| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Na czym polega audyt komputerowych ksiąg rachunkowych

Na czym polega audyt komputerowych ksiąg rachunkowych

Audyt poprawności prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera dotyczy przede wszystkim takich zagadnień, jak miejsce prowadzenia i przechowywania ksiąg, procedura otwarcia i zamknięcia oraz drukowania ksiąg, sprawdzalność, bezbłędność i warunki prowadzenia ksiąg na bieżąco, sporządzanie elektronicznych dowodów księgowych, a także realizacja wymagań dotyczących ochrony danych systemów informatycznych rachunkowości.

Audytor oceni w szczególności:

czy program finansowo-księgowy wykorzystywany w jednostce pozwala na sprawdzenie poprawności przetworzenia danych oraz kompletności zapisów, a jego procedury programowe, poza poprawnością i kompletnością zapisów, analizują identyczność zapisów.


Niestety, ze względu na obowiązek przechowywania i ochrony danych w miejscu ich powstania, w sposób zapewniający niezmienność przez wymagany ustawowo okres, powyższy zapis może stanowić dla firm największą uciążliwość, ponieważ w praktyce wymusi konieczność zapewnienia ochrony danych w dwóch miejscach.

Dokumenty księgowe tworzone automatycznie w sposób zdefiniowany w systemie nie wymagają potwierdzenia w formie dokumentu drukowanego, a ponadto pozwalają unikać dowolności i pomyłek. Przykładowo, w jednostkach generujących znaczną liczbę dokumentów (np. w hurtowniach), w związku z masowym rozliczaniem obrotu towarowego, nie ma zbyt wiele czasu na sporządzanie potwierdzeń automatycznych księgowań. Okazuje się więc, że drukowanie dokumentów w kopiach stanowi wąskie gardło wielu systemów informatycznych. Dlatego modyfikacja ustawy w art. 20, pozwalająca na uznanie za poprawne dowodów w postaci zapisów elektronicznych, w szczególności przy różnorodnych transakcjach rejestrowanych automatycznie przez system, rozwiązuje powyższy problem. Przykładem mogą być: tworzenie i dekretacja dokumentów dla obrotu składnikami majątkowymi (szczególnie obrotu materiałowego), dekretacja automatycznych rozliczeń odchyleń i kosztów na koniec każdego okresu obrotowego, dekretacja różnic kursów walut, naliczanie not odsetkowych, rozliczeń saldami, różnic inwentaryzacyjnych czy korekt księgowych.


Ważnym uzupełnieniem tej regulacji stają się postanowienia zawarte w art. 21 ustawy. Pojawił się tutaj zapis (ust. 1a), którym ustawodawca zezwala na niezamieszczanie w dowodzie księgowym:

n podpisu wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,

n stwierdzenia sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca i sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacji),

n podpisu osoby odpowiedzialnej za powyższe wskazania, jeśli informacje te wynikają z techniki dokumentowania dowodów księgowych.

Zatem poprzez treść tego zapisu potwierdzona została możliwość dokumentowania zapisów dokonywanych w księgach rachunkowych na podstawie algorytmów programowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK