (do 7,00% w skali roku), co spowodowało także automatyczne (z mocy prawa) podwyższenie (do 16%) podstawowej stawki odsetek od zaległości podatkowych i odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (także ze skutkiem od 8 lipca br). Ponadto od 1 lipca zmieniła się wysokość odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych" - bowiem do ustalenia wysokości tych odsetek (za okres od 1 lipca do dnia 31 grudnia 2022 r.) stosuje się stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu 1 lipca 2022 r.

Jaki leasing wybrać w II połowie 2022 roku? Rosnące stopy procentowe i WIBOR a raty leasingowe

Jaką najkorzystniejszą formę leasingu wybrać w czasie wysokich stóp procentowych? Co lepsze - duży wkład własny, duża kwota wykupu, a może długi okres spłaty? Podwyżka WIBOR-u o 1 pkt. proc. powoduje aktualnie wzrost raty leasingu na średniej klasy nowy samochód o 42 zł netto – wynika z szacunków Carsmile. Przed podwyżkami stóp może zabezpieczać wynajem długoterminowy ze stałą ratą.

Ekspert: po wakacjach stopy procentowe powinny jeszcze wzrosnąć

Po wakacjach stopy procentowe powinny jeszcze wzrosnąć, obecnie trudno jednak określić, kiedy zakończy się cykl zacieśniania polityki pieniężnej - ocenia analityk Ebury Roman Ziruk. Odnosząc się do lipcowej rewizji projekcji inflacji i PKB stwierdził, że przyszły rok rysuje się dość pesymistycznie.

Stopy procentowe NBP 2022 - podwyżka o 0,50 pkt proc. od 8 lipca

Rada Polityki Pieniężnej podniosła 7 lipca 2022 r. (ze skutkiem od 8 lipca br.) wszystkie stopy procentowe o 0,50 pkt proc (50 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 6 do 6,50%.

Odsetki ustawowe w 2022 roku (kapitałowe i za opóźnienie) - zmiany od 9 czerwca

Odsetki ustawowe 2022 - zmiany od 9 czerwca. Z uwagi na podwyższenie stopy referencyjnej NBP (z 5,25% do 6,00% w skali roku), podwyższeniu uległa od 9 czerwca 2022 r. wysokość odsetek ustawowych (kapitałowych) i odsetek ustawowych za opóźnienie - określonych w kodeksie cywilnym. Od 9 czerwca 2022 r. wzrosła również wysokość stopy lombardowej NBP (do 6,50% w skali roku), co spowodowało także automatyczne (z mocy prawa) podwyższenie (do 15%) podstawowej stawki odsetek od zaległości podatkowych i odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (także ze skutkiem od 9 czerwca br). Od 9 czerwca nie zmieniła się natomiast wysokość odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych" - do ustalenia wysokości tych odsetek (za okres od 1 stycznia do dnia 30 czerwca) stosuje się stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu 1 stycznia 2022 r. Ale już teraz wiadomo, że stawka odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych" mocno wzrośnie od 1 lipca 2022 r.

Ekonomista PKO BP: przed nami prawdopodobnie jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych w lipcu

Spodziewaliśmy się, że podwyżki stóp procentowych zbliżają się do końca; wypowiedzi prezesa NBP to potwierdzają, że przed nami być może tylko jeszcze jedna podwyżka w lipcu - powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Zaznaczył, że istnieje ryzyko przedłużenia się cyklu podwyżek

REKLAMA