| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Standardy rachunkowości > Nowelizacja MSR 24 - Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych

Nowelizacja MSR 24 - Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych

4 listopada 2009 r. Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała zaktualizowany Międzynarodowy Standard Rachunkowości 24 – Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych. Zaktualizowany MSR 24 został przyjęty w Unii Europejskiej w lipcu 2010 r. i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się od 1 stycznia 2011 r. i później. Przedstawiamy podsumowanie głównych zmian wprowadzonych przez zaktualizowany MSR 24.

MSR 24 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. (dalej zwany „starym MSR 24”) zawierał wiele definicyjnych niespójności, powodujących m.in. niesymetryczność w wymogach dotyczących prezentacji transakcji z jednostkami powiązanymi. Niespójności te, wynikające ze starego MSR 24, a także sposób ich usunięcia w ramach zaktualizowanego MSR 24, zostały podsumowane w tabeli.

Podmioty powiązane z państwem

Stary MSR 24 wymagał od jednostki pełnej prezentacji transakcji z jednostkami powiązanymi, w zakresie swoich wymagań ujmując również państwo i jednostki powiązane z nim. Zaktualizowany MSR 24 wprowadza zwolnienie z wymogu ujawniania transakcji między:

1) państwem a jednostkami sprawozdawczymi, nad którymi państwo ma kontrolę, współkontrolę lub na które wywiera znaczący wpływ, oraz

2) jednostką sprawozdawczą a inną jednostką, która jest podmiotem powiązanym, ponieważ państwo sprawuje kontrolę lub współkontrolę nad jednostką sprawozdawczą i tą drugą jednostką lub ma na nie znaczący wpływ.

Więcej na ten temat w Biuletynie Rachunkowości

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK