| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

•  wykonanie usługi przez podatnika z UE na rzecz podmiotu z kraju trzeciego. Usługa ta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Chodzi tu o usługi świadczone zarówno na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami, jak i osób prawnych;
•  wykonanie usługi przez podmiot z kraju trzeciego na rzecz podatnika z UE. Miejscem opodatkowania będzie miejsce siedziby usługobiorcy, który ma obowiązek naliczenia sobie podatku;
•  wykonanie usługi przez podmiot z kraju trzeciego na rzecz osoby fizycznej z UE niebędącej podatnikiem. Miejscem opodatkowania jest miejsce siedziby (zamieszkania) nabywcy. Oznacza to, że podatnik świadczący taką usługę ma obowiązek rozliczenia podatku. Przykładowo, podmiot kanadyjski świadczący usługę na rzecz osoby fizycznej niebędącej podatnikiem będzie miał obowiązek zarejestrowania się w kraju nabywcy.
Ustawodawca przewidział szczególne zasady rozliczenia podatku z tytułu usług elektronicznych świadczonych na terytorium UE przez podmioty zagraniczne (tj. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Wspólnoty, wykonujące czynności podlegające opodatkowaniu VAT na terytorium Wspólnoty, które nie zarejestrowały swojej działalności na terytorium Wspólnoty i wobec których nie powstaje wymóg identyfikacji na potrzeby VAT na terytorium państwa członkowskiego) osobom niepodlegającym opodatkowaniu (tj. osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym niebędącym podatnikami VAT).
Podmiot zagraniczny może w takim przypadku skorzystać ze specjalnych procedur rozliczania VAT. W tym celu powinien się zarejestrować w kraju miejsca zamieszkania usługobiorcy.
PLUSY
Ustawodawca przewidział elektroniczną formę rejestracji. Zakładając, że rejestracja w kraju każdego usługobiorcy byłaby utrudnieniem, przewidziano możliwość rejestracji tylko w jednym kraju unijnym – tzw. państwie członkowskim identyfikacji. W tym też kraju podmiot zagraniczny będzie miał obowiązek wykazać obrót z każdego kraju, w którym świadczona jest usługa, nazywanego w nomenklaturze VAT państwem członkowskim konsumpcji.
EKSPERT RADZI
Jak w Polsce dokonać zgłoszenia elektronicznego
W Polsce taki podmiot zagraniczny ma obowiązek złożyć drogą elektroniczną zgłoszenie informujące o wyborze szczególnej procedury rozliczania VAT. Gdy państwem identyfikacji jest Polska, zgłoszenie powinno być złożone do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście. Do obowiązków nałożonych na zagraniczne podmioty należy składanie deklaracji na potrzeby rozliczenia VAT drogą elektroniczną. Deklaracje powinny być składane za okresy kwartalne do 20. dnia po zakończeniu kwartału, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług elektronicznych. W tychże terminach należy składać też tzw. deklaracje zerowe, jeśli w danym okresie rozliczeniowym nie powstał obowiązek podatkowy. Ponadto do obowiązków podmiotów zagranicznych należy prowadzenie ewidencji w postaci elektronicznej, która zawiera dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, kwoty VAT do zapłaty w państwie członkowskim konsumpcji, całkowitej kwoty VAT do zapłaty w państwie członkowskim identyfikacji oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji VAT. Podmiot zagraniczny ma obowiązek przechowywania ewidencji przez 10 lat od zakończenia roku, w którym dokonano świadczenia usług elektronicznych. Ewidencja powinna być udostępniana drogą elektroniczną na każde żądanie państwa członkowskiego identyfikacji (Polski) oraz państwa członkowskiego konsumpcji.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »