REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy nie wykorzystują potencjału i kompetencji biegłych rewidentów

Polska Izba Biegłych Rewidentów
Samorząd zawodowy biegłych rewidentów
Firmy nie wykorzystują potencjału i kompetencji biegłych rewidentów
Firmy nie wykorzystują potencjału i kompetencji biegłych rewidentów

REKLAMA

REKLAMA

Według wstępnych wyników badania, które zostały przeprowadzone przez Regionalny Oddział Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie, aż 64% firm podczas badania sprawozdania finansowego oczekuje wyłącznie wydania pozytywnej opinii po audycie. Tymczasem zakres możliwej współpracy biegłego rewidenta i przedsiębiorstwa jest znacznie szerszy.

Warszawski oddział KIBR postanowił zbadać, czy przedsiębiorcy nie marnują potencjału, jaki tkwi w kompetencjach zawodowych biegłych rewidentów. Jak wynika z wstępnych wyników sondażu, w trakcie badania sprawozdań finansowych firmy koncentrują się na obowiązku ustawowym. Ewentualne inne oczekiwania wobec biegłego rewidenta dotyczą wsparcia w rozwiązywaniu problemów podatkowych oraz doradztwa w obszarze prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań. Biegli mogą też doradzać w obszarze pozyskiwania finansowania, w tym dotacji, jednak aż 56% audytorów twierdzi, że nie spotkało się z takim oczekiwaniem ze strony firm.

Autopromocja

Rola biegłego rewidenta w poprawie jakości sprawozdania finansowego

Zakres prac biegłego rewidenta powszechnie kojarzony jest z badaniem sprawozdania finansowego, które zgodnie z ustawą o rachunkowości jest obowiązkowe dla większych podmiotów lub wymagane przez inwestora. Tymczasem dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu biegły rewident może wspierać przedsiębiorstwa w lepszym prowadzeniu biznesu, zarówno podczas samego audytu, jak i niezależnie od tego procesu.

– Nasze badanie poprzedza konferencję „Dwa światy audytora i biznesu. Jak zmienić obowiązek ustawowy w partnerstwo” organizowaną na rzecz integracji środowiska przedsiębiorstw i biegłych rewidentów. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, które wzmocni bardzo ważny proces wypracowywania nowych standardów komunikacji obu środowisk – mówi Agnieszka Gajewska, Prezes Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady dotyczące wyboru biegłego rewidenta

Mimo, iż wydaje się, że spółki są otwarte na szerszą współpracę, nie w pełni wykorzystują potencjał zawodowy i kompetencje biegłego rewidenta.

Biegli rewidenci, którzy do tej pory wzięli udział w sondażu, twierdzą, że o ile blisko połowa (48%) firm korzysta z ich doradztwa w zakresie podatków, o tyle rzadko mogą wspierać przedsiębiorstwa w takich obszarach jak:

  • doradztwo w zakresie opracowania zasad oraz wdrożenia systemu kontroli wewnętrznej (52% firm korzysta z tych usług rzadko, bardzo rzadko lub nigdy),
  • sporządzanie sprawozdań finansowych oraz sprawozdań skonsolidowanych (47% odpowiedzi jw., w tym aż 15% - nigdy),
  • opracowanie zasad polityki rachunkowości, obiegu dokumentów i zasad inwentaryzacji (40% odpowiedzi jw.),
  • ekspertyzy, wyceny, opinie w oparciu o wymogi Kodeksu Spółek Handlowych (39% odpowiedzi jw.).


– Od dawna zmagamy się ze stereotypowym postrzeganiem biegłego rewidenta jako osoby tylko badającej sprawozdanie finansowe. Pierwsze wyniki naszych badań wskazują, że warto działać dla poprawy współpracy biznesu z audytorami. Z jednej strony warto budować świadomość przedsiębiorców co do zakresu merytorycznego wsparcia, jakiego mogą oni oczekiwać od audytora i jakie wartości wynikają z dobrej relacji z audytorem. Z drugiej strony, chcemy wspierać biegłych rewidentów w podnoszeniu ich umiejętności komunikacyjnych, tak aby przy okazji wypełniania ustawowych obowiązków dla firm, mogli w pełni wykorzystywać swój zawodowy potencjał, a również otworzyli się na pozyskiwanie nowych klientów dla świadczenia innych usług. – dodaje Agnieszka Gajewska.

Biegli rewidenci potrzebują też „miękkich umiejętności

Konferencja „Dwa światy audytora i biznesu”, nad którą patronat honorowy objęło m.in. Ministerstwo Finansów i Rektor Szkoły Głównej Handlowej, odbędzie się 3 czerwca 2016 r. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. W panelach dyskusyjnych wezmą udział przedstawiciele środowiska audytorów i biznesu, a w formułowaniu wniosków wesprze ich gość specjalny – Jacek Santorski, psycholog społeczny i psycholog biznesu, specjalizujący się w doradztwie dla top managerów. Obok praktycznych doświadczeń, na konferencji zostaną zaprezentowane ostateczne wyniki prowadzonego badania. Finalne opinie biegłych rewidentów zostaną zestawione z odpowiedziami przedsiębiorców współpracujących z audytorami.

Badanie sondażowe wciąż trwa. Swoją opinię można wyrazić do 23 maja 2016 r. wchodząc na stronę internetową www.konferencjadwaswiaty.pl. Pod tym samym adresem znajdują się także informacji o konferencji.

Źródło: Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA