| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Ustawa zapewni prawo do obrony

Ustawa zapewni prawo do obrony

Projekt ustawy o biegłych rewidentach pozwala nakładać na biegłych kary pieniężne. W postępowaniu dyscyplinarnym biegłego będzie mógł bronić również radca prawny. Obecnie regulamin postępowania wydany przez KRBR nie przewiduje takiej możliwości.

Ponadto, na co warto zwrócić uwagę, ustawa odnosi się po raz pierwszy do kosztów postępowania. Zgodnie z projektem koszty postępowania dyscyplinarnego ponosi KIBR. Jednak w przypadku prawomocnego ukarania kosztami postępowania dyscyplinarnego obciąża się ukaranego biegłego rewidenta. Wysokość obciążenia musi być adekwatna do orzeczonej kary dyscyplinarnej i nie może być od niej bardziej dolegliwa.

Projekt nowej ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym zawiera nieuregulowane w obecnej ustawie kwestie. Jedną jest m.in. nadzór publiczny. Polski ustawodawca zadecydował, że będzie go sprawował minister finansów. Kontrole mają natomiast być przeprowadzane przez pracowników Ministerstwa Finansów raz na trzy lata. Ma ona obejmować przestrzeganie przepisów i procedur związanych z rewizją finansową. W tym zakresie urzędnicy dokonają weryfikacji systemu wewnętrznej kontroli jakości, ilości i jakości wykorzystanych zasobów, naliczonego wynagrodzenia za czynności rewizji finansowej, a także dokumentacji rewizyjnej z wykonanych czynności.

Takie rozwiązanie budzi jednak podejrzenie, że nie jest zgodne z 43 Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady. Według jej przepisów system nadzoru publicznego musi być zarządzany przez osoby niewykonujące zawodu i posiadające wiedzę z dziedzin istotnych dla badania ustawowego. Dyrektywa wymaga również, aby wszystkie osoby zarządzające systemem były wybrane zgodnie z niezależną i przejrzystą procedurą wyboru.

Zmiany dotyczą również funkcjonowania nadzoru korporacyjnego, którą będzie sprawowała Krajowa Komisja Kontroli.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Nieopublikowany projekt ustawy o biegłych rewidentach zakłada rozszerzenie katalogu obrońców biegłego o radcę prawnego w postępowaniu dyscyplinarnym. Zmiany zostały przygotowane przez departament rachunkowości Ministerstwa Finansów, którego dyrektorem jest Joanna Dadacz

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »