REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w rozliczaniu VAT w 2014 r.

Sławomir Ekman
Dyrektor 24iValue
24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue
Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na 2014 rok ustawodawca zapewnił nam poważne zmiany w podatkach. Dla spółek komandytowo-akcyjnych nowy rok przyniesie zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego, natomiast dla znacznie większego grona podatników – rewolucja styczniowa dotyczyć będzie zasad rozliczania VAT-u.


Fakturowanie


Po pierwsze wydłużone zostają terminy wystawiania faktur. Do lamusa odchodzi dotychczas obowiązujący 7-dniowy okres, który zostaje zastąpiony zapisem „do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy lub wykonano usługę” (również dla faktur zaliczkowych).

Autopromocja

Faktura wystawiona przed dostawą towarów 2013 / 2014

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach


Powyższa ogólna zasada nie ma zastosowania w przypadku usług budowlanych lub budowlano - montażowych, dostawy książek drukowanych oraz czynności polegających na ich  drukowaniu:

- usługi budowlane lub budowlano - montażowe -  do 30. dnia od dnia wykonania usługi,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- dostawa książek drukowanych (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych -do 60. dni od dnia wydania towaru,

o   w przypadku gdy umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw - do 120. dnia od pierwszego dnia wydania towarów,

- czynności polegające na drukowaniu książek (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów, z wyjątkiem importu usług - do 90. dnia od dnia wykonania tejże  czynności.

Faktura nie może być wystawiona wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi (również w przypadku faktur zaliczkowych).

 

 

Niewątpliwym plusem dla Podatników, jaki niesie za sobą zmiana zasad fakturowania, jest umożliwienie im wystawiania faktur zbiorczych. Co więcej - zabieg taki ma na celu uproszczenie dokumentowania transakcji, ponieważ Podatnicy na jednej fakturze będą mogli zawrzeć wszystkie transakcje wykonane w danym miesiącu.


Najważniejsze zmiany w VAT 2014


Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo


Jednakże zmiany zawsze mają pozytywne i negatywne aspekty. Otóż dlaczego termin wystawienia faktur zmienia się tak radykalnie? Dlatego, że od 01.01.2014 r. to nie one będą czynnikiem decydującym o momencie rozpoznania przychodu ze sprzedaży, a więc de facto obowiązku podatkowego.


Moment rozpoznania przychodu


Znowelizowana ustawa o VAT, stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi lub dostarczenia towaru (w odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, uznaje się je  za wykonane w przypadku wykonania ich części, dla której to części określono zapłatę) - przyczyni się to do szybszego powstania tegoż obowiązku, a w praktyce - do wcześniejszego wyciągnięcia pieniędzy z kieszeni Podatnika.

 

Po drugie znika możliwość manewrowania terminem zapłaty zobowiązania podatkowego (dotychczas Podatnicy mogli np. później wystawić fakturę).

Podstawa opodatkowania w VAT w 2014 r.


Faktury korekty


Na pocieszenie można dodać, że znika obecnie obowiązujący przepis dotyczący wymogu gromadzenia potwierdzeń odbioru faktur korekt - jednakże tylko w przypadku, gdy uzyskanie tego potwierdzenia nie będzie możliwe.


Transakcje WDT


W tym zakresie Podatnika czekają bardzo niekorzystne zmiany finansowe: w przypadku dużych opóźnień (dłuższych niż 3 miesiące od końca miesiąca, w którym WDT miała miejsce), transakcje te nie pozostaną (jak dotychczas) neutralne dla VAT-u. Znowelizowane przepisy przewidują bowiem w takim przypadku konieczność dokonania korekty podatku naliczonego.

Wystarczy zatem, że Podatnik straci kontrolę nad obiegiem dokumentacji i WDT nie będzie już neutralne podatkowo.

Nowe zasady fakturowania od początku 2014 r.

Zmiany w VAT od 1 października 2013 - wyjaśnienia MF


Licencje


I jeszcze słowo na temat licencji. Dotychczas dla każdego z nas oczywiste były specyficzne zasady rozliczania podatku VAT w przypadku udzielenia licencji - odroczenie obowiązku podatkowego do momentu zapadalności terminu płatności.

 

Zmieniona ustawa wprowadza zapis, że VAT rozliczyć należy w momencie wykonania usługi udzielenia licencji. Jednak wielu Podatników będzie miało problem z prawidłowym ujęciem tegoż momentu.


Interpretacje podatkowe


Ustawa o podatku VAT zawsze pozostawiała spory obszar wątpliwości Podatników. Stąd też zdecydowana większość z nich znalazła rozwiązanie w postaci interpretacji indywidualnych. Jednakże rewolucja w zakresie podatku od wartości dodanej pociągnie za sobą konieczność wystąpienia przez Podatników z wnioskiem o wydanie nowych interpretacji, dostosowanych do znowelizowanych okoliczności.

Pomijając fakt, że za wniosek trzeba uiścić stosowną opłatę (jednak nie jest ona na tyle wysoka, żeby można było mówić o znaczących dodatkowych kosztach), okres oczekiwania na interpretację Ministra wynosi 3 miesiące. Zatem aby Podatnicy mogli się dobrze przygotować do zmian, powinni jak najszybciej wystąpić z takim wnioskiem.


Okres dostosowawczy


Jak każda zmiana (szczególnie w przepisach podatkowych), tak i ustawa o VAT nie jest wyjątkiem: nie obejdzie się bez uwzględnienia czynnika ludzkiego, tj. od czasu potrzebnego na praktyczne przełożenie znowelizowanych zasad. Księgowe, które od wielu lat za moment podatkowy traktowały wystawienie faktury VAT, będą musiały znacznie więcej uwagi przykładać do rozliczania VAT-u.

Oczywiście, niezbędnym będzie również przystosowanie systemów finansowo - księgowych do nowym warunków.  A to nie będzie już zupełnie bezkosztowe (więc skorzystają na firmy informatyczne zajmujące się oprogramowaniem dla księgowości).

Jeśli jednak firmy dobrze i na czas zapoznają się z nowymi przepisami, i jeśli dostosują się do tych zmian, owa styczniowa rewolucja nie będzie wymagała wielkich ofiar, ale wejdzie w nasze życie gospodarcze spokojnie i bez większych burz.

Sławomir Ekman

 

Dyrektor, 24EasyAudit

 

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

REKLAMA