REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadzór nie oznacza braku niezależności biegłych

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Konieczne jest respektowanie niezależności samorządu biegłych rewidentów. Trzeba jednak tak to zorganizować, aby w porę wykrywać ewentualne nieprawidłowości w księgowości i nierzetelną pracę audytorów.

Komisja doradcza ministra finansów do spraw organizacji nadzoru publicznego kończy swoje prace. Rekomendacje, które przedłoży, będą jedną z przesłanek do podjęcia decyzji o ostatecznym kształcie nowej ustawy o biegłych rewidentach.

Autopromocja

Jak poinformował Gazetę Prawną prof. Leszek Zienkowski, przewodniczący Komisji, rozwiązania ustawowe powinny w pełni respektować konstytucyjną niezależność samorządu biegłych rewidentów, a jednocześnie zapewnić efektywny nadzór publiczny nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich w takim zakresie, w jakim prowadzą one kontrolę w tzw. jednostkach zainteresowania publicznego.

- Chodzi zwłaszcza o to, aby w Polsce w porę wykrywać ewentualne nieprawidłowości w księgowości - tak zwaną kreatywną księgowość - i nierzetelną pracę audytorów. Powinno to pozwolić na uniknięcie skandali podobnych do tych, jakie miały miejsce w niektórych krajach UE i w USA - twierdzi nasz rozmówca.

Komisja doradcza ministra finansów będzie rekomendować powołanie jako ciała kolegialnego sześcio- lub ośmioosobowej komisji nadzoru audytowego, której członkowie desygnowani byliby przez ministra finansów, Komisję Nadzoru Finansowego, ministra sprawiedliwości, Krajową Izbę Biegłych Rewidentów oraz ewentualnie przez inne instytucje, np. organizacje pracodawców oraz giełdę papierów wartościowych.

Członków komisji cechować powinna kompetencja i wysokie standardy etyczne. Nie powinni oni być przedstawicielami organizacji, które ich wytypowały, ale działać w pełni niezależnie. Aparat wykonawczy komisji nadzoru audytowego powinien być usytuowany w strukturach Ministerstwa Finansów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspert wyjaśnia również, że zachowane powinny być te same wysokie standardy kontroli jakości w stosunku do wszystkich firm audytorskich i wszystkich czynności wykonywanych przez te firmy. Jednolitość standardów zapewnić powinna Krajowa Izba Biegłych Rewidentów.

- Do kompetencji Izby należeć powinno powoływanie zespołów składających się z inspektorów zatrudnionych w organie samorządu, które następnie przeprowadzałyby kontrolę jakości czynności rewizji finansowych. Praca tych zespołów nadzorowana byłaby przez organ nadzoru publicznego w przypadkach, gdy rewizję finansową przeprowadzano by w jednostkach zainteresowania publicznego - wyjaśnia Leszek Zienkowski. Dodaje również, że organ nadzoru publicznego miałby ponadto prawo przeprowadzania kontroli ad hoc w przypadku otrzymania informacji o pojawiających się nieprawidłowościach.

Komisja w trakcie prac zapoznała się z wieloma materiałami omawiającymi obecne i przyszłe rozwiązania przyjmowane w niektórych krajach UE oraz z opiniami wielu instytucji w Polsce, które zainteresowane są omawianą problematyką.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA