| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Aby uzyskać certyfikat, trzeba złożyć dokumenty

Aby uzyskać certyfikat, trzeba złożyć dokumenty

Osoba ubiegająca się o wydanie uprawnień księgowych może złożyć kopie dokumentów poświadczających wymagane doświadczenie i wykształcenie. W tym przypadku konieczne jest poświadczenie ich przez notariusza.

Oświadczenie o niekaralności

Konieczne jest przesłanie przez ubiegającego się o certyfikat również oświadczenia, że posiada on pełną zdolność do czynności prawnych, korzysta z pełni praw publicznych oraz nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione umyślnie oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości. Oświadczenie powinno być przez wnioskodawcę podpisane i opatrzone datą.

Wydanie certyfikatu

W przypadku złożenia podania o wydania certyfikatu rozpatrzenie powinno odbyć się w ciągu dwóch miesięcy. Jeżeli termin ten nie może być dotrzymany, wyznaczany jest nowy, o czym wnioskodawca jest informowany. Zasady te wynikają z tego, że procedura wydawania certyfikatów uprawniających do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych prowadzona jest zgodnie z terminami określonymi w kodeksie postępowania administracyjnego.

Przesunięcie terminu wiąże się często z faktem, że składana dokumentacja nie jest pełna.

Jeżeli tak się stanie, do wnioskodawcy wysyłana jest pisemna korespondencja, w której informowany jest o rodzaju uchybienia i o konieczności uzupełnienia dokumentów.

Natomiast w przypadku certyfikatów osób, które zdały egzamin, wydawane są bezpośrednio po zatwierdzeniu wyników egzaminu i rozpatrzeniu złożonych odwołań.

JAKIE DOKUMENTY ZŁOŻYĆ DO MF

• podanie o wydanie certyfikatu lub zakwalifikowanie się do egzaminu

• dokumenty potwierdzające zdobyte wykształcenie

• dokumenty potwierdzające praktykę w księgowości

• oświadczenie ubiegającego się, że posiada pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych, nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione umyślnie oraz za czyny karalne określone w ustawie o rachunkowości

Ważne!

Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, który w założeniu ma wejść w życie od 1 stycznia 2008 r. zakłada zmianę zasad wydawania certyfikatu. Zakłada on przyznawanie certyfikatu osobom, które przystąpią do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje zawodowe. Przepisy przejściowe umożliwiają jednak otrzymanie certyfikatu na dotychczasowych zasadach, czyli bez egzaminu, osobom, które złożą wniosek o jego wydanie do końca 2009 roku. Projekt zmian dostępny jest na stronach Ministerstwa Finansów

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Finansowanie dla firm - kredyty, leasing, faktoring.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK