REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS przyznał zaledwie 13 emerytur pomostowych

REKLAMA

Osoby ubiegające się o emerytury pomostowe najwięcej problemów mają z dokumentowaniem swoich praw. Najwieksze kłopoty mają osoby, które pracowały w tzw. szkodliwych warunkach w zlikwidowanych firmach.

Do oddziałów ZUS trafiają pierwsze wnioski o przyznanie emerytur pomostowych. Z danych, jakie przygotował dla nas zakład, wynika, że do tej pory prawo do nich zyskało 13 osób. Jako pierwsi o świadczenia pomostowe ubiegają się pracownicy spełniający warunki zawarte w art. 49 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656). Zgodnie z nim prawo do takiego świadczenia mają osoby, które po 31 grudnia 2008 r. nie wykonują już pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, ale na 1 stycznia tego roku miały już odpowiedni staż pracy w zawodzie uprawniającym do emerytury pomostowej.

Autopromocja

- Mamy bardzo liczne skargi byłych maszynistów, którym ZUS nie chce przyznać emerytury pomostowej. W uzasadnieniu odmownej decyzji wskazuje, że nie spełniają warunków do takiego świadczenia. Przeważnie jest zacytowany art. 49 ustawy pomostowej bez podania szczegółów - mówi Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Pracownicy ZUS twierdzą, że nie można uogólniać powodów odmów. Ich zdaniem każda sprawa jest wyjaśniania indywidualnie na podstawie przedstawionej dokumentacji.

- Na podstawie tego konkretnego przepisu prawo do emerytury pomostowej ma wyłącznie osoba zatrudniona wcześniej w pełnym wymiarze na stanowisku, gdzie nadal jest wykonywana praca uwzględniona w załączniku do ustawy o emeryturach pomostowych - mówi Kazimierz Sujka, dyrektor Oddziału ZUS w Siedlcach.

Tłumaczy, że pracownik musi dostarczyć zaświadczenie od byłego pracodawcy o okresach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które przypadały przed 1 stycznia 2009 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jeśli ZUS nie uzna tych dokumentów, wtedy przysługuje odwołanie do sądu pracy - mówi Kazimierz Sujka.

Najpoważniejsze problemy z uzyskaniem emerytury pomostowej mogą mieć jednak osoby, które w przeszłości były zatrudnione w szczególnych warunkach w zlikwidowanych zakładach pracy.

Zaświadczenia przyjmowane przez ZUS muszą zawierać nie tylko informacje o latach rozpoczęcia i zakończenia pracy, ale także o rodzaju wykonywanej pracy, stanowisku pracy oraz okresach pobierania zasiłku chorobowego. Ważne jest także, aby pracownik przedstawił zaświadczenie o wysokości zarobków najlepiej na druku Rp-7. Niestety w przeszłości nie wszyscy pracodawcy wystawiali takie dokumenty.

- W takim przypadku należy jak najszybciej rozpocząć poszukiwania archiwum przechowującego dokumentację zlikwidowanego zakładu pracy. Ważne jest także zgromadzenie jak najbardziej wiarygodnej dokumentacji, która potwierdzi rodzaj wykonywanej pracy - dodaje Kazimierz Sujka.

W oddziale ZUS w Siedlcach została przyzna jedna emerytura pomostowa, wydano też jedną decyzję odmowną, a jedna sprawa toczy się przed sądem.

- Pracodawcy obawiają się nie tylko, że ZUS będzie kwestionował zaświadczenia wystawiane pracownikom, lecz także sporządzone przez nich wykazy stanowisk pracy - dodaje Witold Polkowski z Konfederacji Pracodawców Polskich.

270 tys. osób ma zyskać prawo do emerytur pomostowych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    Składka zdrowotna może wzrosnąć po przekroczeniu limitów. „Przedsiębiorcy znowu się będą zastanawiać, jaką formę wybrać, a jak źle wybiorą, to zapłacą wyższy podatek niż powinni”

    Poznaliśmy propozycje zmian w składce zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Składka od stycznia 2025 roku ma wynosić w podstawowej wysokości 9 proc. liczonych od 75 proc. płacy minimalnej. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem linowym lub ryczałtem składka może wzrosnąć po przekroczeniu limitów, których wysokość jest uzależniona od średniego wynagrodzenia. Zmiany w składce zdrowotnej komentuje doradca podatkowy Adam Mariański.

    REKLAMA