| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

Usługi informatyczne
Usługi elektroniczne nie są usługami informatycznymi, które występują w PKWiU pod symbolem 72. Ustawodawca tylko do części z tych usług wprowadził szczególne zasady opodatkowania. Chodzi tu o usługi przetwarzania danych (PKWiU 72.3). Usługi te będą opodatkowane na takich samych zasadach jak usługi elektroniczne.
Pozostałe usługi informatyczne nie zostały wymienione w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT, co będzie skutkowało opodatkowaniem ich na innych zasadach. Dotyczy to takich usług, jak:
•  usługi doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1),
•  usługi doradztwa w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2),
•  usługi baz danych (PKWiU 72.4),
•  usługi konserwacji i naprawy maszyn biurowych, księgujących i sprzętu komputerowego (PKWiU 72.5),
•  pozostałe usługi związane z informatyką (PKWiU 72.6).
Usługi baz danych, usługi konserwacji i naprawy maszyn biurowych, księgujących i sprzętu komputerowego oraz pozostałe usługi informatyczne będą opodatkowane w miejscu, gdzie usługodawca posiada siedzibę.
Usługi doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego oraz usługi doradztwa w zakresie oprogramowania zostały uregulowane w odrębnym akcie prawnym, tj. rozporządzeniu w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Opodatkowanie usług oprogramowania komputerowego oraz usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego
To, że usługi elektroniczne nie są usługami informatycznymi, zostało zauważone przez ustawodawcę, który po dwóch miesiącach od wprowadzenia nowej ustawy o VAT wprowadził w tym zakresie stosowne zmiany przez rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
W rozporządzeniu zmieniającym został wprowadzony dodatkowy rozdział poszerzający zakres ustawy o VAT, w którym określone są inne miejsca świadczenia rozmaitych usług.
Przepis § 4a zmienionego rozporządzenia dotyczy usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego i usług w zakresie oprogramowania.
Miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności – stały adres lub miejsce zamieszkania. Dotyczy to usług świadczonych na rzecz:
•  osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »