REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - rozliczanie, Podatki 2011

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie VAT zaliczki przy sprzedaży wysyłkowej

Podatnik, który w związku z przyszłą sprzedażą wysyłkową z terytorium kraju, otrzyma na jej poczet zaliczkę zobligowany jest ją opodatkować. Spowodowała ona powstanie obowiązku podatkowego, a otrzymana suma stanowić będzie obrót, po pomniejszeniu jej o należny podatek. Zaliczka otrzymana w związku z przyszłą dostawą z terytorium kraju winna być uwzględniona przy obliczaniu limitu sprzedaży.

Sprzedaż wysyłkowa z kraju – czy można opodatkować VAT wyłącznie w kraju wysyłki

Podatnik, dokonujący sprzedaży wysyłkowej ma w niektórych przypadkach prawo wyboru kraju opodatkowania VAT tej sprzedaży. W innych przypadkach jest to z góry uregulowane przepisami ustawy o VAT.

Sprzedaż wysyłkowa – zasady rozliczenia VAT

Podatnik VAT może, przy spełnieniu określonych warunków, wybrać kraj opodatkowania dokonanej dostawy towarów - w przypadku, gdy sprzedaż realizowana jest na terytorium innego państwa Unii Europejskiej, a nabywcą jest podmiot nierozpoznający transakcji wewnątrzwspólnotowych. W takim przypadku mamy bowiem do czynienia ze sprzedażą wysyłkową. Ustawodawca w ustawie o VAT zdecydował się nie tylko na zdefiniowanie przywołanego pojęcia, ale określił również reguły jakie mają zastosowanie do takich czynności - w szczególności co do wyboru kraju opodatkowania.

Podatek od środków transportowych - vademecum

Czym jest podatek od środków transportowych? Jakie pojazdy mu podlegają? Jak się rozliczyć? Ile wynoszą stawki? W jakich sytuacjach można skorzystać ze zwolnienia?

REKLAMA

Kasowa metoda rozliczeń podatku VAT

Kasowa metoda rozliczeń stanowi szczególną zasadę rozliczania podatku VAT. Cechą charakterystyczną tej metody jest odmienny od ogólnego moment dokonania rozliczenia, zarówno podatku należnego jak i naliczonego, który został przesunięty na późniejsze okresy rozliczeniowe niż te, które obowiązują „normalnych” podatników VAT.

Podatnicy VAT UE, którzy zawiesili działalność nie muszą składać deklaracji VAT

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie obowiązków podatników VAT UE w sytuacji zawieszenia przez nich działalności gospodarczej.

Odliczenie VAT od usług cateringowych, nabywanych na potrzeby imprez integracyjnych

Spółka będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z otrzymanych faktur dokumentujących dokonanie zakupu usług cateringowych, w zakresie w jakim zakupione usługi związane będą z czynnościami opodatkowanymi.

Spóźnione złożenie deklaracji VAT-7 nie zawsze skutkuje odpowiedzialnością karną skarbową

O składaniu deklaracji VAT przedsiębiorcy muszą pamiętać sami. Na wezwanie mogą liczyć dopiero wtedy, gdy nie zrobią tego w terminie. W sytuacji, gdy termin został przekroczony grozi odpowiedzialność karno skarbowa. Nie jest to kara administracyjna i tylko przy spełnieniu dodatkowych warunków może być nałożona.

REKLAMA

Czy przekazanie samochodu firmowego na cele prywatne podlega VAT?

Czynny podatnik VAT wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, od którego przy nabyciu nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT naliczonego. Obecnie podatnik przekazuje ten samochód na cele prywatne. Czy nieodpłatne przekazanie samochodu na cele prywatne podatnika stanowi dostawę, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Odliczenia VAT z faktur wystawionych przez podmiot niezarejestrowany

Sam fakt niezarejestrowania się wystawcy faktur nie jest wystarczający do pozbawienia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego. Prawo do odliczenia zależy jedynie od stwierdzenia przez organy podatkowe, czy usługodawca był podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, czy faktycznie wykonał czynności podlegające opodatkowaniu, czy dane zawarte w fakturze VAT pozwalają ustalić tożsamość wystawcy faktury i z tytułu zrealizowanych transakcji był on zobowiązany do zapłaty podatku VAT.

Czy świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej podlega VAT

Prowadzę własną kancelarię radcy prawnego. Raz w tygodniu pomagam fundacji , w formie pomocy prawnej, którą świadczę nieodpłatnie niezamożnych osobom znajdującym się pod opieką fundacji. Czy opisana usługa jest opodatkowana podatkiem VAT?

Czy konsultacje psychologiczne w celu stwierdzenia zdolności do wykonywania pracy są zwolnione z VAT?

Zgodnie z przepisami podatkowymi działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie opieki medycznej, które służą m.in profilaktyce zdrowia, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej, jest zwolniona z obowiązku odprowadzania podatku VAT. Czy można zatem uznać, że usługi psychologa, który orzeka o zdolności do wykonywania określonej pracy, będą służyły wskazanemu celowi?

Odliczenie VAT – faktura od podmiotu niezarejestrowanego

Nie można odliczyć (ani dokonać zwrotu) VAT naliczonego, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący. Od lipca 2011 r. jest już jasne, że faktura (zawierająca określone przepisami dane) wystawiona przez podmiot nieuprawniony - niezarejestrowany, może być podstawą do odliczenia wykazanego w niej podatku o ile transakcja faktycznie miała miejsce.

Czy od opłaty za udział w szkoleniu realizowanym w celach kształcenia zawodowego trzeba odprowadzać VAT?

Zazwyczaj udział w szkoleniach, kursach organizowanych w celu kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego podlega opłacie. Jeżeli jednak zostaną spełnione pewne warunki, od pobranej opłaty nie trzeba będzie odprowadzać podatku VAT.

Nie można odliczać strat z funduszy inwestycyjnych od dochodów z akcji

Prawie dwa lata temu WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1147/09) wydał precedensowy wyrok. 14 grudnia 2009 r. sąd zgodził się z interpretacją przepisów pozwalającą na pomniejszenie przez inwestora giełdowego osiągniętego dochodu ze sprzedaży akcji na rynku amerykańskim o poniesioną stratę z tytułu udziału w polskich funduszach inwestycyjnych. Inwestorzy mieli nadzieję, że NSA podtrzyma zaskarżony przez fiskusa wyrok WSA w Warszawie. Tak się nie stało. 28 września 2011 r. NSA (sygn. akt II FSK 565/10) stanął po stronie fiskusa. Nie można od dochodów z akcji odliczać strat z funduszy inwestycyjnych.

Nie musisz mieć kasy fiskalnej, gdy wszyscy klienci płacą ci przelewem

W niektórych przypadkach wysyłkowej sprzedaży towarów lub świadczenia usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej - można być zwolnionym z obowiązku rejestrowania sprzedaży kasą fiskalną. Jednak nie wszystkie elektroniczne transfery pieniężne kwalifikują się do tego zwolnienia.

Nieodpłatne wydanie towarów w ramach usługi marketingowej - rozliczenie VAT

Spółka świadcząc usługi o charakterze marketingowym, promocyjnym, może wykonywać pewne czynności wobec klientów bezpłatnie. Zwrot poniesionych kosztów otrzymuje od podmiotu, którego produkty reklamuje. Całość usług marketingowych świadczonych na rzecz zleceniodawcy podlega opodatkowaniu VAT. Czy także nieodpłatne wydanie towarów lub nieodpłatne świadczenie usług w ramach tej usługi będzie opodatkowane VAT?

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży antyków?

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują szczególną procedurę opodatkowania dostawy antyków, pod warunkiem, że ich nabycie nastąpiło bez VAT naliczonego. Zgodnie z przepisami powołanymi w tym zakresie opodatkowaniu podlega jedynie marża.

Towary używane w VAT - jedno pojęcie dwie definicje

W ustawie o VAT znajdziemy dwie różne definicje towarów używanych. Wyjaśniamy dlaczego tak jest i kiedy się stosuje poszczególne definicje.

Deklaracja VAT-7 – konieczna pieczątka imienna

Podatnicy podatku od towarów i usług obligowani są do złożenia co miesiąc deklaracji podatkowej VAT-7. Zdaniem fiskusa obowiązkowe jest przystawienie pieczęci z imieniem i nazwiskiem podatnika obok złożonego podpisu na tej daklaracji.

Zawieszenie działalności gospodarczej – warunki i konsekwencje w VAT

W toku prowadzonej działalności gospodarczej może zapaść decyzja co do jej zawieszenia. Obowiązujące przepisy prawa regulują tą sytuację, określając przy tym na jakich warunkach, na jaki okres i kto może działalność zawiesić. Warto przyjrzeć się przepisom oraz wyznaczonym przez nie regułom postępowania w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług

Czy oddział szpitalny może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozliczeniach VAT?

Kwestia, dotycząca uznania oddziału szpitalnego za zorganizowana część przedsiębiorstwa w świetle przepisów podatkowych, ma kluczowe znaczenie przy odprowadzaniu podatku VAT.

Jak dokumentować udzielanie skonta

Za terminowe regulowanie faktur (w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury) udzielamy 3% skonta. Faktury wystawiamy od razu na kwotę udzielonego rabatu. Gdy nabywca nie spełni warunku, wystawiamy fakturę korygującą zwiększającą VAT. W trakcie kontroli urząd zakwestionował takie postępowanie, uznając, że powinniśmy wystawić fakturę bez rabatu, a następnie, gdy nabywca zapłaci w terminie, wystawić korektę, a nie odwrotnie. Czy urząd ma rację?

Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami

W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego z garażem, która jest objęta jedną transakcją (dostawą), można zastosować stawkę obniżoną. Do takiej transakcji (dostawy) należy zastosować stawkę obniżoną 8% (do końca 2010 r. 7%).

Dochody z pracy w Portugalii – gdzie zapłacić podatek?

W przypadku Polaka, który podejmuje zatrudnienie na terytorium Portugalii, kluczową kwestią będzie ustalenie jego statusu podatkowego.

Nie można odwołać darowizny z powodu utraty prawa do ulgi podatkowej

Ojciec podarował synowi drogi samochód. W darowiźnie nie uczestniczył notariusz. Taka darowizna pomimo to może być zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Warunek jest jeden – należy powiadomić fiskusa o darowiźnie w określonym w ustawie czasie. Obdarowany zapomniał o tym warunku. Po uzyskaniu informacji, że od darowizny trzeba zapłacić wysoki podatek ojciec spróbował odwołać darowiznę. Dla fiskusa nie jest to podstawą do cofnięcia żądania zapłaty podatku od darowizny.

Usługa dostawy i montażu markiz - jaka stawka VAT?

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych oraz usług budowlano-remontowych, w tym sprzedaży oraz montażu markiz. Zawierane umowy obejmują dostawę towaru albo dostawę wraz z montażem. Czy przy dostawie i montażu markiz w budynkach mieszkalnych mogę zastosować stawkę VAT 8%.

Przechowywanie zużytej kasy fiskalnej

Kasa fiskalna, jak każde inne urządzenie, może się zepsuć, może okazać się już nieprzydatna lub też trzeba wymienić moduł jej pamięci na nowy z uwagi na przepełnienie. Co wtedy z nią zrobić – czy przechowywać, a jak tak, to gdzie i jak długo?

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla grup producentów rolnych

Prezentujemy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów w tym zakresie dotyczące w szczególności producentów owoców i warzyw.

Czy zachowek może zmniejszyć podatek od spadków i darowizn?

Spadkobiercy przewidujący konieczność wypłaty zachowku mają wątpliwości, czy samo roszczenie z tytułu zachowku można zaliczyć do długów i ciężarów spadku pomniejszających podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn?

Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?

W związku z wprowadzeniem podstawowej stawki VAT na poziomie 23% w 2011 roku wiele osób fizycznych ubiegających się o zwrot VAT za materiały budowlane może mieć problem z wyliczeniem kwoty zwrotu, jeśli posiadają faktury ze stawkami VAT 22 i 23%. Podpowiadamy jak to zrobić bez błędów.

Odliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing

Rodzaj prowadzonej działalności determinuje wybór samochodu, który najlepiej sprawdzi się przy realizowanych dostawach czy świadczonych usługach. Względy ekonomiczne zdecydować mogą nie tylko o tym na jaką markę samochodu zdecyduje się podatnik. Z punktu widzenia rachunku ekonomicznego korzystne się może bowiem wydać skorzystanie z możliwości leasingu pojazdu.

Czy jest podatek od podziału majątku małżeńskiego?

Pozostając w związku małżeńskim nabyłam wraz z mężem do majątku wspólnego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Następnie złożyliśmy wniosek o przekształcenie tego prawa w odrębne prawo własności. W chwili obecnej nie jesteśmy już małżeństwem, ale nadal nie podzieliliśmy wspólnego majątku. Po orzeczeniu rozwodu podpisaliśmy akt notarialny ze spółdzielnią mieszkaniową o przekształceniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zamierzamy wystąpić do sądu o dokonanie sądowego podziału majątku. Były mąż zaproponował, żeby mieszkanie po podziale przypadło mnie wraz z obowiązkiem zapłaty kwoty 150.000 zł na jego rzecz. Czy w związku z podziałem majątku będę musiała zapłacić podatek od spadków i darowizn?

Czy import kredytu kupieckiego podlega VAT?

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., import usług kredytu kupieckiego może zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT.

Czy usługi SWIFT są zwolnione z VAT?

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zwolnienie z podatku od wartości dodanej przewidziane w art. 13b VI Dyrektywy nie obejmuje usług elektronicznego przesyłania wiadomości świadczonych instytucjom finansowym (swift).

Czy udzielanie pożyczek jest opodatkowane VAT?

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej udzieliłem pożyczki osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Udzielanie pożyczek uwzględniłem we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej rozszerzając zakres przedmiotów działalności o: „Pozostałe pośrednictwo pieniężne”. Zgodnie z zawartą umową na otrzymane w przyszłości odsetki od udzielonej pożyczki pożyczkobiorca wystawi fakturę VAT. Czy opisana czynność podlega podatkowi od towarów i usług?

Czy przy dużych obrotach z działalności gospodarczej można nie stosować kasy fiskalnej?

Z obowiązku ewidencjonowania obrotów kasą fiskalną zostali zwolnieni do dnia 31 grudnia 2012 r. podatnicy, u których kwota obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania.

Obowiązek zaewidencjonowania jednorazowej sprzedaży w kasie fiskalnej – rady eksperta

Ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kas rejestrujących (fiskalnych) przysparza praktycznych problemów wielu podatnikom. Kłopoty mają zwłaszcza te osoby, które nigdy ewidencji takiej nie prowadziły. Zdarzyć się może, że nawet osoba prowadząca gospodarstwo rolne będzie zobowiązana do zaewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej z tytułu np. jednorazowej sprzedaży ciągnika.

Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem na gruncie VAT?

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Przedsiębiorca X zamawia w Niemczech wykonanie linii produkcyjnej. Linia ta zostaje przesłana do Polski w częściach, natomiast jej złożenia i uruchomienia na terytorium Polski podejmują się technicy współpracujący z producentem linii produkcyjnej (montują oni i uruchamiają linię na polecenie jej producenta).

Jak i dlaczego sprawdzać, czy nasz kontrahent zagraniczny prowadzi w Polsce działalność gospodarczą?

Kiedy trzeba sporządzić szczególną dokumentację podatkową?

Dla stwierdzenia, czy powstał obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, konieczne jest prawidłowe wyodrębnienie transakcji. Dokumentowaniu podlegają tylko te, które przekroczyły określony limit kwotowy.

Odliczanie podatku naliczonego z duplikatu faktury VAT - porada

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług przyznają podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego jedynie z oryginału faktury VAT. W sytuacjach nietypowych gdy oryginał faktury zaginie lub ulegnie zniszczeniu, nabywca towaru lub usługi powinien zwrócić się do dostawcy o wystawienie duplikatu tej faktury lub korekty faktury.

Czy źródło z jakiego zapłacono za remont domu ma znaczenie przy zwrocie VAT za materiały budowlane?

Zdarzają się sytuacje, że materiały budowlane służące do remontu zostały zakupione ze środków innych niż własny budżet właściciela domu, czy mieszkania. Przykładowo remont lub odbudowa budynków mieszkalnych, które ucierpiały w wyniku powodzi, czy innych kataklizmów odbywa się często przy wsparciu finansowym gmin, rządu czy też innych instytucji pomocy społecznej. Powstaje w takich sytuacjach wątpliwość, czy właściciel domu może skutecznie ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane.

Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Niedopełnienie obowiązku instalacji kasy rejestrującej (fiskalnej) skutkuje nie tylko 30% sankcją w VAT, czy karami określonymi w przepisach kodeksu karnego skarbowego, ale uniemożliwia też skorzystanie m.in. z ulgi na zakup kasy. Kwestia sankcji za brak kasy fiskalnej budzi jednak szereg wątpliwości.

Na czym polega karuzela podatkowa?

Tak zwane oszustwa karuzelowe są najpoważniejszymi przestępstwami skarbowymi w skali całej Unii Europejskiej. Powodują one największe uszczuplenia budżetowe. Podmioty działające w ramach „karuzeli podatkowej” nie płacą VAT należnego lub wyłudzają zwrot VAT naliczonego. Częścią łańcucha transakcji karuzelowych są często tzw. słupy, zwane też „znikającymi podatnikami”, czyli podmioty, które po dokonaniu szeregu transakcji ulegają likwidacji.

Jak rozliczać VAT od aut w leasingu?

Posiadamy w firmie 2 auta leasingowe. W związku z ciągłymi zmianami przepisów VAT nie jestem pewny czy prawidłowo odliczam VAT w 2011 roku. Proszę o wyjaśnienie prawidłowych zasad.

Usługi w zakresie konserwacji zabytków świadczone przez podwykonawcę a zwolnienie z VAT - porada

Jednym z warunków korzystania ze zwolnienia z VAT przewidzianego dla usług konserwacji i restauracji zabytków, jest wymóg, by prace konserwatorskie i restauratorskie były wykonywane przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Nie oznacza to jednak, że jedyną drogą do skorzystania z tego zwolnienia jest zatrudnianie takich osób. Wystarczy, że będzie je zatrudniał kooperant działający w charakterze podwykonawcy.

Podatek od darowizn w przypadku osób w separacji

Życie nie zawsze jest kolorowe, a ukochana żona lub ukochany mąż czasami, w miarę upływu czasu, stają się nam coraz bardziej obcy i zdarza się, że podejmujemy decyzję o rozwodzie, lub ograniczamy się z różnych powodów tylko do separacji. Ponieważ los czasem płata nam różne figle, zdarzyć się może, że będziemy chcieli obdarować czymś wartościowym małżonka pozostającego z nami w separacji.

Kiedy warto być podatnikiem VAT, a kiedy wybrać zwolnienie?

Zapewne wielu startujących w biznesie przedsiębiorców zastanawia się nad praktycznymi różnicami między wyborem opodatkowania VAT, a zwolnieniem z tego podatku. Najlepiej wyjaśnić to na następującym przykładzie.

Termin wniesienia do sądu administracyjnego skargi na zmianę interpretacji podatkowej

Wystąpiłem do organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. W interpretacji podatkowej uznano za prawidłowe moje stanowisko. Jednak Minister Finansów zmienił interpretację, co spowodowało, że wezwałem go do usunięcia naruszenia prawa. Nie otrzymałem jednak odpowiedzi. Czy w takim przypadku mogę złożyć skargę na zmianę interpretacji do sądu administracyjnego? W jakim terminie powinienem złożyć skargę?

REKLAMA