| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany dotyczące umów zlecenia oraz twórców

Zmiany dotyczące umów zlecenia oraz twórców

Przewidziana w nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zmiana dotycząca uznawania za podatników osób uzyskujących przychody określone w art. 13 ustawy o PIT, a więc m.in. z umów zlecenia i o dzieło, a także twórców i artystów, niestety, niewiele zmienia. Wciąż są to przepisy krańcowo nieprecyzyjne - uważają eksperci.

Zgodnie z art. 120 par. 1 kodeksu pracy, w razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca. Aby więc odpowiedzialność zleceniodawcy była analogiczna do pracodawcy, musiałby on umownie przejąć odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy wobec osób trzecich, co wydaje się w praktyce występować w marginalnym zakresie.

Kolejną nowością jest rozszerzenie zakresu obowiązywania regulacji określonych w omawianym art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy VAT w stosunku do wszystkich twórców i artystów wykonawców, niezależnie od klasyfikacji ich przychodów z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Wszystkie powyższe uwagi będą się więc odnosiły również do nich.

Warto zaznaczyć, że w UE autorzy czy artyści często są podatnikami (zwłaszcza czerpiący zyski z praw autorskich) – mówi Jerzy Martini.

Jak podkreśla, nadzieją na uproszczenie w przyszłości sytuacji zleceniobiorców artystów i innych osób „cierpiących” z powodu tych krańcowo nieprecyzyjnych przepisów ustawy jest podniesienie limitu zwolnienia podmiotowego (obecnie równowartość 10 000 euro). Prace nad podniesieniem tego limitu są prowadzone przez Komisję Europejską – poinformował Jerzy Martini.

Kontrowersyjne regulacje obecnego art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT

Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »