REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie marży - VAT 2014 r.

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Są dwie procedury, w przypadku których podstawą opodatkowania VAT nie jest całość zapłaty, lecz marża. To tzw. procedury opodatkowania marży. Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe zasady dotyczące obowiązku podatkowego oraz rozliczania zaliczek z tytułu świadczenia usług opodatkowanych według procedury marży.

Podstawą opodatkowania VAT jest, co do zasady, wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Nie jest to jednak zasada bezwzględnie obowiązująca.

Autopromocja

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Są dwie procedury, w przypadku których podstawą opodatkowania VAT nie jest całość zapłaty, lecz marża. To tzw. procedury opodatkowania marży.

1. Procedura marży przy świadczeniu usług turystyki

Pierwszą procedurę marży określają przepisy art. 119 ustawy o VAT. Ma ona zastosowanie do opodatkowania usług turystyki. Określenie tej procedury jest uzasadnione specyfiką działalności turystycznej. Usługi turystyki świadczone są często na terytorium dwóch lub więcej państw, w konsekwencji podatnicy świadczący te usługi ponoszą koszty podatku w różnych państwach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co prawda najczęściej podatek ten może zostać przez tych podatników odzyskany, lecz przeważnie konieczne jest składanie w tym celu wniosków o zwrot podatku, a następnie oczekiwanie (czasem dość długie) na zwrot podatku.

Zapisz się na nasz newsletter

Dlatego przepisy unijne (a za nimi przepisy poszczególnych państw członkowskich, w tym Polski) ułatwiają działalność podatnikom świadczącym usługi turystyki, pozwalając im na opodatkowanie marży. Skutkiem tego opodatkowana jest tylko ta część usługi, która stanowi wynagrodzenie podatnika (a zwrotu zagranicznego podatku dokonują podatnikowi turyści w ramach nieopodatkowanej części wynagrodzenia podatnika).

Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK poleca artykuł: „Procedury opodatkowania marży według nowych zasad

Artykuł kompleksowo omawia, w jakich przypadkach ma zastosowanie procedura marży, na jakich zasadach powstaje obowiązek podatkowy dla sprzedaży opodatkowanej według procedury marży oraz jaką treść powinny zawierać faktury dotyczące sprzedaży opodatkowanej według procedury marży. Tekst porusza również kwestię procedury marży w ujęciu rachunkowym oraz w zakresie kas rejestrujących. Został poparty orzecznictwem oraz ciekawymi przykładami.

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF a klienci biura rachunkowego - bezpłatne spotkanie 16 kwietnia, w cyklu Kawa z INFORLEX

KSeF a klienci biura rachunkowego. Serdecznie zapraszamy na bezpłatne spotkanie 16 kwietnia. W cyklu Kawa z INFORLEX.

Zwrotu części nabytego towaru a VAT. Jak rozliczyć w JPK_V7M? Co z odliczeniem podatku naliczonego?

W lutym 2024 r. nabyłam towar handlowy. Na początku marca po ustaleniu ze sprzedawcą warunków zwrotu dokonałam częściowego zwrotu tego towaru. W dniu 4 marca 2024 r. otrzymałam fakturę korygującą „in minus”. Rozliczam VAT miesięcznie. Jak powinnam rozliczyć ten zakup w JPK_V7M? 

Stawka VAT w cesji deweloperskiej

NSA póki co nie rozstrzygnął jaką stawkę VAT należy stosować przy przelewie praw z umowy deweloperskiej. Wątpliwość stanowi zaliczenie cesji jako usługi opodatkowanej stawką 23 proc., czy jako dostawy lokalu mieszkalnego, która jest opodatkowaną 8 proc. stawką VAT. NSA odmówił podjęcia uchwały kierując ją do rozpoznania w szerszym gronie, argumentując to tym, że rozstrzygnięcie sporu w formie rozprawy będzie miało znaczenia dla dotychczasowego orzecznictwa. 

Przedsiębiorca powinien uzupełnić swój e-PIT – Ministerstwo Finansów przygotowało w usłudze Twój e-PIT specjalny kreator wspierający podatników

Podatnicy mają czas na rozliczenie PIT do 30 kwietnia 2024 r. Najlepiej to zrobić za pomocą usługi Twój e-PIT, z której mogą korzystać także osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Z rozliczenia mogą korzystać również osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą.

Dodatek do ubezpieczenia z Holandii [Zorgtoeslag] – sprawdź, jak uzyskać dodatkowo kilkaset euro

Podatnik, który pracował legalnie w Holandii i był ubezpieczony w tym kraju, ma możliwość ubiegania się o zwrot dodatku do ubezpieczenia Zorgtoeslag. Przyznaje go holenderski urząd skarbowy Belastingdienst Toeslagen. O to świadczenie można wnioskować za rok wstecz i oraz za rok bieżący. Wystarczy spełnić kilka warunków. Sprawdź jakich.  

Tusk: nakłady na "babciowe" w dużym stopniu zostaną zrównoważone przez składki i podatki

Nakłady na tzw. świadczenie "babciowe" w dużym stopniu zostaną zrównoważone przez składki i podatki, które zapłacą rodzice kontynuujący dzięki temu programowi pracę - stwierdził premier Donald Tusk.

Zmiany ustawy o rachunkowości - podniesienie o 25% progów określających obowiązek poddania badaniu sprawozdania finansowego

Zmiany ustawy o rachunkowości przewidują podniesienie o 25% progów określających obowiązek poddania badaniu sprawozdania finansowego jednostek, o których mowa w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy. Podwyższone progi do badania będą miały zastosowanie już do sprawozdań finansowych sporządzonych za 2024 rok.

Boguta: Sprzedawcy naliczyli nową stawkę VAT-u i z pewnością zapłacą za to konsumenci

Sprzedawcy naliczyli nową stawkę VAT-u i z pewnością zapłacą za to konsumenci. Szacuje się, że ta podwyżka VAT-u w skali roku to będzie dodatkowe 12–13 mld zł dla budżetu - mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Pieniądze dla branży HoReCa z KPO. Dotacje do 540 tys. zł. Wnioski można składać od 6 maja 2024 r.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w dniu 3 kwietnia ogłosiła konkurs dla sektora HoReCa, turystyki i kultury w ramach Krajowego Planu Odbudowy, który ma na celu wsparcie branży szczególnie dotkniętej przez pandemię i lockdowny w latach 2020 i 2021. Odpowiadając na potrzeby tych sektorów nabór wniosków rozpocznie się 6 maja, a zakończy 5 czerwca. 

Handel na platformach internetowych - nowe przepisy od 1 lipca 2024 r. Rząd przyjął projekt ustawy wdrażającej dyrektywę DAC7

W dniu 9 kwietnia 2024r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektywy DAC7. Ta ustawa nałożyć ma na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem tych platform. Ale uwaga: drobni i okazjonalni sprzedawcy towarów, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji tego rodzaju a łączne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczyło w danym roku równowartości 2 tys. euro są wyłączeni z corocznego raportowania przez operatorów platform cyfrowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Ministerstwo Finansów zaznacza, że nowe przepisy nie zmienią dotychczasowych zasad opodatkowania osób sprzedających w Internecie.

REKLAMA