| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Sprzedaż samochodu firmowego w 2014 r. a korekta VAT

Sprzedaż samochodu firmowego w 2014 r. a korekta VAT

Jeżeli przedsiębiorca planuje sprzedaż firmowego samochodu, musi mieć świadomość, że od 1 kwietnia 2014 r. zasady sprzedaży pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej po raz kolejny uległy zmianie. Wprowadzono między innymi tzw. system korekt VAT w przypadku sprzedaży pojazdu, w stosunku do którego przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Korekty mogą być zarówno oszczędnością dla przedsiębiorcy, jak i nakazywać dopłatę podatku.

Autem firmowym do pracy i do domu - odliczenie VAT

Wprowadzony od 1 kwietnia system korekt przewiduje także przypadki, w których konieczne jest dokonywanie korekt „in minus” (zwiększających obciążenie podatkowe). Dzieje się tak np., gdy przedsiębiorca kupuje auto wyłącznie do celów działalności gospodarczej, a następnie przed upływem 5 lat, zmienia sposób wykorzystywania pojazdu na „mieszany” (cele służbowe + prywatne). W tej sytuacji właściciel firmy musi dokonać korekty zmniejszającej podatek naliczony (od zakupów), gdyż do końca wspomnianych 60 miesięcy pojazd służy celom „mieszanym”, czyli dającym prawo do odliczenia tylko 50% VAT (a nie jak wcześniej prawo do 100% odliczenia podatku).

Korekty „in plus” oraz „in minus” dokonuje się wyłącznie w tzw. okresie korekty. Dla samochodów o wartości powyżej 15 tys. zł okres ten wynosi wspomniane 60 miesięcy. Natomiast dla tańszych pojazdów, okres korekty wynosi 12 miesięcy. Po jego upływie nie ma  prawa (lub obowiązku) do zmian w rozliczeniach VAT. Korekty należy dokonać w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż lub zmiana przeznaczenia auta.


Zobacz wzór: Informacja VAT-26


Przykład:

Przedsiębiorca kupił samochód osobowy w sierpniu 2013 r. za 90 000 zł brutto (w tym 23% VAT, czyli 20 700 zł) i odliczył z tego tytułu 6000 zł VAT. Następnie zdecydował się na sprzedaż tego auta w kwietniu 2014 r. za 75 000 zł. W związku ze sprzedażą musi wykazać do zapłaty VAT w wysokości 17 250 zł (23% VAT). Jednocześnie ma prawo do skorygowania VAT-u nieodliczonego przy zakupie, w odpowiedniej proporcji:

- 20 700 zł - 6000 zł = 14 700 zł.

- 14 700 zł x 52 (miesiące liczone od nabycia wraz z miesiącem sprzedaży)/60 = 12 740 zł.

A zatem w związku ze sprzedażą przedsiębiorca musi zapłacić 4510 zł VAT (17 250 zł - 12 740 zł).


Zmiany dotyczące samochodów od 1 kwietnia 2014 r. - odpowiedzi na najważniejsze pytania księgowych


UWAGA!

W obecnym stanie prawnym niekorzystna podatkowo jest sprzedaż samochodu, który w firmie jest dłużej niż 5 lat. Wówczas konieczne jest odprowadzenie podatku VAT w pełnej wysokości, a dokonanie korekty nie jest możliwe. Ponadto, 5-letni okres liczony od kupna auta, w którym można dokonać korekty ulega skróceniu do 1 roku w przypadku, gdy wartość początkowa samochodu nie przekracza 15 000 zł.


Sprzedaż samochodów kupionych bez prawa do odliczenia VAT


Nowe przepisy dotyczące sprzedaży pojazdów, przewidują korzystniejsze zasady opodatkowania dla tych przedsiębiorców, którzy przy zakupie auta odliczyli część VAT-u, niż dla tych którzy kupili samochód bez opcji odliczenia VAT.

Obecnie bowiem sprzedaż samochodu, od którego nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku zobowiązuje do zapłaty VAT w pełnej wysokości, zaś prawo do jakiejkolwiek korekty dającej oszczędność na podatku nie istnieje. Zwolniona z VAT jest tylko sprzedaż samochodów wykorzystywanych wyłącznie w działalności zwolnionej.

Jedynym sposobem uniknięcia zapłaty VAT jest wycofanie auta z firmy i wprowadzenie go do majątku prywatnego, a następnie sprzedaż w ramach rozporządzenia własnym majątkiem.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

Czytaj także

Aktualizacja: 09.07.2014

Ekspert:

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Autor:

Zdjęcia


Pakiet żółtych książek - Podatki 2018171.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »