REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicza dokumentacja podatkowa

REKLAMA

Podatnicy chcący dokonać samodzielnie rocznego rozliczenia z podatku dochodowego, bez pośrednictwa swojego pracodawcy, muszą dysponować stosownymi danymi obejmującymi wartości istotne do obliczenia wysokości tego podatku.
Dane te w szczególności dotyczą wielkości przychodu i kosztów jego uzyskania, sumy pobranych w roku podatkowym zaliczek na podatek, sumy potrąconych i odliczonych od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne, sumy potrąconych i odliczonych od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne. W celu uzyskania przez pracownika stosownych informacji ustawodawca nałożył na pracodawców obowiązek sporządzania imiennej informacji dotyczącej wszystkich istotnych do obliczenia podatku wielkości.

Informacja roczna

Do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnik przekazuje podatnikowi roczną informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B). Obowiązek sporządzenia informacji ma miejsce wówczas, gdy płatnicy nie dokonują rocznego obliczenia podatku.

Do sporządzenia imiennej informacji zobowiązani są następujący płatnicy:
•  zakłady pracy – od przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego przez nie wypłacanych,
•  spółdzielnie pracy – obok przychodów z pracy, także od wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej,
•  rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz inne spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną – od przychodów z tytułu dokonywanych na rzecz członków spółdzielni lub ich domowników wypłat z tytułu dniówek obrachunkowych, udziału w dochodzie podzielnym spółdzielni, a także uzyskiwanych od spółdzielni przez te osoby zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,
•  banki, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy – od wypłacanych przez nie emerytur i rent, począwszy od informacji sporządzanych za 2004 r. – osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy,
•  jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne – od wypłacanych przez nie stypendiów,
•  organy zatrudnienia – od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy,
•  areszty śledcze oraz zakłady karne – od należności za pracę przypadających tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
•  spółdzielnie – od oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni, zaliczonego w ciężar kosztów spółdzielni,
•  oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej – od wypłacanych żołnierzom świadczeń pieniężnych wynikających z przepisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
•  centrum integracji społecznej – od wypłacanych świadczeń integracyjnych, przyznanych na podstawie ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz.U. nr 122, poz. 1143 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 94, poz. 651).

Termin przekazania informacji rocznej ma charakter instrukcyjny, co oznacza, że płatnik również po jego upływie ma prawo przekazać podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu imienną informację.

Jeśli natomiast w trakcie roku podatkowego ustał obowiązek poboru zaliczki przez pracodawcę, powinien on przekazać podatnikowi informację do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka. W przypadku zaś zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez płatnika – przed końcem lutego roku następującego po roku podatkowym – do dnia zaprzestania tej działalności.

Rozliczenie się płatnika z pobranych zaliczek

Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 104, poz. 711), płatnicy mają obowiązek odprowadzania pobranych kwot z dochodu podatnika do urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki. Dotyczy to zarówno zaliczek na podatek, jak i ewentualnie niedopłaty rocznego podatku. Jednocześnie z obowiązkiem wpłaty podatku podatnik zobowiązany jest złożyć do właściwego urzędu skarbowego stosowną deklarację podatkową według ustalonego wzoru. Obowiązek ten musi być zatem również spełniony do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki. Zaliczki powinny zostać odprowadzone do właściwego urzędu skarbowego. W tym przypadku urzędem właściwym jest urząd, którym kieruje naczelnik właściwy ze względu na:
•  miejsce zamieszkania płatnika, gdy jest on osobą fizyczną,
•  miejsce siedziby, jeśli posiada siedzibę,
•  miejsce prowadzenia działalności, jeśli nie jest osobą fizyczną, a nie posiada siedziby.

Wzór deklaracji (formularz PIT-4) został określony w przepisach wykonawczych do ustawy. Deklaracja PIT-4 ma charakter zbiorczy. Wynika to z przepisów rozporządzenia, które stanowią, że deklarację na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy sporządza się od łącznej kwoty dokonanych wypłat.

W formularzu PIT-4 należy wskazać łączną kwotę podlegającą wpłacie na rachunek urzędu skarbowego. Kwota ta może różnić się od sumy pobranych zaliczek. Ustawodawca nakazuje wyjaśnienie tych ewentualnych różnic.

Płatnik, który wykazuje zbiorczo należne zaliczki za wszystkich podatników, musi pamiętać o prawidłowym wypełnieniu pól w poz. 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42 i 43, a także poz. 50 deklaracji PIT-4. Łączne kwoty pobranych zaliczek wykazane w tych pozycjach, obliczone w sposób wcześniej wskazany, są pomniejszone o składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne pobrane w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w NFZ. Obniżenie to nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a u.p.d.o.f., oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Wysokość wydatków na cele składki zdrowotnej ustalamy na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Informacja o wysokości przychodu uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania
Obowiązek sporządzenia informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania nakłada art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Obowiązek ten dotyczy: osób fizycznych będących przedsiębiorcami oraz osób prawnych i ich jednostek organizacyjnych, a także jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które w ciągu roku podatkowego pobierają zryczałtowany podatek od należności osób objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym. Dotyczy to należności otrzymanych m.in. z:
•  działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6–9 u.p.d.o.f.,
•  opłat licencyjnych,
•  świadczeń doradczych, księgowych,
•  opłat za usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą,
•  dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Informację tę należy sporządzić również, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnik nie ma obowiązku poboru zryczałtowanego podatku z wymienionych tytułów.

Przepisy ustawy określają trzy terminy dla sporządzenia omawianej informacji:
1) 14 dni od dnia złożenia wniosku przez podatnika – informacja IFT-1,
2) do dnia zaprzestania działalności – w razie zaprzestania przez płatnika prowadzenia działalności przed końcem lutego roku następującego po roku podatkowym – informacja IFT-1R,
3) do końca lutego roku następującego po roku podatkowym – w pozostałych przypadkach informacja IFT-1R.

Informacja przekazywana jest podatnikom oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Stan prawny na 21 listopada 2006 r.

Marta Marciniak
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA