Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT.
Krajowa informacja podsumowująca VAT-27 – zasady składania
Aktualizacja: 05.05.2016
Krajowa informacji podsumowująca VAT-27 przeznaczona jest dla podatników dokonujących sprzedaży towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT oraz sprzedawców usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów. Deklarację VAT-27 składa się za okresy rozliczeniowe, w których powstaje obowiązek podatkowy od sprzedaży towarów i usług opodatkowanych u nabywcy na zasadzie odwrotnego obciążenia. »
Jak skorygować błędne dane nabywcy na fakturze
Aktualizacja: 21.07.2020
W przypadku, gdy nabywca otrzyma fakturę zawierającą błędy w elementach nazwy sprzedawcy lub nabywcy albo oznaczenia towaru lub usługi, może je skorygować notą korygującą. Należy jednak podkreślić, że wystawienie noty korygującej nie może prowadzić do zmiany podmiotu umowy sprzedaży. W przypadku, gdy błędne są wszystkie dane nabywcy wskazane na fakturze, nie jest dopuszczalne jej korygowanie w drodze noty korygującej. Jedynym sposobem naprawienia tego typu błędu jest wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę. »
Obowiązek przesyłania rejestrów VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego
Aktualizacja: 02.06.2016
Obowiązek comiesięcznego generowania rejestru VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) obejmie w pierwszej kolejności dużych przedsiębiorców, już od 1 lipca 2016 r. Od tego miesiąca organy podatkowe mają również prawo żądać od dużych podatników innych danych w przypadku ewentualnej kontroli (np. obejmujących struktury wyciągu bankowego czy ksiąg rachunkowych). »
VAT na ebooki przed Trybunałem Sprawiedliwości UE
Aktualizacja: 02.06.2016
14 czerwca odbędzie się rozprawa przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zgodności unijnej dyrektywy o wyższym w stosunku do tradycyjnych wydawnictw, opodatkowaniu podatkiem VAT ebooków. Chodzi o zgodność tej dyrektywy m.in. z zasadą równości zawartą w art. 20 Karty Praw Podstawowych UE. »
Skarb Państwa powoła spółkę celową do walki z wyłudzeniami VAT
Aktualizacja: 31.05.2016
Prezydent podpisał ustawę, która ma umożliwić powołanie przez Skarb Państwa specjalnej spółki celowej odpowiedzialnej za opracowanie systemu informatycznego, który pomoże w walce z wyłudzeniami podatku VAT. »
Jak poprawić pomyłkę w przelewie do urzędu skarbowego
Aktualizacja: 31.05.2016
Do podstawowych obowiązków związanych z prowadzeniem firmy należy dokonywanie przelewów na rzecz państwa. Niejednokrotnie zdarza się tu, że przedsiębiorca – z różnych względów – popełnia jakiś błąd. A to zapłaci zbyt niską lub zbyt wysoką kwotę, a to pomyli numer konta albo urząd skarbowy. Podpowiadamy, jak naprawić swoją pomyłkę. »
Jak walczyć z oszustwami w VAT
Aktualizacja: 30.05.2016
Skuteczna walka ze zorganizowanymi grupami przestępczymi wyłudzającymi VAT, to przede wszystkim działania prokuratury i służb specjalnych. Mniejsze znaczenie mają tu zmiany prawa - twierdzi doradca podatkowy Radosław Piekarz z Klubu Jagiellońskiego. »
Motorower, skuter i motocykl – jak przedsiębiorca rozliczy VAT?
Aktualizacja: 25.05.2016
Bez odpowiedniego pojazdu wielu przedsiębiorców nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Co warte podkreślenia, w firmie można użytkować nie tylko samochód. Motocykl, motorower czy skuter to również świetna opcja. Uwaga jednak – użytkowanie każdego z nich wymaga odpowiedniego rozliczenia pod kątem VAT. A to może okazać się nie tak łatwe. »
Oszustwa podatkowe w zakresie VAT w obrocie olejem rzepakowym
Aktualizacja: 25.05.2016
Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju informują o zagrożeniu oszustwami w zakresie VAT, które występują w obrocie olejem rzepakowym. Jest to bowiem obszar szczególnie narażony na wyłudzanie nienależnego zwrotu VAT lub unikanie zapłaty należności budżetowych z tego tytułu. »
Uszczelnienie poboru VAT w obrocie paliwami od 1 sierpnia 2016 r.
Aktualizacja: 25.05.2016
Uszczelnienie poboru podatku VAT, przede wszystkim w związku z obrotem paliwami ciekłymi, to cel projektu nowelizacji ustawy o VAT, który rząd przyjął podczas posiedzenia w dniu 24 maja. Ministerstwo Finansów szacuje, że budżet zyska na tym rozwiązaniu około 2,5 mld zł rocznie. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 sierpnia 2016 r. »
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy udzielaniu licencji
Aktualizacja: 23.05.2016
W przypadku udzielonej licencji, jeżeli podatni będzie otrzymywał poszczególne płatności, przed wykonaniem usługi (z góry), wówczas zastosowanie będzie miał art. 19a ust. 8 tej ustawy o VAT. W związku z czy moment powstania obowiązku podatkowego należy rozpoznać z chwilą otrzymania płatności w odniesieniu do jej wysokości. »
Projekt nowelizacji ustawy o VAT
Aktualizacja: 23.05.2016
Rząd zajmie się przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projektem noweli ustawy o podatku od towarów i usług. Nowe regulacje mają prowadzić do uszczelniana pobierania podatku VAT. »
Powstanie spółka do walki z wyłudzeniami VAT
Aktualizacja: 20.05.2016
Zostanie powołana spółka odpowiedzialna za opracowanie systemu informatycznego, mającego pomóc w walce z wyłudzeniami VAT - takie rozwiązanie zakłada ustawa o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji działalności organów administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej. »
Potwierdzenie odbioru faktury korygującej do faktury zaliczkowej
Aktualizacja: 20.05.2016
W jakich sytuacjach występuje obowiązek posiadania odbioru faktury korygującej wystawionej do faktury zaliczkowej? »
Jaki skutki wywołuje wystawienie błędnej faktury przy zleceniu transportowym
Aktualizacja: 20.05.2016
W wyniku rozwoju branży transportowej pojawiło się wiele praktyk oraz zapisów umownych, które z powodu ich wielokrotnego powielania wpisały się na stałe do kanonu umów transportowych. Jednym z takich standardowych zapisów w zleceniu transportowym jest ten wskazujący, że kontrahentowi przysługuje prawo do wstrzymania lub odmowy zapłaty przewoźnego z uwagi na błędy w wystawionej przez przewoźnika fakturze VAT. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?