| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Kiedy niższy VAT na e-booki?

Kiedy niższy VAT na e-booki?

Minister Finansów stwierdził, że Polska popiera wprowadzenie niższej stawki na książki udostępniane drogą elektroniczną. Jednak zdaniem resortu finansów do czasu wprowadzenia stosownych zmian w przepisach unijnych Polska musi stosować do e-booków stawkę podstawową VAT (aktualnie 23%).

Konieczność zachowania zgodności z prawem unijnym wymaga zastosowania do  książek przesyłanych drogą elektroniczną podstawowej stawki VAT. Zastosowanie  obniżonej stawki podatku mogłoby narazić Polskę na wszczęcie przez Komisję Europejską postępowania naruszeniowego, a tym samym na skierowanie sprawy  przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, co z kolei może wiązać się z  określonymi sankcjami finansowymi.

W przypadku zmiany ww. dyrektywy będą mogły zostać dokonane zmiany  prawa krajowego w odniesieniu do książek elektronicznych. Należy się jednocześnie zgodzić, że towar czy usługa o podobnym charakterze  powinny być objęte tą samą stawką podatku VAT.

Uwzględniając w tym zakresie  podejście Komisji Europejskiej przedstawione w opublikowanym w dniu 6 grudnia  2011 r. komunikacie Komisji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, Rady i  Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie przyszłości  podatku VAT: W stronę prostszego, solidniejszego i wydajniejszego systemu  podatku VAT - COM(2011) 851 - w którym Komisja zapowiedziała dokonanie  oceny istniejącej struktury stawek podatku VAT (przy założeniu m.in., że  „podobne towary i usługi powinny podlegać takiej samej stawce podatku VAT,  przy czym należy w tej mierze wziąć pod uwagę postęp technologiczny, tak aby  uzyskać zbieżność pomiędzy środowiskiem on-line i światem fizycznym”), Polska  będzie popierała propozycje zmian dążących w tym kierunku.

Kiedy biuro rachunkowe korzysta ze zwolnienia z VAT

Zatem zdaniem Ministra Finansów zmiany w  opodatkowaniu książek elektronicznych (o które zabiegać będzie strona polska)  będą możliwe w Polsce po stworzeniu na szczeblu unijnym podstaw prawnych do takiego działania.


Źródło: odpowiedź (ogłoszona 18 kwietnia 2013 r.) Macieja Grabowskiego - podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację poselską nr 15106

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »