| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > W jakich przypadkach darowizny podlegają VAT

W jakich przypadkach darowizny podlegają VAT

Organizacje non-profit bardzo często są beneficjentami różnego rodzaju darowizn, zarówno pieniężnych, jak i materialnych. Również często same są darczyńcami. Otrzymanie takiej darowizny, jak też jej przekazanie może powodować obowiązek rozliczenia VAT.


PRZYKŁAD 4
Stowarzyszenie wykonuje wyłącznie działalność statutową zwolnioną z VAT. Otrzymało 2000 zł w zamian za reklamowanie darczyńcy w trakcie organizowanej imprezy. Ponieważ kwota ta nie przekroczyła limitu, stowarzyszenie może nadal korzystać ze zwolnienia.

Czynności nieodpłatne

W przypadku gdy organizacje non-profit przekazują nieodpłatnie towary, mogą być zobowiązane do rozliczenia VAT. Opodatkowaniu VAT podlegają, co do zasady, czynności odpłatne. Nieodpłatne tylko w przypadku, gdy są spełnione łącznie ustawowe warunki, tj.:
1) przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,
2) towary zostały przekazane na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności chodzi o przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w tym darowizny,
3) podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Analizując te warunki, należy dojść do wniosku, że w przypadku gdy organizacja przekazuje nieodpłatnie towary (np. sprzęt komputerowy) i takie czynności należą do jej działalności statutowej, to darowizna taka będzie zawsze związana z prowadzonym przedsiębiorstwem. Co oznaczałoby, że nie podlega opodatkowaniu VAT, nawet gdy przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Mimo jednoznacznego brzmienia przepisów organy podatkowe zajmują inne stanowisko. Uznają, że nie podlega opodatkowaniu przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem tylko w przypadku, gdy są to prezenty o małej wartości lub próbki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Gdy przekazywanych przez organizację towarów na cele związane i niezwiązane z prowadzoną działalnością nie można uznać za towary o małej wartości, to należy zastanowić się, czy trzeci warunek został również spełniony. To znaczy, czy przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Jeśli nie przysługiwało, przekazania nie należy opodatkowywać. Prawo to, co do zasady, przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych. Jednocześnie przepisy wprowadzają ograniczenia, uznając, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Ograniczenie to nie ma zastosowania, gdy następnie przekazując te towary, opodatkujemy tę czynność. W tym przypadku prawo do odliczenia VAT w związku z zakupem tych towarów uzależnione jest od opodatkowania takiego przekazania. Do nas należy decyzja, czy dokonamy opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, a w konsekwencji, czy przysługiwać nam będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem przekazywanych towarów. W przypadku gdy zgodnie z przywołanymi przepisami nieodpłatne przekazanie zostanie opodatkowane, należy wystawić fakturę wewnętrzną, dokumentującą tę czynność.

Reasumując:
• gdy beneficjentem darowizny jest organizacja non-profit, opodatkowaniu VAT będzie podlegała darowizna (subwencja, dopłata itp.) stanowiąca dofinansowanie określonych dostaw towarów lub usług;
• gdy organizacja non-profit jest darczyńcą, opodatkowaniu VAT – według organów skarbowych – będą podlegać wszelkie darowizny, z wyjątkiem darowizn, których przedmiotem jest prezent o małej wartości lub próbka.

Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Agnieszka Jasiorowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK