| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Dzień Księgowego - podsumowanie ostatniego roku pełnego zmian

Dzień Księgowego - podsumowanie ostatniego roku pełnego zmian

W dniu 9 czerwca przypada Dzień Księgowego. Z tej okazji życzymy wszystkim księgowym spełnienia marzeń tych zawodowych, jak i prywatnych! Przy tej okazji przypominamy również główne zmiany prawne, które wpłynęły i dopiero wpłyną na codzienną pracę księgowych – ludzi, bez których żaden biznes nie może się obejść. Co się wydarzyło i co nas czeka w nadchodzącym roku?

Najważniejsze zmiany w mijającym roku:

Pierwsza połowa 2014 r., po dużej nowelizacji ustawy o VAT, upłynęła pod znakiem adaptacji do nowych zasad ustalania momentu powstawania obowiązku podatkowego oraz nowych zasad fakturowania. A oto wykaz innych ważnych zmian z ostatnich 12 miesięcy:

1. Deregulacja zawodu księgowego i doradcy podatkowego. W 2014 w Polsce „uwolniono” niektóre zawody, w tym m.in. księgowego i doradców podatkowych. Przez środowisko i media przetoczyła się fala dyskusji i różnych opinii, co dalej czeka przedsiębiorców, którzy mogą być obsługiwani przez „przypadkowych specjalistów” ze świeżo założonych biur rachunkowych. Jest zbyt wcześnie, by oceniać konsekwencje uwolnienia obu zawodów. Z pewnością natomiast najlepszym weryfikatorem jakości pracy księgowych pozostanie sam rynek. Oby tylko bez szkody dla kieszeni przedsiębiorców.

2. Uproszczona rachunkowość dla małych firm. Od 5 września ub. r. obowiązują zmiany w ustawie o rachunkowości. Wprowadzono nową kategorię podmiotów gospodarczych, tzw. jednostki mikro (zwane również mikropodmiotami), które mogą prowadzić uproszczoną sprawozdawczość finansową. Resort Finansów szacował, że dzięki tym zmianom małe firmy w Polsce zaoszczędzą ponad 17 mln zł.

3. Nowy standard e-faktury. Przed wakacjami Krajowe Wielostronne Forum Elektronicznego Fakturowania działające przy Ministerstwach Finansów i Gospodarki zarejestrowało pierwszy w Polsce standard elektronicznej faktury zgodny z wytycznymi Komisji Europejskiej. Darmowy i dostępny dla wszystkich przedsiębiorców. W ciągu kilku lat e-faktura ma się w Polsce ciągle upowszechniać, dlatego cieszyć powinna rządowa inicjatywa popularyzacji standardów e-fakturowania.

Odpowiedzialność karnoskarbowa księgowego

4. Uproszczenie: stałe kwoty świadczeń pracowniczych przy użytkowaniu pojazdów. Gdy pracownik używa samochodu służbowego na potrzeby prywatne, stanowi to jego nieodpłatne świadczenie (przychód) i podlega opodatkowaniu (art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W styczniu br. weszła w życie ustawa z dn. 7 listopada 2014 o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która uprościła sposób rozliczania takich świadczeń. Wprowadzono stałe kwoty świadczenia zależne od pojemności silnika pojazdu: 250 i 450 zł miesięcznie odpowiednio dla samochodów o pojemności silnika do 1600 lub powyżej 1600 cm3.

5. Prostsze księgowanie zaliczek rejestrowanych przez kasy. Na mocy wspomnianej wyżej ustawy wprowadzono możliwość ujmowania jako przychody ze sprzedaży zaliczek rejestrowanych za pomocą kas fiskalnych. Przed 2015 r. zaliczki rejestrowane w kasach należało księgować jako przychody przyszłych okresów (czyli księgowano je odrębnie od właściwej sprzedaży), co przysparzało księgowym więcej operacji.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »