REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wąska specjalizacja jest szkodliwa

Małgorzata Szczepańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Księgowość, będąca sztuką pomiaru działania gospodarczego człowieka, stała się pierwszym ponadgranicznym zawodem światowym.

Polska od kilku lat jest miejscem, w którym firmy zagraniczne z dużym upodobaniem lokują swoje centra księgowe. Takim zagłębiem staje się od jakiegoś czasu Kraków, ale również Wrocław, Poznań. Jak magnez przyciągają duże ośrodki akademickie, które zapewniają młodą, wykształconą i znającą języki obce kadrę. Znaczący, oczywiście, jest fakt, iż przy wszystkich swoich walorach polscy pracownicy są zdecydowanie tańsi niż ich zachodni koledzy.

Autopromocja

Wady i zalety

Nie oznacza to jednak powodów do zbyt wielkiej radości. Powstają nowe miejsca pracy i absolwenci uczelni mają mniejsze kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia, ale czy mają również szansę na karierę w swoim zawodzie? Praca w centrum księgowym nie stanowi gwarancji wejścia na ścieżkę awansu, nie jest nawet 100-proc. perspektywą rozwoju zawodowego.

- Z punktu widzenia jak najszybszego poznania tajników zawodu lepiej uczyć się w mniejszych firmach. W dużej samodzielny księgowy może przez całe lata zajmować się wycinkiem księgowości, np. środkami trwałymi albo rozliczeniami z kontrahentem. Oznacza to brak możliwości poznania innych aspektów tego zawodu, a w konsekwencji brak szans na awans np. na głównego księgowego - mówi Ewa Sender, główna księgowa zastępca dyrektora Biura Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Zagrożenia wynikają nie tylko z faktu wąskiej specjalizacji i nieogarniania całości zagadnień zawodowych. Po kilku latach działania centrów księgowych w Polsce można zauważyć pewną charakterystyczną i mocno niepokojącą ich cechę. Polscy pracownicy, tak dobrze wykształceni, wykonują z punktu widzenia zawodowego dość proste czynności. Można by rzec czysto mechaniczne, wpisują np. dane z faktur, wypełniają dokumenty, ale... bilanse i sprawozdania finansowe robi już ktoś inny, a przede wszystkim gdzie indziej. Wiara i zaufanie do kwalifikacji naszych księgowych bilansu nie sięga. I to już nie jest dobra perspektywa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Otwarcie na świat

Uniknięciu zagrożenia, jakie stanowi marginalizacja krajowego księgowego, służy m.in. przynależność Stowarzyszenia Księgowych w Polsce do światowych organizacji. Daje wiedzę, w którą stronę zmierza świat, a także, ile nam brakuje, by znaleźć się w jego czołówce.

- Nasz cel to przede wszystkim doprowadzenie do porównywalności kwalifikacji zawodowych i uniknięcie marginalizowania zawodu księgowego w skali międzynarodowej. Niedopuszczenie do sytuacji, że jeśli nie spełnimy światowych wymogów, to świat zakwalifikuje nas do grupy kontystów, nie księgowych - stwierdza prof. Aldona Kamela-Sowińska, rektor WSHiR w Poznaniu, przewodnicząca Komisji ds. Współpracy z Zagranicą SKwP i przewodnicząca Grupy Ekspertów Europejskiej Federacji Księgowych i Audytorów Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EFAA).

 

- Nie twierdzę, że wszystkie światowe rozwiązania mogą i powinny być zastosowane natychmiast. Należy jednak o nich wiedzieć i wybrać te, które są powszechnie stosowane albo najlepsze dla nas.

Przynależność do Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC) to dla Stowarzyszenia nie tylko prestiż, ale przede wszystkim dostęp do informacji o organizacji, zasadach certyfikacji zawodowej i dokształcaniu w innych państwach. Tam widać, jak duże są bariery wejścia do zawodu, jakiej wymaga się wiedzy oraz co robią inne kraje, by osiągnąć porównywalność umiejętności i kwalifikacji.

- Istnieją także poza IFAC przykłady wspólnej certyfikacji zawodu, np. projekt Common Content Project ośmiu instytucji księgowych i audytorów, m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Hiszpanii, które próbują wprowadzić jednakowe wymogi wejścia do zawodu w tych krajach, żeby np. hiszpański księgowy mógł pracować w Anglii, a angielski w Hiszpanii. Aby była taka nieurzędowa, niepaństwowa certyfikacja wzajemna - mówi prof. Aldona Kamela-Sowińska.

Polska idzie w dobrym kierunku certyfikacji tego zawodu i być może niedługo rzeczywiście stanie się prawdziwym zagłębiem księgowym dla świata, ale miejmy nadzieję, że nie tylko jako zaplecze. Mamy szansę, by polscy księgowi w tych istniejących i powstających centrach wykonywali wszystko od początku do końca, od zaksięgowania faktury po sprawozdanie finansowe. Tylko czy ta szansa zostanie wykorzystana?

MaŁgorzata Szczepańska

ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Opłaty za jednorazowe opakowania plastikowe do żywności - rozliczenia VAT, CIT i PIT w 2024 roku [wyjaśnienia Ministerstwa Finansów]

    W komunikacie z 28 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie zasad rozliczania opłat pobieranych z tytułu sprzedaży opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje lub żywność na gruncie VAT oraz podatków dochodowych. Komunikat ten nie ma formalnego statusu interpretacji podatkowej ani objaśnień podatkowych.

    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    REKLAMA