REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zagraniczne spółki kontrolowane (CFC), CIT 2015

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatek od nadmiarowych zysków

Trwa debata o inicjatywie , by podatkiem od „nadmiarowych zysków” objąć przedsiębiorstwa w Polsce, które osiągają wyższy zysk niż ten, który określony zostanie w ustawie. Przedsiębiorstwa – zwykle duże, zobowiązane byłyby do dodatkowej, nawet 50% daniny. W opinii ekspertów jest to pomysł, który odbije się silnie na całej gospodarce.

Nowe kategorie CFC

Mechanizm opodatkowania dochodów zagranicznych jednostek kontrolowanych (CFC, z ang. „Controlled Foreing Company”) funkcjonuje w Polsce już od kilku lat. Od początku tego roku ustawodawca zdecydował się jednak na rozszerzenie katalogu podmiotów uznawanych za CFC. Obok trzech dotychczas istniejących typów jednostek, wprowadzono dwie nowe kategorie. Zostały one wyróżnione głównie ze względu na kryterium osiąganego dochodu w stosunku do posiadanych aktywów.

Polski Ład rozszerza definicję zagranicznej spółki kontrolowanej

Polski Ład zawiera szereg istotnych zmian podatkowych. Na 226 stronach projektu ustawy zawarte zostały modyfikacje dotyczące niemal każdego obszaru podatków. Wspomniane zmiany dotkną także zagranicznej spółki kontrolowanej, a w praktyce – Polaków zakładających spółki za granicą.

Polski Ład z pakietem uszczelniającym podatki

Polski Ład. Koniec z nieopodatkowaną sprzedażą poleasingowych aut oraz wykorzystywaniem spółek wydmuszek do unikania podatku w Polsce. Limit transakcji gotówkowych w obrocie między przedsiębiorcami zostanie obniżony z 15 tys. zł do 8 tys. zł

Fundacja zagraniczna a zagraniczna spółka kontrolowana

Fundacje zagraniczne mogą być spółkami kontrolowanymi, co jest korzystne dla przedsiębiorców rodzinnych (głównie z uwagi na zasady sukcesji majątku w takich podmiotach), mniej jednak korzystne dla podmiotów dokonujących optymalizacji podatkowych z wykorzystaniem fundacji zagranicznych.

Zagraniczne spółki kontrolowane – zasady opodatkowania CIT

Zagraniczne spółki kontrolowane (CFC). Czym są zagraniczne spółki kontrolowane? Jak opodatkowany CIT jest dochód spółki? Jakie zwolnienie podatkowe przysługuje zagranicznej spółce kontrolowanej?

Rząd planuje opodatkować spółki komandytowe CIT – jaką formę działalności wybrać od 2021 r.?

Resort finansów opublikował niedawno założenia projektu ustawy zakładającego m.in. opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych spółek komandytowych. Ze względu na możliwość jednokrotnego oraz niższego w stosunku do spółki kapitałowej opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, jak również ochronę przed osobistą odpowiedzialnością za zobowiązania spółki, ta transparentna podatkowo forma prowadzenia biznesu przez wiele lat cieszyła się popularnością wśród przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę, iż podobnie jak niegdyś spółki komandytowo-akcyjne, spółki komandytowe od 2021 r. mogą utracić swoją podatkową atrakcyjność, wiele firm rozważa restrukturyzację lub przeniesienie działalności gospodarczej za granicę.

Konfiskata prewencyjna od 2021 r.

Zaledwie około 1% pochodzącego z przestępstwa mienia potrafią odzyskać organy ścigania. Wobec czego Ministerstwo Sprawiedliwości chce od 2021 r. roku zasilać budżet państwa pieniędzmi zajętymi także uczciwym podatnikom. Nowe przepisy o konfiskacie prewencyjnej umożliwią prokuratorom przejmowanie ich majątków bez prawomocnego wyroku.

Zmiany w raportowaniu CRS, CBC oraz FATCA

Od 1 stycznia 2020 r. będą obowiązywać nowe formularze CRS-1 dotyczące przekazywania informacji o rachunkach raportowanych i nieudokumentowanych. Zmianie uległ także sposób przekazywania powiadomienia CBC-P, które obecnie jest przesyłane wyłącznie elektronicznie. Natomiast formularze FAT-1 i CBC-R pozostają bez zmian.

Zagraniczna spółka kontrolowana (CFC) – przychody podlegające opodatkowaniu

W celu dokonania oceny przychodów zagranicznej spółki, jako podlegających opodatkowaniu CFC, decydujące znaczenie ma kwalifikacja przychodu na poziomie spółek osobowych, w której spółka ma udział w zyskach.

Podatek u źródła - rozszerzona definicja rzeczywistego właściciela

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące poboru podatku u źródła oraz powiązana z tą tematyką uszczegółowiona definicja rzeczywistego właściciela (tzw. beneficial owner). Nowa definicja w istotny sposób może wpływać na rozliczenie podatku.

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych. Na początku tego roku, po trzech latach obowiązywania przepisów dotyczących opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych (Controlled Foreign Corporation - CFC), weszły w życie zmiany, w wyniku których mogą ucierpieć portfele udziałowców. Mimo to, profesjonalnie założona za granicą i prowadzona we właściwy sposób spółka jest i nadal będzie dla przedsiębiorców doskonałym narzędziem zarządzania firmą i ochrony jej majątku.

Spółka na Cyprze – stawka podatku CIT tylko 12,5%

Cypr należy do Unii Europejskiej, a zatem spółka opodatkowująca w całości swoje dochody na jego terytorium spełni przesłankę wyłączającą objęcie 19% podatkiem w Polsce. Zyski cypryjskiej spółki według tamtejszego prawa będą podlegać 12,5% stawce podatku dochodowego, czyli jednej z najniższych stawek podatku CIT w całej Unii Europejskiej.

Zasady opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych

Przepisy odnoszące się do zagranicznych spółek kontrolowanych obowiązują w Polsce od roku 2015. Wprowadzone zostały jako narzędzie walki z nieuczciwym unikaniem opodatkowania poprzez tworzenie spółek w państwach, w których opodatkowanie jest niższe niż w Polsce – zgodnie z przepisami podmioty zagraniczne uznawane za spółki kontrolowane mogą podlegać opodatkowaniu także w państwie rezydencji podatnika.

Spółka na Malcie lub Cyprze – korzyści podatkowe

Na przedsiębiorców nakładane są wciąż nowe wymogi podatkowe, które związane są z poszukiwaniem pieniędzy przez partię rządzącą. W związku z tym wielu z nich zastanawia się nad przeniesieniem swojej aktywności gospodarczej poza granice kraju. Pod względem możliwości istotnego obniżenia lub całkowitego wyeliminowania opodatkowania warto zainteresować się rezydencją podatkową na Malcie lub Cyprze.

Standardy CFC i CRS przyczyniają się do emigracji podatkowej

Standardy CFC oraz CRS stały się swoistym „straszakiem” na polskich podatników. W ostatnich latach Polacy coraz częściej decydują się na emigrację podatkową. Przenoszą się więc do innych państw nie tylko za pracą, wyższą pensją, ale także w celu zoptymalizowania obciążeń podatkowych nakładanych na nich w Polsce.

Zmiany w ustawach o PIT i CIT od 1 stycznia 2018 r.

Rządowy projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT, którego rozwiązania mają wejść w na początku 2018 r., zakłada m.in. wprowadzenie tzw. minimalnego podatku dochodowego w odniesieniu do podatników posiadających nieruchomości komercyjne o znacznej wartości oraz rocznego limitu kwotowego w wysokości 100 000 zł warunkującego możliwość stosowania ryczałtu od przychodów z najmu poza działalnością gospodarczą.

Przejęcie spółek zależnych jest neutralne podatkowo

Spółka należąca do międzynarodowej grupy kapitałowej przejmując spółki córki w celu uproszczenia struktur i obniżenia kosztów nie zostanie opodatkowana podatkiem CIT za te transakcje. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 maja 2017 r. (0111-KDIB2-1.4010.29.2017.1.BJ).

Jak są opodatkowane zagraniczne spółki kontrolowane

Polskie przepisy podatkowe przewidują konieczność opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez polskich podatników poprzez zagraniczne spółki kontrolowane. Kiedy spółka uznawana jest za zagraniczną spółkę kontrolowaną? Jakie podmioty muszą korzystać z tych regulacji?

Optymalizacja podatkowa z wykorzystaniem spółek zagranicznych - ostrzeżenie MF

12 czerwca 2017 r. Ministerstwo Finansów wystosowało do podatników już trzecie formalne ostrzeżenie, tym razem przed stosowaniem schematów agresywnej optymalizacji podatkowej polegających na nadużywaniu podmiotów – głównie spółek kapitałowych – formalnie zarejestrowanych za granicą w sytuacji, gdy są one faktycznie polskimi podatnikami i są zarządzane z terytorium Polski.

Pierwsze zeznanie w zakresie CFC do końca września 2016 roku

Do 30 września 2016 r. podatnicy podatku dochodowego powinni rozliczyć po raz pierwszy dochody uzyskiwane przez zagraniczne spółki kontrolowane (ang. Controlled Foreign Company – dalej CFC). Uzyskiwanie dochodów z takich spółek oznacza konieczność zapłaty podatku i złożenia zeznania PIT-CFC lub CIT-CFC.

Zasady opodatkowania przychodów z zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC)

Regulacje w zakresie opodatkowania dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych, Controlled Foreign Corporation (CFC), przewidują, że dochody spółek zależnych podlegają opodatkowaniu również w kraju siedziby ich bezpośrednich lub pośrednich udziałowców, niezależnie od opodatkowania ich w jurysdykcji krajowej spółki zależnej. Co istotne opodatkowanie następuje bez względu na to, czy zagraniczna spółka zależna wypłaca wygenerowane zyski polskiemu udziałowcowi.

Pierwsze zeznanie w zakresie CFC do końca września 2016 r.

Do 30 września 2016 r. podatnicy podatku dochodowego powinni rozliczyć po raz pierwszy dochody uzyskiwane przez zagraniczne spółki kontrolowane (ang. Controlled Foreign Company – dalej CFC). Uzyskiwanie dochodów z takich spółek oznacza konieczność zapłaty podatku i złożenia zeznania PIT-CFC lub CIT-CFC.

Polski podatnik odliczy podatek od dochodu zagranicznej podatkowej grupy kapitałowej

Amerykańska podatkowa grupa kapitałowa może zostać uznana za zagraniczną spółkę kontrolowaną (dalej: CFC) w rozumieniu art. 24 ust. 2 ustawy o CIT. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 5 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I SA/Wr 1987/15).

Zeznanie CIT za 2015 rok – ostatnie odliczenie ulgi na nowe technologie

Za rok 2015 można po raz ostatni rozliczyć nabycie nowych technologii na dotychczasowych zasadach. Jedynie podatnicy z rokiem podatkowym kończącym się po 1 stycznia 2016 r. będą mogli skorzystać z odliczenia trochę dłużej - do końca takiego roku podatkowego.

Niewiele czasu na CIT-8 za 2015 r.

W przypadku podatników, dla których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin składania CIT-8 za 2015 r. przypada na 31 marca 2015 r.

Nowy wzór zeznania CIT-CFC od 1 stycznia 2016 r.

Od początku stycznia 2016 r. obowiązywał będzie nowy wzór zeznania o wysokości dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej obowiązującego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-CFC).

Czy można odliczyć zapłacony za granicą podatek od dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej od podatku płaconego w Polsce

Spółka posiada udziały w zagranicznej spółce, która spełnia warunki uznania jej za zagraniczną spółkę kontrolowaną, w związku z czym dochód tej zagranicznej spółki będzie podlegać opodatkowaniu u polskiej spółki 19% podatkiem. Zagraniczna spółka płaci podatek od swoich dochodów w kraju siedziby. Czy polska spółka może chociaż częściowo odliczyć podatek zapłacony za granicą przez zagraniczną spółkę od podatku płaconego w Polsce?

Czy udział podatnika w zagranicznej spółce kontrolowanej może zostać pomniejszony o udział jednostki zależnej

Nasza spółka z o.o. posiada udziały w spółce zagranicznej będącej jednostką zależną. Jednocześnie spółka i jej jednostka zależna posiadają udziały w zagranicznej spółce spełniającej kryteria uznania jej za zagraniczną spółkę kontrolowaną. Czy udział naszej spółki w zagranicznej spółce kontrolowanej może zostać pomniejszony o udział naszej jednostki zależnej w tej spółce, skoro jednostka zależna posiada - podobnie jak nasza spółka - prawo do udziału w zysku zagranicznej spółki kontrolowanej?

Udziały w zagranicznej spółce prowadzącej rzeczywistą działalność w UE - brak opodatkowania CIT i PIT

Nasza spółka z o.o. posiada udziały w niewielkiej spółce zagranicznej z siedzibą w jednym z państw członkowskich UE, która niedawno rozpoczęła działalność. Spółka ta podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w kraju siedziby. Nasza księgowa stwierdziła, że nie będziemy musieli prowadzić rejestru i ewidencji dla tej spółki, gdyż spółka zagraniczna prowadzi rzeczywistą działalność, a tym samym nie mają do niej zastosowania przepisy o opodatkowaniu w Polsce dochodu zagranicznych spółkach kontrolowanych. Czy księgowa ma rację?

Obowiązki dokumentacyjne związane z opodatkowaniem w Polsce dochodu zagranicznych spółek kontrolowanych

Nasza spółka posiada 30% udziałów w zagranicznej spółce mającej siedzibę w kraju zaliczanym do tzw. rajów podatkowych. Księgowa przekazała nam informację, że spółka ta zostanie uznana za zagraniczną spółkę kontrolowaną, więc będzie konieczne wypełnianie dodatkowych obowiązków dokumentacyjnych. Na czym polegają te obowiązki?

Termin złożenia zeznania o wysokości dochodu zagranicznych spółek kontrolowanych

Nasza spółka posiada udziały w zagranicznych spółkach spełniających kryteria uznania ich za zagraniczne spółki kontrolowane. Księgowa poinformowała nas, że będziemy musieli składać osobne zeznania o wysokości dochodu tych spółek. Czy tak faktycznie będzie? Jeśli tak, to w jakim terminie takie zeznanie musi zostać złożone? Nasza spółka ma rok podatkowy zgodny z kalendarzowym i obawiamy się, że do końca marca nie zdążymy uzyskać wszystkich danych niezbędnych do prawidłowego wypełnienia takiego zeznania.

Kiedy nie trzeba stosować przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych

Nasza spółka posiada udziały w spółce zagranicznej. Spółka zagraniczna faktycznie prowadzi działalność w innym państwie członkowskim niż Polska, chociaż na razie skala działalności spółki nie jest zbyt duża ze względu na dość krótki okres prowadzenia tej działalności. Spółka zagraniczna nie osiągnęła dużych przychodów za 2014 r. Czy jest jakiś sposób, aby uniknąć stosowania wobec niej przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych? Jak ocenić, czy spółka spełnia warunki wyłączenia stosowania tych przepisów wobec niej?

Termin dostarczenia fiskusowi rejestru i ewidencji dotyczących zagranicznych spółek kontrolowanych

Nasza spółka posiada udziały w zagranicznych spółkach spełniających kryteria uznania ich za zagraniczne spółki kontrolowane, w związku z czym ciążą na nas obowiązki związane z prowadzeniem rejestru tych spółek i ujmowania zdarzeń ich dotyczących w osobnych ewidencjach. Czy w razie kontroli mamy jakiś termin na dostarczenie tych dokumentów organowi podatkowemu?

Czy trzeba stosować przepisy o CFC, gdy dochody zakładu zagranicznego nie są uwzględniane przy obliczaniu podatku w Polsce

Prowadzę w Wielkiej Brytanii działalność poprzez zakład mojej polskiej firmy. Dochody tego zakładu są opodatkowywane w Wielkiej Brytanii, stosownie do postanowień dwustronnej polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i nie są uwzględniane w podstawie opodatkowania przy wyliczaniu mojego podatku płaconego w Polsce. Czy w takim przypadku będę musiał stosować przepisy o opodatkowaniu zagranicznych spółek kontrolowanych?

Czy do spółki spoza UE i EOG trzeba stosować przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych

Nasza spółka posiada udziały w spółce zagranicznej. Przychody tej zagranicznej spółki za poprzedni rok wyniosły ok. 200 tys. euro. Spółka ta prowadzi działalność w państwie położonym poza obszarem UE oraz EOG. Czy w odniesieniu do tej spółki będziemy musieli stosować przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych?

Nieodpłatne użyczenie - nie zawsze powstaje przychód

Elektrociepłownia (podatnik CIT) użytkuje na podstawie umowy użyczenia nieodpłatnie pomieszczenia, w których zainstalowała własne węzły cieplne. Węzły te mają zapewnić dostawę energii cieplnej wyłącznie właścicielowi budynku, w którym znajdują się te pomieszczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu elektrociepłownia może zapewnić niższą cenę energii, niż gdyby musiała zapłacić właścicielowi budynku za wynajem tego pomieszczenia. Czy elektrociepłownia powinna traktować nieodpłatne użytkowanie pomieszczeń jako nieodpłatne świadczenie usług?

IFK poleca: Kiedy pierwszy raz złożyć PIT-CFC i CIT-CFC

Podatnicy uzyskujący dochody z zagranicznych spółek kontrolowanych zobowiązani są do składania PIT-CFC i CIT-CFC do końca dziewiątego miesiąca następnego roku podatkowego. W przypadku gdy brany pod uwagę rok podatkowy odpowiada rokowi kalendarzowemu, termin ten oznacza składanie zeznań najpóźniej do końca września następnego roku podatkowego. Należy jednak zaznaczyć, że w 2015 r. podatnicy nie muszą jeszcze ich składać.

Utrudnianie wyprowadzanie zysków za granicę - zmiany w PIT i CIT

Utrudnienie firmom powiązanym ze sobą wyprowadzanie zysku za granicę - przewiduje rządowy projekt zmian w ustawie o CIT i PIT, którego drugie czytanie może mieć miejsce podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

Firmy z udziałem kapitału zagranicznego unikają opodatkowania - organy podatkowe i skarbowe zawodzą

Sprawdzone przez Najwyższą Izbę Kontroli na przełomie 2014 i 2015 roku urzędy kontroli skarbowej oraz urzędy skarbowe nie przeprowadziły wystarczających działań, które skutecznie zapobiegłyby uchylaniu się od opodatkowania przez podmioty z udziałem kapitału zagranicznego, poprzez transferowanie dochodów poza polski system podatkowy. NIK zwraca uwagę, że w polskim systemie podatkowym wciąż nie ma klauzuli generalnej przeciwko unikaniu opodatkowania. Kontrolerzy odnotowali jednak, że klauzula ma znaleźć się w projekcie nowej ordynacji podatkowej, którą przygotowuje Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego.

Potrącenie a obowiązek korekty (zmniejszenia) kosztów podatkowych

Potrącenie wierzytelności przez podatników w odpowiednim terminie (przed upływem terminów ustawowych nakazujących dokonanie korekty kosztów podatkowych) daje możliwość wyłączenia obowiązku dokonywania korekty (zmniejszenia) kosztów, o której mowa w art. 15b ustawy o CIT.

Poręczenia w ramach struktury cash-poolingu nie podlegają opodatkowaniu CIT

Na gruncie ustawy o CIT, przychód z nieodpłatnych lub częściowo nieodpłatnych świadczeń, nie jest rozpoznawany z tytułu poręczeń wynikających z umowy o cash-pooling.

IFK poleca: Dla kogo rejestr spółek zagranicznych

Od 1 stycznia 2015 r. polscy przedsiębiorcy zostali zobowiązani m.in. do prowadzenia rejestru zagranicznych spółek, w których posiadają udziały. Nowy obowiązek jest związany z opodatkowaniem tzw. zagranicznych spółek kontrolowanych. Z nową regulacją powinni jednak zapoznać się wszyscy podatnicy mający udziały w spółkach zagranicznych. Należy bowiem zwrócić uwagę na to, że w rejestrze są ujmowane nie tylko spółki, które stanowią tak zwane zagraniczne spółki kontrolowane.

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych CFC a optymalizacja podatkowa

Dochody zagranicznych spółek kontrolowanych (Controlled Foreign Corporation – CFC), zgodnie ze mianami obowiązującymi od 1 stycznia 2015 r., podlegają opodatkowaniu. Celem wprowadzenia nowych rozwiązań jest przeciwdziałanie mechanizmom umożliwiającym opodatkowanie dochodu w kraju o korzystniejszych zasadach opodatkowania. Czy oznacza to koniec optymalizacji podatkowej?

Regulacje CFC - niezgodne z Konstytucją i prawem UE?

Obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. regulacje CFC (art. 30f ustawy o PIT oraz art. 24a ustawy o CIT) mogą wbrew intencji ustawodawcy objąć znacznie mniejszy krąg podmiotów niż wynikałoby to z samego brzmienia ww. przepisów. Założeniem ustawodawcy było m.in. opodatkowanie 19% podatkiem dochodowym dochodów kontrolowanych przez polskiego podatnika spółek zagranicznych, położonych w państwach, w których poziom opodatkowania podatkiem dochodowym jest niższy niż 14,25%, przy założeniu, że ponad 50% przychodów tych spółek ma pasywny charakter. W oczywisty sposób regulacja ta wymierzona jest przede wszystkim w spółki cypryjskie, szeroko wykorzystywane do optymalizacji opodatkowania zysków z papierów wartościowych sensu largo. Niejako "przy okazji" ww. regulacje znajdą zastosowanie do spółek z innych państw UE (np. Irlandia, Bułgaria), które wbrew postanowieniom prawa wspólnotowego będą podlegać dyskryminacji podatkowej.

Zmiany w CIT od 2015 roku

Ministerstwo Finansów przygotowało omówienie wprowadzonych od 2015 roku zmian w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zmiany te zostały wprowadzone ustawą z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1328 z 2014 roku - dalej: ustawa zmieniająca).

Kontrolowane spółki zagraniczne (CFC) - zasady opodatkowania

Od 1 stycznia 2015 r. do polskiego systemu podatkowego wprowadzone zostały zupełnie nowe przepisy, które określają zasady opodatkowania przez polskich podatników dochodów uzyskiwanych poprzez zagraniczne spółki kontrolowane (Controlled Foreign Corporation – CFC). W artykule prezentujemy obszerne wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące tych nowych regulacji.

Zaliczanie odsetek do kosztów podatkowych w CIT (cienka kapitalizacja) – zmiany od 2015 roku

Ministerstwo Finansów przygotowało obszerne wyjaśnienia w związku z wejściem w życie od początku 2015 roku nowych zasad limitowania wysokości odsetek zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów obowiązujące w podatku dochodowym od osób prawnych. Poniżej prezentujemy to opracowanie.

Zmiany dotyczące cienkiej kapitalizacji od stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. przedsiębiorców czekają zmiany w CIT. Zgodnie z nowymi przepisami zmieniają się zasady tzw. cienkiej kapitalizacji. Do kosztów uzyskania przychodu nie będą mogły być zaliczane odsetki od pożyczek od podmiotów powiązanych pośrednio. Do tej pory ograniczenie to dotyczyło tylko podmiotów powiązanych bezpośrednio. Eksperci podkreślają, że zmiany nie upraszczają przepisów, a dla przedsiębiorców oznaczają większe obciążenia.

Opodatkowanie kontrolowanych spółek zagranicznych (CFC) od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. wchodzą w życie nowe zasady opodatkowania kontrolowanych spółek zagranicznych (CFC). Raje podatkowe staną się przez to mniej atrakcyjne.

REKLAMA